sašo je napisal::D Če je traktor blizu....več kot odlično...




Moderator: Marko Novak
sašo je napisal::D Če je traktor blizu....več kot odlično...
Pero je napisal:Odgovornost je ista kot pri drugih dejavnostih, ki jih počnemo gasilci.
Kdo pa pravi, da te ne more nekdo tožit, ker nisi izvedel notranjega napada in si kuhinjski požar gasil z zalivanjem strehe od zunaj ter tako povzorčil 200x večjo škodo kot bi bila pri pravilnem posredovanju ?
Isto je pri prvi pomoči. Nek izšolan gasilec bo nudil pomoč dovolj strokovno. Lahko pa se najdejo tudi taki (recimo tudi mimoidoči), ki vlečejo poškodovane ljudi iz avtomobila čez okna, ker bo vsak trenutek "eksplodiral".
Nevem pa na katere ti ciljaš z debato, na taprve al na tadruge ?
od prej:
- prva pomoč ( laiki , gasilci, CZ, ...)
- nujna medicinska pomoč ( medicinsko osebje, profesionalci)
Kakor koli obračaš te besede, eno je pač poklicno izobražen kader, drugo so pa "amaterji", ki imajo opravljene tečaje.
Dave D je napisal:Imam eno vprašanje, ki se navezuje na tematiko sodelovanja gasilcev in reševalcev NMP:
Reševalec urgentne NMP, ki ni gasilec, bi se rad včlanil v PGD (koncesionar) ter z gasilci hodil na intervencije (prometne nesreče, nesreče večjega obsega, večji požari) in s tem pripomogel k izboljšanju zdravniške oskrbe iz gasilskih vrst. Da se razumemo, na intervencijah bi opravljal zgolj le nalogo bolničarja in nudil strokovno NMP. Ne bi gasil, rezal iz pločevine in podobno, saj tega ne zna, niti ne želi. Želi si le izbolšati nivo oskrbe NMP v enoti.
In sedaj vprašanje: Kako urediti njegov status (zavarovanje, odgovornost vodje intervencije, GE v kateri posreduje)? Je res nujno potrebno, da opravi nadaljevalni tečaj za gasilca, ali se ga lahko kot strokovnega sodelavca enostavno prikluči enoti? Da se razume, deloval bi 100% prostovoljno in zastonj. Hvala za odgovor že vnaprej!!
Dave D je napisal:Hvala za trenutne odgovore. Takole je moje mišljenje, pa povejte, če se motim:
Pogoji za udeležbo določene osebe na gasilski intervenciji so: Biti mora polnoletna, včlanjena v dotično posredovalno gasilsko društvo in imeti mora opravljen vsaj osnovni tečaj za gasilca (s tem pridobi status gasilca pripravnika). Na intervenciji dela pod strogim nadzorom starejšega mentorja, ne opravlja gasilsko zahtevnih in njemu nevarnih del (po domače pri gašenju ga ne spustiš naprej od trojaka) - primer mladih gasilcev, ki so pravkar dopolnili 18 let.
V primeru "reševalca - gasilca" se taki osebi s tem "manevrom" dokaj hitro omogoči, da lahko sodeluje na gasilskih intervencijah in oskrbuje poškodovance. Opraviti mora le osnovni tečaj, ki je dosti krajši kot nadaljevalni, dela pa se lahko interno v društvu in je v realnosti nekakšno spoznavanje z društveno opremo in osnovnimi gasilskimi postopki. Za tem formalno že lahko sodeluje. Ali je potrebno za sodelovanje na intervencijah imeti opravljen nadaljevalni tečaj??
Problem se pojavi le pri zavarovanju, saj je za zavarovanje (vsaj pri nas) pogoj status gasilca - operativca, za kar potrebuješ opravljen nadaljevalni tečaj. Kar je v bistvu načeloma sporna zadeva, saj se lahko tudi pripravniku kaj zgodi (primer, da se zvrnejo s kamionom na cesti, oz. prometna nesreča). Ali se lahko zavaruje tudi pripravnike? Zakaj pa ne? Ali v takem primeru ne bi bilo dobro narediti izjeme? Sicer pa se lahko vprašamo, kakšen je sploh status večine starejše generacije po društvih, ki niso opravljali nadaljevalnega tečaja, temveč razne tečaje za izprašane gasilce in ipd., kar je včasih bilo na voljo (nekateri niso opravljali celo nič). Danes je to težko primerljivo s tečaji gasilstva sodobnega časa. Pa imajo oni prav tako očitno status gasilca-operativca in hodijo na intervencije. Ali ne? Pa koliko je takih gasilcev po Sloveniji. Dosti je takih, ki sploh niso zavarovani, pa to niti ne vedo. Sicer pa je lahko oseba zavaruje tudi sama sebe in potem takem ne potrebuje gasilskega kritja?
Sodelovanje v silah CZ v tem primeru ne pride v poštev, saj se alarmirajo ponavadi dosti kasneje, ali pa le v primeru velikih intervencij (v manjših redko sodelujejo), kar ni naš primer. Naš primer je sodelovanje reševalca NMP z gasilci na konkretnih gasilskih intervencijah.
