Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Tlačne posode za IDA

Slike gasilskih vozil
Gasilska vozila in zaščitna ter reševalna oprema

Moderator: Janez Tratnik

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Tlačne posode za IDA

Objava Gregor K. » 18. december 2003, 14:37

Imate v društvu/enoti rezervne jeklenke za vaše IDA ali ne?

Kaj menite, ali kupiti Auerja za Auerja ali je vseeno če je Draeger, Sabre, Interspiro...?
In če kupiti, ali kupiti navadne železne(kar je za prostovoljce zaradi cen precej logično) ali karbonske ipd.?

Cene se namreč razlikujejo :oops: , kvaliteta pa verjetno tudi :roll:

LP! :wink:
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objave: 3061
Registriran: 16. februar 2003, 13:20

Objava Mitja Gregorič » 18. december 2003, 14:46

Ja v našem društvu rezervne imamo ... zaenkrat 4 so pa še v planu :P
Če ti finančan sredstva to dopuščajo vzemi isto drugače pa glej da je zmeraj priključek enak -evro.
Spet smo pri financah ko gre debata kakšno tlačno posodo ali jekleno ali iz karbonskih vlaken.Iz karbonskih vlaken je lažja kar olajša nošnjo -nekaj kg manj na hrbtu. :P :wink:
Operativci - Bratje v ognju,dimu in pepelu

Slika
Slovenski gasilci >KLIKNI< !!!
Uporabnikova podoba
Mitja Gregorič
Naj forumovec 2003
Naj forumovec 2003

Objave: 4990
Registriran: 23. september 2002, 10:37

Objava Gregor K. » 18. december 2003, 14:52

No, pri Auer, Sabre, Interspiro, Draeger so priključki enaki, ampak ne vem če je vredno 15 jurjev ali še več razlike v ceni :shock:

Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

IDA

Objava Don Micky » 18. december 2003, 15:24

Lepo pozdravljeni!

Tudi pri nas v društvu imamo rezervne jeklenke, ki so kovinske. Na samih dihalcih pa imamo karbonske, razlika v teži je seveda očitna in kar neprijetna, nekeko tako kot je neprijetna cena. Kolikor vem so tlačne posode med seboj kompatibilne in jih lahko prosto zamenjujemo.

Lep pozdrav in srečno! :D
Bolj star, bolj nor!
Uporabnikova podoba
Don Micky

Objave: 452
Registriran: 10. december 2003, 9:24

Objava Jani » 18. december 2003, 15:57

Živjo!

Pri nas je pa to malo bolj zakomplicirano. Imamo sedem dihalnih aparatov in dvanajst jeklenk. Sedem aparatov imamo čisto po nesreči, saj sami dobro vemo, da se te zadeve navadno uporablja v parih (razen če gre noter trojka). Obljuba dela dolg in če bo župan držal obljubo, ki jo je dal spomladi, jih bomo imeli pa osem in trinajst jeklenk (bomo hitro še kako kupili, da jih ne bo ravno trinajst). Aja, tema!?!

Imamo osem jeklenk in štiri kompozitne tlačne posode, dve od teh mannesmann-ovi, oz. popolnoma kompozitni. Zame je razlika že v občutku pri nošenju aparata, pa tudi količina zraka je pri kompozitkah nekaj večja (240 litrov). Če uporabljaš obe vrsti posod, je malo problem glede pritrdišč, saj imajo kompozitne nekoliko večji premer.

Če torej neparni aparat odštejemo, imamo šest rezervnih posod za šest dihalnih aparatov in tako naj bi tudi bilo. V naši GZ smo poskrbeli, da ima vsaka enota toliko rezervnih jeklenk, kot ima aparatov. Žal pa so nekje rezervne jeklenke na polici v orodišču, ampak pustimo to.

Mi oz. jaz :oops: sem se odločil, da gremo v korak s časom in počasi nabavljamo samo še karbonske. Gre pa res počasi, saj so drage kot žafran. Če ne bi bilo nobenih razlik, bi tudi poklicni kolegi še vedno uporabljali jeklene posode (no, saj najbrž jih kje še). Pa ne mi sedaj prosim, da je življenje poklicnega gasilca kaj več vredno od mojega oz. življenj mojih tovarišev.

:bricks: P.S. Mogoče pa je uporaba karbonskih tlačnih posod nesmiselna pri prvokategornikih, npr. takih kot je Janez. :dancing: Auuuuuuu...

Jani :mrgreen:
Uporabnikova podoba
Jani

Objave: 650
Registriran: 19. avgust 2002, 19:09

Objava Gregor K. » 18. december 2003, 16:43

Hja, blagor vam če si jih lahko privoščite. :roll:

Zame je uporaba karbonskih posod res nesmiselna, predvsem tam, kjer gasilci na intervencije še vedno hodijo na pol nagi! To pa nima veze z kategorijo!
Tistih par kil bo pa zdrav gasilec že tudi preživel, saj jih ne bo nosil vsak dan.
Sicer pa so kompozitne posode precej bolj dovzetne na poškodbe ipd. se mi dozdeva :roll:

Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objava Janez Koncilija » 18. december 2003, 20:29

Jani je napisal: :bricks: P.S. Mogoče pa je uporaba karbonskih tlačnih posod nesmiselna pri prvokategornikih, npr. takih kot je Janez. :dancing: Auuuuuuu...

