Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Reševanje z višin-globin

Moderator: Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Odg: Reševanje z višin-globin

Objava Oskar » 24. april 2010, 9:47

Pero je napisal:Sem malo googlal in gledal tuje forume. Nekateri pravijo da bo RIG zamenjal stop ? RIG je tudi novejša zadeva kot ID.
Glede ID-ja za reševanje. Anti-panick pravijo da je včasih dobro včasih nadležno (poglej si video), je večji , težji , okornejši. Nima spring loaded ročke.
Je pol dražji od RIGa, in enkrat dražji od grigri-ja ....
Oba (RIG in IDL) imata certificiran enak workload 150kg (četudi je vrv lahko debelejša)? To bi naj bile 2 osebe. (hmmm :roll: ?)
Je kdo že delal z/ima IDL ?

Imajo pa vsa takšna varovala slabost da ne delujejo vredu na blatnih vrveh, tako da pač moreš pazit na te stvari....

p.s. vratca so zato da lahko menjuješ vrvi med delom. Če jih ni , pomeni da moreš snemat vse z karabina dol in menjavat. Se mi zdi da če si nekje v višini to ni zabavno opravilo, sploh če moreš pazit da ti kaj ne pade....

Ali menite, da gasilci nekje v Slovenskih goricah, Pomurju ali Kozjanskem razumejo vsaj eno od označenih kratic in pojmov. ?? Niti približno. Že gasilcem iz Benedikta je treba četitat, ker so se v studenec pogumno podali po vrveni lestvi, da bi pomagali človeku. Že to , da so imeli takšno lestev v orodišču je pohvale vredno. =D>
Sedaj sem nehote načel to temo reševanja v Benediktu. Upam samo, da so se sestavljalci planov aktiviranja enot kaj naučuili iz te tragedije. :oops:
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava Pero » 24. april 2010, 10:07

Kdo iz osrednjih enot bi mogel razumeti , sploh če pogleda kak link in ima narejeno TR :wink: .
Drugače pa se strinjam vsaka čast za posredovanje, tudi jaz sem spremljal ta dogodek.
Mogoče bi jim kak tak kos opreme in vrtv dosti olajšala delo ter ga naredila dosti VARNEJŠE. Je pa tukaj cena. Vsekakor je boljše dati nekaj 100 eurov, kot pa da imaš operativca, ki med reševanjem po zastareli in po možnosti nepregledani opremi postavlja svojo varnost in zdravje na kocko.
Sploh če gledaš da so tehnične intervencije vedno pogostejše (poplave, plazovi, nevihte&toča, veter , itd... )
Don't raise your voice, Improve your argument!
Uporabnikova podoba
Pero

Objave: 1091
Registriran: 17. april 2006, 17:34

Objava edvard » 24. april 2010, 11:00

Oskar čestitat že čestitat konec koncev je to naša dolžnost da posredujemo na vseh mogočih intervencijah dolžnost vodilnih v enoti pa da skrbi za opremo sploh za tako na kateri visi tvoje zdravje/življenje!
Tako malo na hitro če omenim pas dobiš že za dobrih 100evrov statična vrv debeline 10mm je nekje 2 evra po metru potem še nekaj "kovačije" ( vrvna zavora) prižeme, vponke ok doseže okoli 100 evrov pa si vsaj sigurn na kaj se obešaš...
Tako je moje mnenje sicer pa kot si rekel Oki za pomurje pa tiste konce češ da še niso slišali in da ne vejo....marsikdo tudi v osrednji Sloveniji tudi nima kaj preveč pojma o teh rečeh zato pa je tu stric google in pa seveda forum gasilci.org kjer se diskutira o vsem mogočem in če se lahko o kuhariji se lahko tudi o kaki taki temi kot se je pač načela in se je folk kar razpisal!
Mimgrede bi pa še omenil da recimo na Igu ko sem bil na TR se je kar se vrvne tehnike tiče povedalo zelo malo pa še jaz sem prevzel pol skupine pri demonstraciji vozlov i.t.d.Lahko rečem da sem imel več pojma od inštruktorjapa ne da bi se napihoval... Lahko bi bilo malo več poudarka na recimo spuščanju ujetih iz zgradb ali dvigu na protitežo (to sicer nekaj je z rollglisom) to je pa tudi vse.
DELAJ NAPAKE, AMPAK DELAJ JIH PRAVILNO! (LOESJE)

http://www.carnium.si
http://www.gasilcikranj.si
Uporabnikova podoba
edvard

Objave: 360
Registriran: 16. oktober 2005, 21:02

Objava Dave D » 25. april 2010, 5:45

Edvard! Zgleda, da si resno zagret gasilec in obvladaš vrvno tehniko (kar je samo za pohvalit), ampak žal nimaš nekakega celostnega realnega vpogleda na situacijo gasilstva pri nas. Tudi glede tečaja tehničnega reševanja na Igu in inštruktorjev tam, ne delim istega mnenja s tabo. Zavedati se moraš, da je tečaj TR na Igu namenjen predvsem »seznanjanju« tečajnikov s snovmi in osnovnimi postopki tehničnega reševanja gasilcev pri nas. Tridnevni program zajema še marsikaj drugega, kot le vrvno tehniko in sicer:

- spoznavanje osnovnih delov avtomobila, ojačitev in nevarnosti, ki nam pretijo pri posegu v avtomobil
- učenje osnovnih vozlov ter spuščanje po vrvi z višine (vaja samoreševanja!!)
- spoznavanje opreme TIRFOR ter praktično dvigovanje betonskih blokov z njimi, delo z jeklenicami, vitlom ter škripci (reševanje ob potresih in raznih porušitvah objektov)
- dvigovanje bremen s pomočjo zračnih blazin in njihova pravilna stabilizacija
- spoznavanje z opremo za reševanje ukleščenih oseb na prometnih nesrečah ter praktična uporaba – razrez avtomobila
- spoznavanje z opremo za reševanje iz globine, jaškov in jam, trinožec, potenčni škripec (Rollglis), prižeme in ostala oprema
- vaja pravilnega izvleka poškodovanca iz vozila s pomočjo KED-a in njegova oskrba
- učenje za delo z enosmerno hidravliko (dvigalke in ostala oprema)

Glede na to, da program traja le 3 dni (2 dneva teorije + 1 dan prakse) je težko pričakovati, da bi se preveč spuščali v podrobnosti ene tematike. Pa tudi, če bi se, 3 dni samega dela z vrvno tehniko ne bi bilo dovolj. Se pravi tečaj je namenjen le seznanjanju. Po opravljenem tečaju nisi nikakršen ekspert za nobeno od teh stvari. Za obvladovanje določene tehnike reševanja pa je potrebno dosti več, kot le tečaj. Kot prvo, stvar te mora zelo zanimati, potrebna pa je še vaja, vaja in še enkrat vadba na vajah v enoti in v realnih situacijah na terenu. Brez tega ni nič.

Da se še enkrat vrnem na začetek na tezo o poznavanju situacije. V našem društvu se je že pred kar nekaj leti nazaj organiziral »tečaj vrvne tehnike«, ki je zajemal kar lepo število teoretičnih in praktičnih ur v sodelovanju z jamarji. Zajemal je marsikatere podrobnosti reševanja ljudi iz globine, višine, iz objektov, samoreševanja, žemarjenja itd. Tečaj se je uspešno zaključil in naše društvo je bilo bogatejše za 6 gasilcev – reševalcev z znanjem o pravilni in varni uporabi vrvne tehnike pri reševanju. Za tem se je kupila tudi prepotrebna oprema za izvajanje take »telovadbe«, kot so vrvi (statik, dinamik), vsa pripadajoča »kovačija« (desanderji, karabini, osmice, škripci) z reševalnimi pasovi, rutami za reševanje, nosila, čelade, trakovi za sidrišča, trinožec in še kaj, kar sem pozabil. Nato smo postali znani daleč naokoli kot redko društvo 1. kategorije, ki se poleg gašenja še zraven ukvarja z reševanjem ljudi s pomočjo vrvne tehnike. Doslej se z najhujšim scenarijem, konkretno na intervenciji, kjer bi to vrvno tehniko morali uporabiti, hvala bogu, še nismo srečali razen na raznih vajah (spuščanje osebe z zvonika v nosilih, vsakoletno spuščanje otrok po »žičnici« s pomočjo »rute« pri O.Š. Mengeš, ostale evakuacije ljudi s pomočjo vrvne tehnike), za katere imaš dovolj časa, da se ustrezno pripraviš. Na intervencijah pa je stvar malo drugačna. Že od vaje do vaje ti določene stvari uidejo z glave in z leti oddaljevanja od tečaja se vedno bolj pozablja na osvojeno snov in znanje. Kaj šele na intervenciji, ko konkretno pumpa adrenalin in je potrebno reševati življenja, ti pa moraš ohranjati mirno kri! Takrat pa do izraza pride le rutina in izkušnje iz realnih situacij (ko je potrebno improvizirati), ki pa jih, žal, povprečni gasilec v Sloveniji na tem področju nima, oz. je nima noben, razen reševalci JRS in GRS, ki so eksperti na tem področju. In po pravici povedano, če v naši ekipi na intervenciji ne bi bilo ene osebe, ki je samostojni jamarski reševalec pri JRS, ki take reči dela skoraj v spanju, se kake zahtevne, hitre reševalne operacije s pomočjo vrvne tehnike zagotovo ne bi lotili. In taka je realna situacija Edvard, žal. To so intervencije strokovne narave, pri katerih je potrebno imeti določeno kilometrino in rutino za zanesljivost. Podobno je nudenje prve pomoči. Veliko gasilcev se izuči za specialnost gasilec bolničar, a v realni situaciji je dosti drugače, ko poškodovanec stoka od bolečin in resnično krvavi, ne pa tako kot na vajah, ko se ti smeje v obraz. Takrat se pokaže, kdo je pravi za stvar, kdo pa ne in marsikomu se zatrese roka.

Da ne boš vsega razumel kot preveliko kritiko, te še enkrat pohvalim, ker želiš uvesti nove tehnične spretnosti v gasilstvo na vašem koncu. Le zavedati se moraš, da je nakup opreme še zdaleč najmanjša ovira pri celotnem procesu. Okrog sebe moraš zbrati ekipo tebi podobnih zanesenjakov, ki se bodo zadeve lotili z enako vnemo in željo ter temu projektu namenjali dovolj časa in ga jemali enako resno kot primarno nalogo gasilcev – gašenje in reševanje. Žal je večji problem dandanes najti take ljudi, saj veliko število gasilcev članstvo in ostale aktivnosti v PGD razume bolj kot hobi in ne kot poslanstvo in so jim vse novotarije odveč. Že za vaje osnovnih veščin gasilstva jamrajo, češ »za ročnik znam pa ja držat pa na gospodarsko poslopje nalivat«! Sicer pa na mladih svet stoji in če uspeš nabrati mlado ekipo, ki bo to delala z neko zrelostjo in potrebnim zagonom, vse čestitke! Samo, da se ne boste potem spuščali po »štriku« preko facebooka ;) kar je zelo popularno pri današnji mladini.

To je to. Kdor je imel tako voljo, da ta maratonski tekst prebral, lahko pride v Loko na pir! ;)

LP, David
Uporabnikova podoba
Dave D

Objave: 302
Registriran: 29. avgust 2007, 18:19
GE: Loka pri Mengšu

Objava edvard » 25. april 2010, 13:37

David res si se lepo razpisal in šel sem čez cel maraton ;-) kar se tiče kritike...ta je dobra in slaba le sama beseda ima bolj negativen prizvok...
Kar se tiče Iga je res tiste tri dni premalo za vse zato pa se potem delajo vaje v enoti...in kar si napisal ti moram dat precej prav ( meni se takih maratonov ne da pisat ) sicer pa pohvalno če ste se spravli v investicijo tovrstne opreme in da imate člane katere to zanima! marsikje tega zanimanja enostavno ni.
In pa edino kar me je pri tvojem pisanju zbodlo v oči....v našem koncu s tem nimamo problema ker imamo vse tri službe katere so podkovane v tem (JRS, GRS, in JZGRS)mene pa najdeš pod www.carnium.si želel sem le odpret temo katera je premalo prediskutirana, mogoče malo bolj izpostaviti tovrstna reševanja i.t.d.
Kar se tiče zagnanosti in mladosti pa tko naprej...mam občutek da bi te jaz lahko poslal po čike v trafiko sicer pa nimam nič proti če se kdaj vsedemo za skupno mizo in še osebno prediskutiramo kak pojm in postopek...

lepo nedeljo vsem

Uporabnikova podoba
edvard

Objava Oskar » 25. april 2010, 14:10

edvard je napisal:Oskar čestitat že čestitat konec koncev je to naša dolžnost da posredujemo na vseh mogočih intervencijah dolžnost vodilnih v enoti pa da skrbi za opremo sploh za tako na kateri visi tvoje zdravje/življenje!

Edvard, žal ta navedba ni povsem točna, in ravno na to opozarjam jaz. Koncesionarji imajo nekaj opreme in znanja, potem morda še kakšna osrednja enota. Vse ostale enote pa tavajo v temi. In kaj je še bolj žalostno, da niti osnovne opreme kot je vrv in samoreševlani pas ne znamo uporabiti, da bi rešili sami sebe. #-o Pa ne samo uporabljati , veliko enot niti ustreznih vrvi nima !

Drži pa da ni povsod po Sloveniji enako. Glede vrvne tehnike ste Gorenjci vodilni in kaj je najpomembneje- sodelujete z vsemi službami.

In kako naj bo potem dolžnost gasilske ekipe, da reši otroka iz vodnjaka ? Se pa tu postavlja vprašanje na katerega pa mi mora odgovoriti tisti ki spredlaga zakone in jih sprejema.
Ali je prav, da odločajo župani občin o tem, kdo bo prišel rešiti otroka iz vodnjaka ? Po moje ni in ne sme biti in tu se mora nekaj korenito spremeniti, kajti žrtve nas očitno ne izučijo !

Dave D, dobro si napisal in pohvalno je, da se trudite v tej smeri. Le vaje z vrvmi bi morale biti bolj pogoste. To se pozablja in ko se naučiš 6 vozlov čez en mesec znaš le še enega pa še to tesarskega , ki je itak za en drek. ops! :D
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Re: Reševanje z višin-globin

Objava lipe » 25. april 2010, 15:49

LP!

Mogoče ni ravno popolnoma v skladu s temo, pa vseeno.
Lani na obnovitvenem tečaju TR je bilo govora o uvajanju tečaja "Urbano reševanje".
Tečaj naj bi se odvijal v ICZR. Ve kdo ali bo zadeva zaživela ali ne ?
Uporabnikova podoba
lipe

Objave: 447
Registriran: 15. marec 2003, 17:20
GE: Preddvor

Objava edvard » 3. maj 2010, 17:34

Kar se tiče "Urbanega reševanja" hm....nisem še slišal.

Kar se pa tiče načete teme bi bilo pa smiselno ravno za tiste enote v tistih delih Slovenije kjer nimajo stika z novostmi v to vrstnem reševanju poleg vseh ostalih katere to zanima.Res pa je da bi bilo tudi smiselno če bi zadevo obdelovali posebej.

Oskar nevem no a res tako nerazumljivo pišem pa naj omenim še enkrat sam vedno poudarjam na varnosti reševalca da ne postane reševanec (kar se je tudi že zgodilo) in zato so pa tu izobraževanja, treningi, vaje,....

Danes sem imel maloveč časa in sem prebrskal kar nekaj strani tem in glej ga zlomka....kar nekaj tem je bilo načetih v tej smeri kakor sem jaz začel le da katr nekaj let nazaj!

Mimogrede če omenim le še en pripetljaj izpred par dni, ko smo imeli trening vrvne tehnike v okviru naše enote (carnium) in sem z vso kovačijo potegnil na plano tudi vsem znano osmico pa sem bil deležen opazke z strani inštruktorja :,, To pa kar proč vrzi! "
Pa je še nisem....za v vitrino bo še dobra ;-) ala bilo je nekoč.

Uporabnikova podoba
edvard

Objava Oskar » 3. maj 2010, 21:23

edvard je napisal:... konec koncev je to naša dolžnost da posredujemo na vseh mogočih intervencijah...

Edvard , saj se razumeva. Jaz sem le napisal, da to kar sem zgoraj navedel ne drži. Naša dolžnost ni, da posredujemo na vseh mogočih intervencijah !Ker to nekateri počnejo, pride do situacij, ko kaj zafuramo. Zato pa imamo kategorizacijo, le vsaka enota se mora zavedat kaj zmore in kaj ne in za kaj je pooblaščena. In še enkrat povdarjam, pri zahtevnih reševanjih iz globin ne more odločat župan, ampak mora biti plan aktiviranja tako narejen da takoj pomaga najbližja ustrezno opremljena in izurjena enota.
Z vsem ostalim se pa popolnoma strinjam.
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objava Oskar » 10. maj 2010, 21:04

Na portalu gasilci.org je povezava do spletne strani PGD Moste. Videl sem samoreševanje s starimi elanovimi pasi. Zanima me, zakaj ? Ali so še vedno v uporabi in ali so preizkušeni ? Kako je s tem. Tipiziran Habrkorn pas namreč ni tako strašno drag. #-o
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objava mundat » 11. maj 2010, 10:29

Oskar je napisal:
Pero je napisal:Sem malo googlal in gledal tuje forume. Nekateri pravijo da bo RIG zamenjal stop ? RIG je tudi novejša zadeva kot ID.
Glede ID-ja za reševanje. Anti-panick pravijo da je včasih dobro včasih nadležno (poglej si video), je večji , težji , okornejši. Nima spring loaded ročke.
Oba (RIG in IDL) imata certificiran enak workload 150kg (četudi je vrv lahko debelejša)? To bi naj bile 2 osebe. (hmmm :roll: ?)

Imajo pa vsa takšna varovala slabost da ne delujejo vredu na blatnih vrveh, tako da pač moreš pazit na te stvari....

p.s. vratca so zato da lahko menjuješ vrvi med delom. Če jih ni , pomeni da moreš snemat vse z karabina dol in menjavat. Se mi zdi da če si nekje v višini to ni zabavno opravilo, sploh če moreš pazit da ti kaj ne pade....

Ali menite, da gasilci nekje v Slovenskih goricah, Pomurju ali Kozjanskem razumejo vsaj eno od označenih kratic in pojmov. ?? Niti približno. Že gasilcem iz Benedikta je treba četitat, ker so se v studenec pogumno podali po vrveni lestvi, da bi pomagali človeku. Že to , da so imeli takšno lestev v orodišču je pohvale vredno. =D>
Sedaj sem nehote načel to temo reševanja v Benediktu. Upam samo, da so se sestavljalci planov aktiviranja enot kaj naučuili iz te tragedije. :oops:

jaz tudi upam....
PGD Gornja Radgona IV. kategorija
Gasilska enota širšega pomena
predsednik društva
Uporabnikova podoba
mundat

Objave: 812
Registriran: 29. september 2008, 9:46
GE: Gornja Radgona

Objava edvard » 13. maj 2010, 17:24

Haberkorn...res da ni tako drag in spet ne tako cenejši kot petzlov.....tako da če se že odločiš se odloči za slednjega pa naj bo tisti še tako tipiziran....

Kar se tiče kratic in nerazumevanja...hm....pa dajmo po domače :wink: samo da bo čimbolj razumljivo...

Uporabnikova podoba
edvard

Objava Marko Š. » 15. maj 2010, 12:09

mundat je napisal:
Oskar je napisal:

jaz tudi upam....

Upanje umre zadnje! Čeprav močno dvomim, da se bo kaj premaknilo. Oskar moje stališče pa tako ali tako poznaš.
Uporabnikova podoba
Marko Š.

Objave: 212
Registriran: 5. september 2006, 8:04
GE: Gornja Radgona

Objava Dušan » 5. oktober 2010, 16:08

Ja tud mene zanima kaj je bolje nabaviti od Petzla pri vrvni zavori ID Petzl ali RIG ? V sami ceni je nekaj razlike ...bolj kot to me zanima uporab in pa varnost oz enostavnost uporabe ?
Tehnika nam lajša življenje!
Uporabnikova podoba
Dušan

Objave: 1432
Registriran: 27. julij 2003, 22:22

Objava andrejjer » 7. oktober 2010, 18:54

V Idriji (5. kat.) smo se pred leti zaradi ne-redkih intervencij s potrebo po uporabi vrvne tehnike, odločili za popolnitev oz. zamenjavo opreme, izvedbo večletnega internega izobraževanja in rednega usposabljanja operativcev. Vrvna tehnika (vsaj na intervencijah) zahteva izredno iznajdljivost in fleksibilnost zato predlagam društvom, ki se ukvarjajo s tovrstnim reševanjem, problema lotijo celostno. Z nabavo nekaj malega opreme, boste lahko sodelovali le v naprej pripravljeni vaji, za kakšno zahtevno reševanje pa bo opreme kaj kmalu premalo oz. bo neustrezna.
Idrija poseduje opremo za izdelavo različnih vrst teleferik (žičnic) za reševanje iz globin ali višin, navpično reševanje iz globin, kalsično reševanje ipd. in lahko z gotovostjo rečem, da nabava opreme še z daleč ni problem v primerjavi s tem, da morate usposobit 20 ali 30 gasilcev ne samo da bodo znali rokovati z opremo, ampak da bodo v reševanju znali z opremo improvizirati.
Drugače pa kot ste že omenili, po večini uporabljamo opremo znamke PETZL in vrvi TENDON. Če se kdo zanima za nabavo takšne opremo, vam z veseljem pokažemo našo tehniko in načine, ki jih uporabljamo.
Drugače pa kar pogumno (in varno), na intervencijah pa previdno.
andrejjer

Objave: 29
Registriran: 28. junij 2010, 18:51
GE: PGD Idrija

NazajNaprej

Nazaj na Tehnično reševanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov