Uf, nekaj časa nisem sledil temi in vidim, da pa se je nekaj debate le razvilo..
Sam lahko povem svoje mišljene iz treh zornih kotov - kot zdravstvenik lahko zagotovim, da pri zastoju dejansko šteje vsaka minuta. In dokazano je, da pri zastoju pomaga masaža srca in čim hitrejša defibrilacija.
Iz zornega kota gasila vem, da smo se sposobni odzvati na pomoč v najkrajšem možnem času - včasih celo hitreje kot kakšna urgentna ekipa NMP, ki mora pred izvozom počakati zdravnika, ki opravlja delo v dežurni ambulanti.
Imam družino in vse bi dal na svetu, da ob srčnem zastoju hčerkice ali žene nekdo pride pomagat. In to ne čez 10, 15 ali 30 minut, ampak takoj! Kdo drug lahko to zagotovi kot pa lokalni gasilci??
Če vse opisane vidike seštejem ugotovim, da gledano v povprečju za celotno Slovenijo ni nihče bolj sposoben posredovati v primeru srčnega zastoja kot gasilci. To je dejstvo in mimo tega ne morem.
Z veliko večjim "guštom" letim na reanimacijo z aed kot pa na čiščenje onesnaženega cestišča (kar bi lahko počistilo cestno podjetje), na sanacijo cestišča v primeru plazu ali podrtega drevja, pa raznorazne kače v bivalnih prostorih, pa ptič ki ogroža šolarje (halo - a nimamo lovcev??), pa beli prah v kuvertah .... Pa se o teh delih, ki se ravno tako tičejo "plačanih" služb v sistemu zaščite in reševanja (in tudi izven tega sistema) nič kaj dosti ne pogovarjamo. Pač to delamo oz delajo gasilci po Sloveniji.
Vesel sem, da se počasi a vztrajno vzpostavlja sistem prvih posredovalcev po Sloveniji. Seveda bode v oči, da smo si ga morali gasilci praktično samo izboriti (obrnjena zgodba - morali bi nas fehtati župani, saj so oni odgovorni za varnost občank in občanov). Pa vseeno.
Nakup defibrilatorja ni takšen bav bav - saj kdo pa pravi, da potrebujemo tistega za 4.000 €?? Glede na entuzijazem, ki veje v slovenski gasileriji smo sredstva za nakup AED zmožni nafehtati v vsaki občini. Izobraževanja gasilcev - ne potrebujemo bajnih 350 € na tečajnika ... Uporaba AED je namenjena laikom - torej v osnovi naključnim mimoidočim brez posebnega znanja o prvi pomoči. To sicer tudi ni čisto res, vendar če se k temu mišljenju doda 2x oz. 3x na leto tečaj temeljnih postopkov oživljanja (v trajanju max 5 - 10 ur) smo primerno podkovani za TPO.
Hudič je, da bodisi sistem NMP kot je sedaj bodisi takšen, kot se (bognedaj) obeta - ne zagotavlja enakih možnosti za preživetje v slehernem kraju v Sloveniji. Prve posredovalce se potrebuje, vendar ti ne spadajo v novi pravilnik o NMP
Gasilci smo bili v sistemu NMP, smo in bomo fantastično dopolnilo - podaljšana roka ekipe NMP. Nikakor pa nikoli nismo bili in tudi nikoli ne moremo biti njihovo nadomestilo.
Pa še ena na moj mlin:
Delam raziskavo - Učinkovitost prvih posredovalcev v primeru srčnega zastoja. Raziskava bo zajela enote, ki bodo pripravljene sodelovati in ki se s tovrstnimi posredovanji ukvarjajo vsaj eno leto. Vodje enot, ki posredujejo z AED prosim, če se mi lahko javijo na ZS.
Z raziskavo želim ugotoviti koliko se izboljša odstotek uspešnih reanimacij v primeru srčnega zastoja, če prispe na kraj dogodka pred ekipo NMP ekipa prvih posredovalcev z AED.
Prosim za vašo pomoč - anonimnost zagotovljena. Izsledki raziskave bodo javno predstavljeni in bodo morda komu v pomoč, ko bo prepričeval svojega župana, če jim dovoli (podpiše) posredovanja z AED

Rok Ušen, GČ I. st.