Don Micky » 23. november 2011, 13:45
Pozdravljeni;
zanimiva vprašanja, na katera je mogoče podati sto različnih odgovorov in vsi so lahko v nekem okolju ali času pravilni. Dejstvo je namreč, da Slovenija nikakor ni enako razvita ali pa enako podprta z raznimi, sicer storitvenimi službami, ki človeku nudijo pomoč. ( AMZS, DEŽURNI VODOVODARJI, KLJČAVNIČARJI, ODSTRANJEVALCI NEVARNIH ŽIVALI). Prav tako se Posočje ne more primerjati z urbanimi središči po NMP ali pa številu policistov. Res je, da nas je v Posočju bistveno manj, kot je prebivalcev Viča v Ljubljani, res pa je tudi da smo raztreseni na 20 km2, hribovitega predalpskega sveta.
Vsa ta dejstva in še veliko več nas silijo v to, da tudi ali pa predvsem gasilci, vseh enot, ki jih poznam v naši okolici velikokrat počnemo tudi tiste stvari, ki niso nujno interventne, ki so bolj usluge ali storitev. Meja med intervencijo in uslugo je včasih huda tanka in je boj stvar presoje vodje int. kot pa pravil službe ( katerih koli že). Ko vozilo zdrvi iz cestišča po bregu navzdol proti reki Idrijci in ni poškodovanih, vozilo pa je na meji da pade v reko. Je to usluga ali intervencija. Dokler je na kopnem je usluga, ko zdrvi v reko je intervencija. Drug primer je, ko poči v križišču imaš poškodovane, tehnično reševanje, polno očevidcev in mimovozečih se nervoznih voznikov, na kraj pride pa policistka sama in še to, če je mogoče od doma ( druga patrulja je na drugem int. dogodku, 30 min vožnje stran). Kdo bo usmerjal promet oz. zaprl promet? Kdo bo usmerjal HNMP za pristanek? Tretji primer pa je tudi preračunljivost ljudi. Zakaj bi se sami trudili in čistili jesensko listje iz odtokov meteorne vode, če pa je lažje počakati dež in poklicati 112, da voda zaliva kletne prostore. Lahko bi nadaljeval z odstranjevanjem sršenjih gnezd in odklepanji vozil. Podal sem samo nekaj primerov, verjeli ali ne klicani smo bili tudi že na pomoč pri lovljenju BIKOV po Tolminu, pa na pomoč pri preganjanju ptiča, ki je strašil na podstrešju in …..dovolj bo za debato ….Povedati namreč hočem, da smo v našem okolju velikokrat v določenih primerih smo gasilci tisti, ki smo zmožni v nekem realnem času nuditi občanu pomoč, pa čeprav ne gre nujno za tipično intervencijo. Ali tako uslugo zaračunati ali ne, pa je drugo vprašanje, ki nas hitro lahko spravi na slab glas oz. slišimo, da je vse kar gre preko 112 brezplačna pravica.
Menda se pripravlja nov zakon oz. dopolnilo obstoječega zakona o NiDN, v katerem naj bi bilo pravno urejeno tudi plačevanje ne nujnih posredovanj oz. posredovanj, ki so posledica očitne malomarnosti.
Za konec pa samo še tale informacija. V zadnjih letih smo posredovali kar na nekaj »intervencijah«, ki več kot očitno to niso bile oz. so nastale zaradi »dobrih sosedskih odnosov«. Ljudje namreč pričakujejo, da prijava izlitja nevarne snovi, kurjenja v naravi, že sama po sebi kliče h kazenski odgovornosti povzročitelja. Pričakujejo, da ko bomo prišli gasilci, bomo povzročitelja kaznovali ali pa saj oglobili. V vseh primerih pa se je izkazalo, da klic na 112 ni bil zaradi potencialne nevarnosti, ki jo je neko izlitje ali pa ogenj predstavljal pač pa zaradi spora s sosedom. Klic v sili na 112 zaradi 1m2 izlitega olja, ki je povrhu staro že najmanj teden dni je zloraba sistema in ne intervencija. No, v lanskem letu sem se kot vodja ene izmed takih intervencij skoraj znašel na sodišču, ker mi je občan očital nevestno opravljanje dela in zlorabo funkcije, ker nisem » pravilno« ukrepal ob onesnaženju potoka.
Sam vidim v takih zlorabah sistema veliko večjo težavo, kot pa v izvajanju interventnih uslug občanom.
LP iz Posočja!
Bolj star, bolj nor!