Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Tegradov svetlobni blok MES-06- utripajoče luči

Oglase za nakup, prodajo, povpraševanje itd. vpišite tukaj
Forum je namenjen razpravljanju o zbiranju gasilskih značk, našitkov, znamk, opreme itd.

Moderator: pes

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Tegradov svetlobni blok MES-06- utripajoče luči

Objava Volkec » 25. november 2012, 16:33

Upam, da moderator ne bo hud, ker nisem oddal oglasa, ampak filmček pove več kot tisoč besed. Iščem svetlobni blok z ojačevalcem:

Tegrad MES-06, ki izgleda tako:

Na filmčku je prikazana verzija z dvema rotacijama, iščem pa blok z dvema izmenično utripajočima lučema.

Teh blokov je bilo pred osamosvojitvijo kar precej na intervencijskih vozilih, sedaj so pa že kar redki. Ako veste za kakšen ohranjen delujoči primerek, ki bi bil naprodaj, ali veste, da se kakšno vozilo s takim blokom prodaja ali odhaja v pokoj, mi prosim sporočite na ZS.
Zadnjič uredil Volkec - 25. november 2012, 23:27. Skupaj urejeno 1 krat.
The only thing that I regret- I didn't take what I could get. (Motörhead)

LP Borut Volk
Uporabnikova podoba
Volkec

Objave: 318
Registriran: 8. januar 2003, 18:16
GE: Kobarid

Odg: Tegradov svetlobni blok MES-06- utripajoče luči

Objava jmiro » 25. november 2012, 16:40

Obrni se na skrbnika vozil pri policiji za informacijo. Mislim, da so taki bloki bili na njihovih Golf III.

L.p. Miro
jmiro

Objave: 198
Registriran: 4. marec 2008, 14:59

Objava Volkec » 25. november 2012, 23:25

Miro, hvala za namig. Ti bloki so bili precej pogosti na vozilih milice (VW Golf II, Yugo, Citroen CX, BX...) in tudi drugih intervencijskih vozilih. Z dvema ali štirimi izmenično utripajočimi halogenskimi lučmi so bili "cvetka" med tovrstnimi napravami- njihova vidnost ob močnejši dnevni svetlobi je bila izredno slaba- nekateri so imeli izredno temna pleksi stekla, kar je vidnost še poslabšalo. Če bi imela moja malenkost kaj besede pri homologaciji, je le-ti ne bi videli... Obstajali so tudi taki z dvema stroboskopskima lučema, ki pa tudi nista ravno blestela. Ob osamosvojitvi so se z novimi VW Golfi II slovenske Policije pojavili Bloki MES-06R z dvema rotacijama (tak je na videu). Teh luči je bilo kar precej in jih tudi sedaj ni pretirano težko dobiti- bile so kar kvalitetne, kar se tiče svetilnosti.

Pozanimal se bom pri Policiji, vendar se bojim, da jih tam ne bom več dobil, ker je že kar več kot desetletlje, odkar sem tak blok videl na kakšnem policijskem vozilu...

Skoraj raje bi videl, če bi zadevo dobil s kakšnega gasilskega vozila, ker so policijska vozila bistveno bolj izpostavljena atmosferilijam in UV žarkom in so zato njihove modre luči bistveno bolj "zmatrane" .

Zatorej še enkrat: ako kdo ve, za kakšen tak blok (tudi če je še vedno montiran na aktivno vozilo), naj mi sporoči. Ni vrag, da se na podstrešju katerega od gasilskih domov ne nabira prah na kakšnem...
Zadnjič uredil Volkec - 8. december 2012, 9:44. Skupaj urejeno 1 krat.

