dejanjancar » 8. maj 2008, 21:21
Vzel sem si malo več časa in zadevo opisal bolj podrobno.
Explozija černobilskega reaktorja je temeljila na močni parni eksploziji in hkratnem vžigu grafita.
Reaktor je bil sestavljen iz gorivnih palic urana 235, ki vzdržujejo jedrske reakcije in ob razpadu sproščajo proste hitre nevtrone. V palicah je tudi neaktivni uran 238, ki ob visokih temperaturah odlično absorbira nevtrone in "gasi" jedrske reakcije. Ob polni moči obratovanja tako reaktor sam vzdržuje stabilno stanje: ko se temperatura dvigne ob porastu moči, U238 pogasi delovanje, ko se temperatura spusti, reakcija spet hitreje steče. Zaradi tega mehanizma so navodila černobilske elektrarne zahtevala, da reaktor ne sme delati dlje časa z zmanjšano močjo. Gorivne palice so bile vložene v cevi, ki so bile hlajene s primarno vodo pod tlakom. Primarna voda pod tlakom je v tekočem stanju in se praviloma med normalnim obratovanjem ne more upariti, v uparjalniku pa je predajala toploto sekundarni vodi, ki pretvorjena v paro poganja parno turbino in generator kot v vsaki termoelektrarni (Šoštanj, Brestanica).
Ostali prostor v reaktorju je bil napolnjen z grafitom, ki služi za upočasnjevanje sproščenih nevtronov. Hitri nevtroni, ki se sprostijo pri jedrskem razpadu U235, namreč ne morejo vzdrževati verižne reakcije, ker se zaradi prevelike hitrosti le "odbijajo" od atomov (verjetno podobno kot zelo hitri čoln ali kamen ne more nenadoma potoniti, pač pa se kot žabica odbija od površine vode).
Mehanizem katastrofe: zunanje svetovalno podjetje, ki se je ukvarjalo s turbogeneratorskim delom, je hotelo (ob zaustavitvi reaktorja z namenom rednega vzdrževanja) preizkusiti, ali se da s preostalo energijo elektrarno ponovno pognati iz ustavljenega stanja. Nesreča je hotela, da je bil tudi direktor elektrarne po poklicu elektroinženir in ne strokovnjak za jedrske reakcije, in se je s poizkusom strinjal (potem ko je direktor elektrarne istega tipa v Kurski zavrnil takšen poskus). Operaterji so znižali moč raktorja na nedopustno nizki nivo, prej pa še izklopili sistem za avtomatsko gašenje, da ne bi "motil" poskusa. Ko je temperatura v palicah padla, je ugasnila absorbcijska sposobnost U238. Seveda je nevtrone upočasnjevala še voda okoli cevi, in pa grafit. Vendar pa se ta dva izključujeta in ne moreta spraviti generatorja v stabilno stanje: ko je narastel nevtronski fluks v reaktorju, se je skokovito dvignila temperatura palic, moč reaktorja je narastla na več kot 100-kratno nazivno, zato pa se je uparila hladilna voda okoli zaščitnih cevi. Ko pa voda zavre, absorbira neprimerno manj nevtronov. Grafit pa se ne more upariti, niti odteči, in je še vedno deloval kot zaviralec nevtronov, kar je silno pospešilo verižno reakcijo. Operaterji so skušali s spuščanjem palic moderatorja zaustaviti nevarno stanje, žal pa je bila konstrukcija palic taka, da je bil na konceh vgrajen grafit: spuščanje palic je torej najprej poslabšalo razmere. Ko so se zaradi visoke temperature porušile vodne cevi, je voda ob stiku s silno vročimi palicami razpadla na kisik in vodik. Eksplozija pare in kemične reakcije grafita, kisika in vodika so porušile reaktorsko stavbo, razmetale radioaktivno vsebino po okolici in sprostile oblak radioaktivnih elementov po vsej severni polobli Zemlje. Od trenutka porasta nevtronskega fluksa do kombinirane eksplozije je preteklo le kakšni dve sekundi.
Hm, torej v Černobilu v bistvu ni bilo klasične jedrske eksplozije kot v bombi. Jedrsko gorivo je le poskrbelo za dovolj toplote, ki je nekaj vode uparila, nekaj pa jo razgradila na kisik in vodik. Neke vrste "jedrski vulkan"....
Lep pozdrav Dejan