Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

GASILCI - prvi posredovalci

Vse gasilske teme, ki ne spadajajo v ostale podforume.

Moderatorji: Vrsho, Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: GASILCI - prvi posredovalci

Objava Mayamaya » 4. junij 2015, 10:04

boštjančk je napisal:Najprej komentar na vpis jmiro:
Podaljšal se bo ponekod dostopni čas zdravnika, nikakor pa ne ekipe NMP, ki jo bosta sestavljala zdravstveni reševalec in diplomirani reševalec, ki naj bi po novem imel tudi nekaj več kompetenc (v kar osebno sicer ne verjamem, po drugi strani se niti ne strinjam).
O zlati uri se govori po celem svetu in je to nek okvir, ki se ga ekipe NMP poskušajo držati oziroma se mu čim bolj približati, žal pa ni ene enote na celem svetu, ki ti lahko 100% zagotavlja za vse intervencije, da bo to tako.
Za prihranke definitivno ne gre, ker se bo kar nekaj enot pojačalo z ekipami, tako, da bo sistem dražji v tem pogledu. Nekaj se bo podražilo tudi s tem, ker imajo nekateri pripravljalci zamisli, da bo marsikaj v vozilih, kar sedaj ni, staneta pa dva kosa te opreme cca 80.000€+-
Močno dvomim, da bi MZ dalo kakšen denar za usposabljanje gasilcev. Organizirati hočejo 3 urne tečaje za delo z AED-jem, ki pa ga že ob nakupu zagotavljajo vsi prodajalcei le teh, tako, da je to mlatenje prazne slame.

Lepo je razložil tomser

Rok Ušen s tabo se pa ravno ne strinjam v zadevi nakupa AED-ja. Namreč na trgu je že mala poplava teh napravic. Nekatere dražje, nekatere cenejše. Nikjer ne piše, da je najcenejši, tudi najslabši in obratno, vendar moraš aparate malce pogledati in prebrati njihove karakteristike, kompatibilnost z profesionalnimi aparati na področju vaše najbližje RP, vzeti v zakup njihovo vzdrževanje in pa predvsem pogledati, kateri od njih je skladen z ERC. Potem boš videl, da jih nekaj kar hitro odpade. Drži se reka, da nisi tako bogat, da bi kupoval poceni, ker stroški kmalu prerastejo nakupno ceno, potem je pa jok. Če si zdravstveni delavec in zadeve poznaš, potem veš kaj kupiti, če ne pa se pozanimaj vsaj na svoji najbližji RP.

Če gledaš skozi oči gasilca, mi povej, kakšne odzivne čase imate pri vas. Če niste profiji oziroma V. kategorija, potem močno dvomim, da je to pod 3 minute, če pa je pa globok poklon. Jaz sem naredil statistiko treh društev, ki tvorijo osrednjo enoto za leto 2014 med 5.00 in 17.00 uro, ko je najmanj operativnih gasilk in gasilcev na voljo. V povprečju vseh treh društev je odzivni čas 4.558 minute. Kje je potem še dostopni čas, ki je ponekod lahko bistveno daljši, predvsem pri zaselkih, ki so zelo razseljeni.

Še nekaj okrog izobraževanja - nekaj sem že omenil malo višje, druga stvar pa je ta: ali se bolj splača poslati gasilca na tečaj, kjer bo dobil bistveno več znanja, kot je TPO + AED in se mu prizna potem na GZS kot specialnost bolničar, ali ga pošlješ na tečaj, ki ga dobiš z nakupom aparata in se ti ne prizna nikjer?!? Poleg vsega tvoje navajanje cene tega tečaja niso ravno pravilne. Mogoče za RKS, definitivno pa ne za tečaj na RP UKCL, ki je priznan na GZS. Tako da s tem prosim ne zavajaj več. Lahko si pa pogledaš en moj vpis malce prej, pa bo potem mogoče bolj jasno.

Kar se tiče tvoje raziskave, mislim, da te je že nekdo prehitel z diplomsko nalogo na to temo. Pa vseeno se lahko obrneš name, če ti bom lahko kaj pomagal.