LP Borut Volk
Uporabnikova podoba
Volkec

Objava Mitja.Š » 4. december 2012, 22:04

Pozdravljeni,

jaz ima v kolekciji kot nove 1x Tegradove MES-06 s dvema rotacijami v kombinaciji s ojačevalnikom UMO-01.
Potem pa kot iz izložbe 2x Tegrad MES-08 s dvema rotacijama v kombinaciji s ojačevalnikom UMO-06.
Vsi Tegradovi modri svetlobni bloki delujejo(luči in sirena) :D =D> =D> V priliki jih vse poslikam :!:

lp,Mitja
Mitja.Š

Objave: 15
Registriran: 14. oktober 2009, 19:54
GE: Podnanos

Objava Volkec » 6. december 2012, 19:49

Hja, včasih je potrebno vprašati pri sosedih.. In se najde... Blok sicer ni kompleten- manjka mu zvočnik, pa tudi ojačevalnika ni bilo zraven. Gre za enega starejših Tegradovih blokov, saj ima vsaka luč svoj elektronski utripalnik (vezje UL-1), in utripata neodvisno ena od druge, vsaka v svojem ritmu. Kasnejši modeli so zaradi homologacije skupni dvojni utripalnik UL-2, ki je krmilil obe luči in sta vedno utripali izmenično- vsaj tako mi je pojasnil nekdanji vodja razvoja pri Tegradu.

Zanimivo je da kljub temu, da ima vsaka svetilka svoj utripalnik, po dveh do treh minutah delovanja luči "ujameta ritem" in utripata izmenično, vse dokler ju ne izklopimo. Fenomena si ne znam razlagati, ker nisem iz elektro stroke...

Blok se je našel, še vedno pa iščem ojačevalnik in zvočnik, pa bo zadeva kompletna.

Čaka me še kar nekaj ur dela- čiščenje, odstranjevanje rje, poliranje pleksi stekel, da bo zadeva za v izložbo. Zahvalil bi se sosedom iz PGD Bovec, ki so mi blok prijazno odstopili in ekipi podjetja 3DIM za informacije!
Zadnjič uredil Volkec - 22. januar 2013, 8:53. Skupaj urejeno 4 krat.

LP Borut Volk
Uporabnikova podoba
Volkec

Objava Volkec » 6. december 2012, 19:59

Mitja.Š je napisal:Pozdravljeni,

jaz ima v kolekciji kot nove 1x Tegradove MES-06 s dvema rotacijami v kombinaciji s ojačevalnikom UMO-01.
Potem pa kot iz izložbe 2x Tegrad MES-08 s dvema rotacijama v kombinaciji s ojačevalnikom UMO-06.
Vsi Tegradovi modri svetlobni bloki delujejo(luči in sirena) :D =D> =D> V priliki jih vse poslikam :!:

lp,Mitja

Ali imaš zbirko razstavljeno na "častnem" mestu in je vedno na razpolago, ali je ropotija pospravljena po škatlah na podstrešju? Zanima me zaradi ureditve napajanja...

LP Borut Volk
Uporabnikova podoba
Volkec

Objava Mitja.Š » 7. december 2012, 18:13

Tako je,vsi Tegradovi modri svetlobni bloki so na častnem mestu(polički) tako da ni nobenemu v napoto!
Volkec,zaupaj mi tvojo gsm št. na ZS da ti povem glede vezja bloka :D
Mitja.Š

Objava Volkec » 26. december 2012, 0:07

Tudi ojačevalnik se je našel... Iščem samo še zvočnik... Čiščenje in poliranje je končano, čakam samo še poštarja, da mi dostavi kovice, pa se lotim sestavljanja...

LP Borut Volk
Uporabnikova podoba
Volkec

Objava Mitja.Š » 27. december 2012, 19:55

:arrow: Zvočnik imaš pri meni :!: :D :D
Mitja.Š

Objava Volkec » 9. januar 2013, 19:01

Pri zvočniku smo malo pogoljufali. V bloku se je znašel 3DIM- ov "akustični kompresor", ki je praktično identičen Tegradovemu. Obnova je končana, sedaj je potrebno zadevo preizkusiti in seveda zraven narediti spodoben predstavitveni video...

LP Borut Volk
Uporabnikova podoba
Volkec

Objava Mitja.Š » 9. januar 2013, 20:21

:arrow: =D> =D> =D>
Mitja.Š

Objava Volkec » 12. januar 2013, 9:36

Glej ga zlomka... Med ropotijo v gasilskem domu sem staknil Tegradov zvočnik... Od 3DIM-a je ostala samo še troblja...

Projekt je zaključen- isto naj se zgodi tudi s temo.

LP Borut Volk
Uporabnikova podoba
Volkec

Nazaj na Zbirateljstvo

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 0 gostov