Kar se tiče g. Hočevarja in njegovega članka v reviji 112 - Citat Don Micky-ja:
"Če bi začeli delati izjeme samo zaradi poklica potem bi, kot lepo o tem govori v eni od številk Revije112, Hočevar lahko vsi tesarji, zidarji, policisti skratka vsi poklici, ki so osnova za gasilko dejavnost zgolj z splošno izobrazbo postali gasilci."
Menim, da v tem primeru ne gre za kaj takega, ampak za višje dobro - izboljšanje oskrbe (kvalitete življenja) poškodovanca. Noben od naštetih poklicev ne more toliko doprinesti k gasilstvu, kot ta stroka - reševalci. Konec koncev je tudi naša prva naloga reševanje življenj in ne gašenje, čeprav nas zavaja ime GASILCI - gasiti. Zagotovo je prihodnost v združevanju in sodelovanju urgentnih služb pod isto streho, kar ponekod niti ni tak tabu (ameriški sistem FIRE RESCUE UNITS). Poklicni gasilci pri nas se tudi vedno bolj nagibajo k temu, da bi v garaži z njimi dežurala reševalna enota z reševalnim vozilom, že iz vidika varnosti lastnih gasilcev in tudi dejstva, da se gasilci dostikrat prvi pojavijo na kraju intervencije. Vprašanje pa je, kdaj se bo to pojavilo in vpeljalo v prakso pri nas?
Res pa je, da ima vsaka organizacija vnaprej določena pravila za vstop vanjo, ki jih je potrebno spoštovati. Vendar se poraja vprašanje, če bi morala biti naša "okorela organizacija" včasih malo bolj fleksibilna in prilagodljiva v skladu s časom v katerem živimo? Želje očitno so, le pravih vzvodov in možnosti še ni, kar je res prava škoda.
Kaj torej poreči takemu kandidatu, ki v dobrem duhu ponudi svojo pomoč? Hja, veš stari, takole je: Najprej boš moral počakati, da v društvu organiziramo osnovni tečaj, naberemo predavatelje in inštruktorje ter dodatne kandidate, ker za enega se nam res ne splača delat tečaja... ko bo to zrihtano in boš tečaj opravil, te bomo prijavili na nadaljevalni tečaj, ki bo v organizaciji gasilske zveze (spet inštruktorji, predavatelji, ustrezno št. kandidatov) in bo spet bog ve kdaj... Ko se boš tečaja udeležil, ga boš obiskoval 2 do 3 mesece v popoldanskem času (prilagodi se kolikor veš in znaš) IN ŠELE NATO, ko boš ta tečaj opravil, boš uradno gasilec - operativec..."usposobljen" za posredovanje v gasilskih intervencijah. Skupaj pa bo trajajo... Leto? Dve??... In se bo reševalec le zasmejal, češ - sej je kul, tolk cajta pa spet nimam, hotel sem vam le ponuditi pomoč... In boš rekel, hja takole je, gasilc ni lahko bit! Hvala lepa za ponudbo in nasvidenje! Taka je realnost. In ostajamo na tem kjer smo. Na svoji zemlji. To je naš ogenj, ne od reševalcev!
Ta »iniciacijska« procedura, ki se ponavadi vleče kot kurja čreva, je v veliki meri tudi razlog za velik usip mladine, ki prehaja iz mladincev v gasilske vrste. Moramo se zavedati, da so časi, ko so se fantje na vasi zbirali v gasilskih domovih, ker pač drugam tako ali tako niso imeli iti, mimo. Ob poplavi tisoč dejavnosti, ki se mladini (ali otrokom v šoli) ponuja vsak dan, je gasilstvo postalo bolj postranska in manj zanimiva stvar. Te, ki so "čudežno" ostali pa prav tako muči dolgotrajno "jajcanje" in čakanje na tečaje. Potrebno bo hitreje speljati te postopke za prehod v gasilsko operativo, če ne bomo kmalu ostali brez bodočega operativnega kadra.
Pa če se ozremo še enkrat nazaj na naš konkreten primer – taka procedura dobesedno zavira vstop zelo koristnega in kakovostnega kadra v gasilske vrste. S tem se dobesedno zavira napredek v kakovosti gasilskega dela. Dostikrat slišiš kakega gasilskega poveljnika, ki pravi: »Res bi bilo dobro, če bi v naših vrstah imeli kakega reševalca NMP«. A v organizacijo ga ne more »kar tako« pripeljati, pa tudi, če se že sam ponudi. Pa zakaj je to tako? Ker gre Mohamed lahko k gori, gora pa (v našem primeru) k Mohamedu malo težje.
Zbiljc je napisal:Ampak, a se lahko kot "pripravnik", če nudi NMP, opre na papir, ki mu da "dovoljenje", da sodeluje oz. pomaga?
Sicer pa ja, naša organizacija je precej za časom, glede na tisto, kar imajo v tujini.
Dave D je napisal:
Kar se tiče papirjev (zbiljc), tega ni, saj se ob vstopu v organizacijo podpiše le pristopno izjavo za članstvo, v vulkanu pa si zaveden kot pripravnik (po opravljenem osnovnem tečaju). Sicer se ponekod podpisuje neko listino za slavnostni vstop v operativno enoto (po opravljenem nadaljevalnem tečaju), a se zelo poredko to izvaja, niti nima neke formalne teže, saj je bolj deklerativne narave. Kar je bolj važno je to, kako si zaveden v vulkanu in posledično, če si kaj zavarovan.
Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 5 gostov