Nisem 100%, ampak mislim, da je tudi tisti tecaj prek RK priznan s strani GZS? Bil naj bi podoben tecaju, ki ga izvaja RP, vendar naj bi bil poudarek na mnozicnih nesrecah ce se ne motim :)
Uporabnikova podoba
Mayamaya

Objave: 256
Registriran: 26. januar 2014, 21:02

Objava boštjančk » 5. junij 2015, 19:00

Mogoče se nisva razumela - 80 urni tečaj RKS vsaj kolikor je meni znano, je priznan na GZS in se prizna specialnost bolničar. Mislim, da nisem nikjer omenjal, da naj ne bi bil.
Gobc me je zmer tepu!
Bivši član povžarske konjenice
Uporabnikova podoba
boštjančk

Objave: 436
Registriran: 3. november 2003, 0:46

Objava bronchi » 6. junij 2015, 11:06

Ne velja pa, če želimo kot gasilci tekomovati na tekmovanjih/vajah iz prve pomoči v organizaciji RK?...

So mi rekli, da če želimo kot gasilci tekmovati na tekmovanjih od RK, moramo na RK narediti tečaj za bolničarja...kar pa se mi zdi potrata časa, če imamo to že opravljeno...

Kako imate gasilci organizirano s temi tekmovanji?
Jih sami pripravite v lastni režiji pa prosite kolege iz reševalne, da pridejo ocenjevat?

Hvala za odgovore,
LP Bronchi
Star pregovor pravi ,če vprašaš takoj si nevednež 5min ,če ne vprašaš nikoli si nevednež celo življenje. :D
Uporabnikova podoba
bronchi

Objave: 63
Registriran: 22. avgust 2009, 12:31

Re: GASILCI - prvi posredovalci

Objava Zbiljc » 6. junij 2015, 16:36

Preden sem delal izpit za reševalca iz vode na URSZR sem moral opraviti še cca 20 urni tečaj za reševalce iz vode, kljub temu da imam tečaj za prve posredovalce...
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 631
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Objava Rok Ušen » 7. junij 2015, 23:26

Dajmo no ... Tema je bila nekaj drugega...

Boštjanček - nisem prepričan če poznaš zadeve tako dobro, kot hočeš prikazati :) Sploh pa ne vem s čim sem ti pohodil žulj...

Imamo za posredovanja z AED izdelan SOP? Kaj pravi na to GZS? ali je dokazano, da posredovanje t.i. prvih posredovalcev (gasilcev) rešuje življenje? Izredno bi bil vesel podatka, da za to obstaja kakšna študija.

Realnost je takšna, kot je že bilo napisano v prejšnjih objavah - vsak prebivalec bi moral biti sposoben izvajati TPO. Takojšnje masaža srca in čimprejša defibrilacija sta pa sta dokazana ukrepa, ki statistično rešujeta življenja. Učenje znanja o TPO med ljudmi (to spada že v osnovno šolo če mene kdo vpraša) ob zagotovilu, da nekdo čimprej pripelje AED (bodisi gasilci bodisi reševalca z ali brez zdravnika) :oops: - samo to je recept za uspeh.

Me je pa groza, ko prebiram raznorazne debate in objave na temo t.i. prvih posredovalcev. Zadevo se veliko preveč potencira-kako lahko pričakujemo, da bi ljudje pomagali, če pa v isti sapi vpijemo,da je potrebno za TPO znanje 80 urnega tečaja (kateregakoli izvajalca) s stroškom 350€??
In ob tem da je edini uporaben defi 4.000€?? Lepo vas prosim. Cene določenih prodajalcev so krepko prenapihnjene.

Bil bi zelo vesel, da uspe GZS sistemsko urediti tudi to področje. Posadka za izvoz, v civilu ali ne, zavarovanje, imaš soseda zdravnika in ni gasilec- pa bi pomagal, če bi vedel. A se ga da kako vključiti - brez da mu težimo z osnovnim in nadaljevalnim tečajem - kar za tovrstna posredovanja ne potrebuje. Ali pač?

Pustimo tekmovanja na stran - pa brez zamere, ne mislim da niso pomembna. Ampak želim si konstruktivne debate o nastali situaciji, ki je že realnost...
Rok Ušen, GČ I. st.
Rok Ušen

Objave: 758
Registriran: 17. marec 2006, 11:58
GE: Savinjska

Objava brumbrum,uiu-uiu-uiu » 8. junij 2015, 1:25

Rok Ušen je napisal:Dajmo no ... Tema je bila nekaj drugega...

Boštjanček - nisem prepričan če poznaš zadeve tako dobro, kot hočeš prikazati :) Sploh pa ne vem s čim sem ti pohodil žulj...

Imamo za posredovanja z AED izdelan SOP? Kaj pravi na to GZS? ali je dokazano, da posredovanje t.i. prvih posredovalcev (gasilcev) rešuje življenje? Izredno bi bil vesel podatka, da za to obstaja kakšna študija.

Realnost je takšna, kot je že bilo napisano v prejšnjih objavah - vsak prebivalec bi moral biti sposoben izvajati TPO. Takojšnje masaža srca in čimprejša defibrilacija sta pa sta dokazana ukrepa, ki statistično rešujeta življenja. Učenje znanja o TPO med ljudmi (to spada že v osnovno šolo če mene kdo vpraša) ob zagotovilu, da nekdo čimprej pripelje AED (bodisi gasilci bodisi reševalca z ali brez zdravnika) :oops: - samo to je recept za uspeh.

Me je pa groza, ko prebiram raznorazne debate in objave na temo t.i. prvih posredovalcev. Zadevo se veliko preveč potencira-kako lahko pričakujemo, da bi ljudje pomagali, če pa v isti sapi vpijemo,da je potrebno za TPO znanje 80 urnega tečaja (kateregakoli izvajalca) s stroškom 350€??
In ob tem da je edini uporaben defi 4.000€?? Lepo vas prosim. Cene določenih prodajalcev so krepko prenapihnjene.

Bil bi zelo vesel, da uspe GZS sistemsko urediti tudi to področje. Posadka za izvoz, v civilu ali ne, zavarovanje, imaš soseda zdravnika in ni gasilec- pa bi pomagal, če bi vedel. A se ga da kako vključiti - brez da mu težimo z osnovnim in nadaljevalnim tečajem - kar za tovrstna posredovanja ne potrebuje. Ali pač?

Pustimo tekmovanja na stran - pa brez zamere, ne mislim da niso pomembna. Ampak želim si konstruktivne debate o nastali situaciji, ki je že realnost...

Najprej je potrebno doreči sploh za kaj vse bi bili prvi posredovalci aktivirani (vsebina usposabljanja ne zajema samo TPO, ki naj bi ga sicer znal vsak operativni gasilec).
Urban Stopinšek
Uporabnikova podoba
brumbrum,uiu-uiu-uiu

Objave: 25
Registriran: 30. oktober 2013, 11:37
GE: PGD Trbovlje-mesto

Objava Mayamaya » 8. junij 2015, 8:19

Rok Ušen je napisal:Dajmo no ... Tema je bila nekaj drugega...

Vseeno se mi zdi, da je samo tecaj TPO premalo ..za civiliste ok, gasilci pa bi morali imeti sirse znanje (tisti ki bodo/so prvi posredovalci). Nikoli ne ves kaj te caka, ko prides na lokacijo. Mogoce pa ni samo zastoj srca, kot je pisalo na pozivniku?
Uporabnikova podoba
Mayamaya

Objave: 256
Registriran: 26. januar 2014, 21:02

Objava aznidaric » 8. junij 2015, 10:11

Mayamaya je napisal:Vseeno se mi zdi, da je samo tecaj TPO premalo ..za civiliste ok, gasilci pa bi morali imeti sirse znanje (tisti ki bodo/so prvi posredovalci). Nikoli ne ves kaj te caka, ko prides na lokacijo. Mogoce pa ni samo zastoj srca, kot je pisalo na pozivniku?

Se strinjam. Ko prideš nekam pomagat, so določena pričakovanja ljudi, da boš to tudi lahko naredil kar najbolje v tisti trenutni situaciji. Znanje daje suverenost in na terenu se večkrat pojavi situacija, ko ti vsi začnejo "solit pamet". In če sam nisi siguren, potem se lahko zgodi, da boš bolj malo koristen. Nimam v mislih, da bi gasilci bili zamenjava za reševalce ali zdravnike, ampak da gasilec lahko pomaga v obliki prve pomoči, ko pride na kraj. Neke vrste dobra prva pomoč in nič več. Pač dodan je AED oz. je AED dejansko vzrok za klic. Nekateri boste rekli, ja prvo pomoč pa ve ja vsak, pa temu ni tako. Niti med našimi vrstami. Tudi postopki, kako ukrepati se spreminjajo. Pa še Ljudje pozabljamo. Zmotil me je dogodek pred časom, ko je bilo kar nekaj operativecev na družinskem dogodku, pa bi otrok skoraj v rokah očeta. To neznanje in s tem nemoč pomagati je tisto kar me skrbi.

Rok Ušen je napisal:Zadevo se veliko preveč potencira-kako lahko pričakujemo, da bi ljudje pomagali, če pa v isti sapi vpijemo,da je potrebno za TPO znanje 80 urnega tečaja (kateregakoli izvajalca) s stroškom 350€??

Pretirane cene v gasilstvu nasploh pa so sicer druga tema.
aznidaric

Objave: 91
Registriran: 20. maj 2006, 15:45

Objava Rok Ušen » 8. junij 2015, 15:08

Se da spremeniti naslov? Pravi bi bil: Gasilci-prvi posredovalci ob srčnem zastoju.

V tej smeri sem razmišljal ko sem tipkal prvo objavo. Dejansko je vse res, kar navajate okoli uporabnosti gasilca, če ima široko znanje iz prve pomoči. Samo ali nas kdo tako uporabne sploh aktivira?

Ali se kje v Slo izvaja aktiviranje pgd-ja, če gre za kaj drugega kot reanimacija? npr. padec z lestve, zlom itd... pač dogodki ko izvozi nmp, za kar so ustanovljeni?
Rok Ušen, GČ I. st.
Rok Ušen

Objava boštjančk » 8. junij 2015, 18:09

Rok Ušen je napisal:Se da spremeniti naslov? Pravi bi bil: Gasilci-prvi posredovalci ob srčnem zastoju.

V tej smeri sem razmišljal ko sem tipkal prvo objavo. Dejansko je vse res, kar navajate okoli uporabnosti gasilca, če ima široko znanje iz prve pomoči. Samo ali nas kdo tako uporabne sploh aktivira?

Ali se kje v Slo izvaja aktiviranje pgd-ja, če gre za kaj drugega kot reanimacija? npr. padec z lestve, zlom itd... pač dogodki ko izvozi nmp, za kar so ustanovljeni?

Nevem zakaj misliš, da si mi stopil na žulj? Mi nisi, se ti ni treba bati :wink: Koliko poznam aktualne stvari, pa ti ne znam povedati. Očitno zate ne dovolj.
Naše društvo je aktivirano tudi v primerih, ki jih omenjaš. Poleg tega, se v oddaljenih zaselkih aktivira tudi najbližje društvo. V naši zvezi so vsa društva poslala kar nekaj svojih gasilcev na tečaj in smo tudi potem vsem društvom kupili določeno opremo.

Kar se tiče AED-jev, je meni najdražji znan 2.625,00€ ki ga uporabljajo tudi naši reševalci - motoristi. Najcenejši meni znan je 1.200,00€. Kot sem omenil, primerjava karakteristik obeh aparatov in vsi ostali stroški, ki nastajajo v naslednjih 5ih letih, se definitivno odločim za dražjega, ker me po 5ih letih stroški z nakupom pridejo za cca 1.000,00€ manj od najcenejšega!!!

To, da bi morali vsi znati izvajati TPO, je res. Žal pa kot si že sam (ali nekdo drug) ugotovil, bi morali s tem pričeti že v vrtcu, ker otroci nimajo strahu in najlažje se jih nauči, brez da bi vmes stalno postavljali neka vprašanja, ki nimajo veze s tem.
Gobc me je zmer tepu!
Uporabnikova podoba
boštjančk

Objava Pero » 8. junij 2015, 18:20

Nekje sem slišal eno super idejo. Naj se še vsi zdravniki zaposleni v javni upravi včlanijo v prostovoljna gasilska društva, pa naj delajo tam zastonj na poziv! :twisted: :lol:
Don't raise your voice, Improve your argument!
Uporabnikova podoba
Pero

Objave: 1091
Registriran: 17. april 2006, 17:34

Objava boštjančk » 8. junij 2015, 18:34

Rok Ušen je napisal:
.

Res me zanima od kje ti informacija o ceni tečaja na posameznika, ki jo omenjaš. Najdražja cena na posameznika za omenjeni tečaj v Izobraževalnem centru Reševalne postaje UKC Ljubljana je slabih 250€, pa še to samo v primeru če ej manj kot 16 tečajnikov. Zato bi bil res vesel informecije od kje ta cena, ki jo vztrajno navajaš.

Samo za informacijo - ob številu 78 tečajnikov, je cena cca 130€/tečajnika!!!

Cene za medicinsko in gasilsko opremo je prenapihnjena, se pa vedno da zmeniti tudi za kakšen popust, ki ni povezan z količino nakupljene opreme. Vem iz prve roke, ker sem sam nabavljal opremo za 15 PGD v naši GZ. Sam sem že marsikomu pomagal do manjših cen, če mi je rekel. In tako bo tudi v bodoče.
Gobc me je zmer tepu!
Uporabnikova podoba
boštjančk

Objava boštjančk » 8. junij 2015, 18:36

Pero je napisal:Nekje sem slišal eno super idejo. Naj se še vsi zdravniki zaposleni v javni upravi včlanijo v prostovoljna gasilska društva, pa naj delajo tam zastonj na poziv! :twisted: :lol:

Ti pa si za hece! Če jim nebi bilo nerodno priznati da tudi njihov drek smrdi in da se lahko poserjejo v hlače, bi hoteli še dodatek na sranje :evil:
Gobc me je zmer tepu!
Uporabnikova podoba
boštjančk

Objava Rok Ušen » 8. junij 2015, 20:21

Boštjanček saj sva na istem bregu no - umiri se :)

Uporabnik "dirke" na prejšnji strani je napisal: "da je fiksni strošek za tečaj bolničar 366 eur". Res je, da ne piše zraven ali za enega tečajnika ali za vse tečajnike?!?

Tudi sam imam opravljen tečaj za prve posredovalce RP Lj in ITLS advanced. Izredno dobri tečaji - vsa čast predavateljem in heroju, ki to vodi in se trudi, da zadeva v Sloveniji deluje.

Zgoraj napisanemu navkljub pa trdim, da za enote, ki se jih (oz. se jih bo) aktiviralo vzporedno ob ekipi NMP na reanimacijo takšni tečaji (v obstoječem obsegu) niso potrebni. Seveda niso odveč - v kolikor kažejo finančna sredstva in predvsem če imamo za to zainteresirane gasilce.

Za TPO in uporabo AED pa bo potrebno za vse t.i. prve posredovalce v primeru srčnega zastoja izvajati prilagojene tečaje (tako časovno kot tudi finančno).

Sicer pa za gasilce me ni strah - mi imamo na splošno tovrstna izobraževanja precej dobro urejena. Za splošno javnost bo potrebno poiskati univerzalno rešitev. Kot sem že omenil - moj sosed je tisti, zaradi katerega bom imel veliko možnosti, da pri VF/VT preživim. Z gasilci, ki so oddaljeni 5 do 10 minut je že bolj tako tako ....

A za splošno javnost imamo kaj uporabnega? Gledal sem na FB - pomagam prvi. Je to kakšen nacionalni projekt?
Rok Ušen, GČ I. st.
Rok Ušen

Objava darko » 8. junij 2015, 21:04

Tovariši najprej si oglejte v Zakonu o gasilstvu kaj so naše naloge.
Potem poglejte v predlog pravilnika kaj dela prvi posredovalec.
In nato ....veselo naprej.
Zavedati pa se morate da AED ni čudežna škatlica! Tudi tisti za 4000 EUR ne!

lp Darko
darko

Objave: 2932
Registriran: 18. november 2003, 14:06

NazajNaprej

Nazaj na Ostalo

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 7 gostov