Jani :mrgreen:

Jani, dobra animacija, vsaj nekdo, ki me spravi v dobro voljo :D :D :D .
Drugač maš pa prav, naj fantje mal nosjo, če ne lahko pozabijo, da imajo kaj na hrbtu, pa se lahko kam zatakne :wink:

LP

Janez :lol:
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4624
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava Mitja Gregorič » 18. december 2003, 22:11

Drugač maš pa prav, naj fantje mal nosjo, če ne lahko pozabijo, da imajo kaj na hrbtu, pa se lahko kam zatakne

Dobra je ta.... :twisted:
Operativci - Bratje v ognju,dimu in pepelu

Slika
Slovenski gasilci >KLIKNI< !!!
Uporabnikova podoba
Mitja Gregorič
Naj forumovec 2003
Naj forumovec 2003

Objave: 4990
Registriran: 23. september 2002, 10:37

Objava Jani » 18. december 2003, 23:32

Jej, Janez, sem prav užival ob misli, da te bom vsaj malo razkuril, vendar so žal "emocijske ikone" nakazale, kam pes taco moli, a ne!

lp Jani
Uporabnikova podoba
Jani

Objava Janez Koncilija » 19. december 2003, 0:03

Jani je napisal:Jej, Janez, sem prav užival ob misli, da te bom vsaj malo razkuril, vendar so žal "emocijske ikone" nakazale, kam pes taco moli, a ne!

lp Jani

Res je, ampak si se pa originalno spomnil. Upam, da me boš lahko še kdaj na tak način "razkuril", da ne bomo vsi skupaj preveč zapeti na tem forumu. Zadnje čase res vsi bolj grizemo, samo, da se ne bomo :punch: .

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4624
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava Mato » 19. december 2003, 7:25

Živjo

Vprašanje: kaj se zgodi kot je že gregor omenil če se karbonska posoda odrgne dobi zarezo ali pade na tla. Kolikor poznam karbon in tehnologije tam ni degromacije je samo porušitev. pri jeklu pa kakšna buška ni ravno tako velik problem.
Sicer pa ne vem točnih cen, ampak ali ne dobiš skoraj dve jekleni za ceno ene karbonke.
Pa tudi janez je prav napisal : naj kar vedo da imajo nekaj na hrbtu vsaj vedo da postane ta zadeva tudi prazna.

P.s. mi imamo dva IDA Interspiro in dve rezervni jeklenki MSA superlahki (jekleni)(D5103968 6 l/ 300 bar-superleicht Stahl). Pomanjklivost je edino ta da pri MSA ventil gleda proti tlem in ponavadi aparat postaviš na ventil pri Interspirotu pa vstran.

Mato :wink:
Počasi da ne ustrelite (pogasite) samega sebe!! (vojak Švejk)
Uporabnikova podoba
Mato

Objave: 193
Registriran: 12. marec 2003, 9:23

Objava Jani » 19. december 2003, 9:36

Ja, Mato imaš prav. Zato je priporočljivo uporabljati zaščitno prevleko za posodo. Zadnjič sem nekje na forumu zasledil, da naj bi ta prevleka stala 30.000 sit, jaz pa sem kupil Rosenbauerjeve (se ve kje) in pridejo manj kot 10.000 sit, pa še lepe odsevne trakove imajo gor (take kot na zaščitnih oblekah).

lp Jani
Uporabnikova podoba
Jani

Objava Gregor K. » 19. december 2003, 12:09

Mato imaš prav glede karbona. Imam namreč precej izkušenj z izdelki iz karb. vlaken.

Sicer pa - da dam dvakrat ali trikrat več za karbonsko :shock: , nato pa še kupim prevleko, pa četudi stane samo 10 tisočakov, upoštevajoš da IDA rabimo v povprečju recimo 2-3 krat letno. Ni računa, ker ni nič boljše razen teže. :roll: Je pa bolj občutljiva.

Konec koncev - če kdo ni sposoben 20 minut nositi tistih par kil več, potem bolje da ne da IDA gor :? , oziroma niti ne bi prišel skozi tečaj se mi zdi :lol:

Samo moje razmišljanje fantje... Dokler namreč nimamo v društvu vsega kar nam nalaga minimalna opremljenost in to po tipizaciji, tako dolgo bomo kupovali kar se rabi, nato pa mogoče prešli na luksuz ampak ne verjamem :lol:

Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objava Skavt » 21. december 2003, 17:57

Mi smo pravkar kupili štiri posode. Najcenejše kar se jih dobi na tržišču. Stanejo 45.000+DDV. Od dražjih se razlikujejo po tem, da so težje. Teža teh posod je 9.88kg, teža interspirove jeklene posode pa je 7,8kg. Glede na to da jih ne nosimo vsak dan bodo kar primerne. Ko pa bomo imeli za vsak IDA dve rezervni jeklenki pa jih bomo pocasi zamenjali z lažjimi.
Ob tej priloznosti bi se rad zahvalil našim mamam, ki so nas dobro in zdravo prehranjevale, da lahko nosimo tudi težje IDA-je. :drinking:
Z znanjem raste dvom!
Uporabnikova podoba
Skavt

Objave: 484
Registriran: 17. december 2002, 0:31

Objava Gregor K. » 21. december 2003, 19:23

Skavt ali so to Sabre jeklenke? Če ne, katera firma so in kje ste jih kupili?

Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Naprej

Nazaj na Vozila in oprema

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov