Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

mešalec pene

Slike gasilskih vozil
Gasilska vozila in zaščitna ter reševalna oprema

Moderator: Janez Tratnik

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Ali vi uporabljate razbremenilec tlaka?

Izberete lahko eno možnost

Ogled rezultatov

mešalec pene

Objava Bostjan » 19. maj 2003, 15:29

Zanima me strokovna razlaga delovanja mešalca za penilo.
Moja razlaga:
Skozi mešalec teče voda, nekaj skozi sredino, difuzor, druga pa okoli te cevi in se zopet združita na izhodu. Z večjim pretokom, ko teče voda skozi difuzor, večji podtlak se ustvarja in več penila posrkamo skozi cev za penilo.
Vprašanje?
Kaj se dogaja v mešalcu pene, ko vrtimo gumb za nastavitev penilne mešanice.
Bostjan

Objave: 39
Registriran: 8. maj 2003, 17:35

mešalec pene, delovanje

Objava ivo » 20. maj 2003, 15:34

Delovanje mešalcev pene

Že več kot 20 let poučujem gasilsko tehniko in podobna vprašanja zasledim vedno.
Delovanje ki ga želim razložiti je podobno pri mešalcih pene, globinskih sesalcih, ejektorskih sesalnih napravah na črpalkah, uplinjačih motorjev itn. Take črpalke delujejo na ejektorskem principu.
Delovanje izhaja iz fizikalnega zakona o neuničljivosti energije. Ljudje namreč ne znamo ustvariti nove energije, ampak jo znamo le pretvoriti iz ene oblike v drugo.
Prav to pa znamo izkoristiti pri takih črpalkah. Mešalec pene namreč ni nič drugega kot črpalka ki dodaja vodi penilo.
Delovanje lahko opišemo enostavno nekako tako.
Voda teče po cevi z določenim tlakom in hitrostjo, ima torej kinetično in potencialno energijo (kot potencialno energijo je mišljen tlak vode). V mešalcu imamo zoženi del (podoben je Venturijevi šobi), tako pridemo iz premera 52 mm na približno 12 do 14 mm, odvisno od izvedbe. Zoženi del lahko vidimo, če pogledamo skozi vstopno spojko v smeri puščice na mešalcu. V mešalcu se torej vodi močno poveča hitrost, ker pa je energija neuničljiva pade tlak vode. Del energije pa se pretvori tudi v toploto in zvok, temu delu pravimo izgube, in znašajo pri mešalcih pene približno 20 %. (Spremembe temperature ne zaznamo s čutili, z natančnimi meritvami pa to gre. Šum v mešalcu pa se sliši) Vodi se je torej v zoženem delu mešalca zmanjša tlak. Če se hitrost dovolj poveča, pade tlak vode pod zračni tlak, dobimo torej podtlak. Na zoženem delu mešalca imamo odprtino skozi katero lahko vodi dodajamo penilo. Zračni tlak torej potisne penilo iz posode v sesalno cev za penilo v mešalec pene. Zato mora biti sesalna cev do mešalca dobro zatesnjena. Take razmere se ustvarijo v mešalcu le pri določenih pogojih, ustrezen tlak in pretok. Tu je tudi razlaga za recept, da mora biti pretok na ročnikih za peno enak predpisanemu pretoku na mešalcu. (na primer 200 l/min mešalec in 200 l min ročnik za peno). Zato pa imajo opisane armature vedno na ploščici napisane karakteristike. Pri nakupu nove opreme moramo biti na to še posebej pozorni.
Z gumbom na mešalcu, pa spreminjamo presek dovodne odprtine za penilo, in tako dobimo različno velike odstotke penila v vodi.
Tak način mešanja penila k vodi je razmeroma nenatančen, je pa zadovoljiv za naše potrebe.
ivo

Objave: 56
Registriran: 14. april 2003, 15:15

Objava Bostjan » 20. maj 2003, 15:47

Na priloženi sliki ga lahko vidimo v prerezu.
Moja razlaga je da ko vrtimo gumb za nastavitev penilnega procenta, odpiramo in zapiramo loputo pod difuzorjem.
Ko je loputa max. odprta je pretok skozi difuzor majhen, ker teče skozi spodnje kanale in takrat se pojavi na priklopu za penilo nadtlak, in kroglica nam zapre, da voda ne teče v kanto z penilom.
To se zgodi tudi ko je na koncu ročnik zaprt in ni pretoka skozi mešalec.
Če se v mojem razmišljanju v čem ne strinjajte povejte.
Priloge
mešalec.gif
mešalec penila
(52.59 KiB) Prenešeno 105 krat
Bostjan

Objava Bostjan » 20. maj 2003, 15:54

Hvala za odgovor, ki pa je prispel med pisanjem zgornjega.
Vse to kar ste mi povedali mi je jasno.
Sedaj pa vprašanje. Ko mi zapiramo ventil, proti nič procentov, če bi zaprli dovodni kanal ne bi nastal nadtlak na sesalnem delu za penilo? :?: :?:
Bostjan

mešalec pene, delovanje

Objava ivo » 21. maj 2003, 14:13

Strokovna razlaga je bila to kar sem napisal. Za podrobno razlago delovanja pa morate napisati tudi tip mešalca in proizvajalca. Kljub temu da je zunanji izgled mešalcev podoben, je način izvedbe mešanja, (dodajanja ) penila neloliko različen.
Predlagam da me pokličete na tel. 02 220 7591, s pisanjem semi zdi da gre zelo počasi.
Na pomoč!
Ivo
ivo

Objave: 56
Registriran: 14. april 2003, 15:15

Nazaj na Vozila in oprema

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 15 gostov