Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

POŽAR - TRGOVSKI CENTER ROGAŠKA SLATINA

Moderatorji: Oskar, BAČO, Gregor K.

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Objava Peter » 22. avgust 2003, 9:39

Delo brez osebne zaščitne opreme zagotovo ni slučaj samo pri požaru v Kerosu. Na žalost ne poznam gasilca, ki bi rekel, da brez zaščitne opreme ne gre na intervencijo. Kateri poveljnik bi si upal reči: Fantje, pustite da gori, mi brez ustrezne opreme ne bomo gasili. Vsi se trudimo, da bi bil vsak gasilec ustrezno opremljen, vendar pri takšnih pogojih, kot so danes, zna to kar precej časa trajati.

Če ima še kdo kaj za povedati o uporabi zaščitne opreme, naj to stori v drugi temi.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava Gorazd » 23. avgust 2003, 0:53

Ker sem ravno nekje iz tega konca, bi rad povedal, da pri naših intervencijah lahko celo pohvališ, če si nekdo sploh obleče kompletno delovno obleko in celo da čelado na glavo, da o teh oranžnih dežnih plaščih sploh ne govorim, kajti ti se pa že smatrajo za višek osebne zaščite gasilca na intervenciji. Osebne zaščitne opreme (ognjevarne obleke) pa je itak v vsakem društvu v GZ (to je sosednja gasilska zveza, da ne bo pomote) le za vzorec, če sploh toliko. Rajši se tista malenkost denarja, ki ga sploh dobimo, porabi drugje. Recimo eni si hočejo kupit nov avto za hude miljone, v domu pa imajo mogoče pet kompletov zaščitnih komplet. Potem pa reči kaj nato, če moreš.
Uporabnikova podoba
Gorazd

Objave: 182
Registriran: 28. februar 2003, 22:11

obleke

Objava Oskar » 23. avgust 2003, 18:03

Gorazd kot vidim si postal čaln našega Foruma pred kratkim. Dobrodošel med nami. Glede neenakomerne opremljenosti enot po Sloveniji smo na forumu že veliko govorili, pa vseeno še nekaterim ni čisto vse jasno. Kot naprimer Andreju ki bi od vodje zahteval , da odstrani tiste ki niso primerno opremljeni. :shock: Za božjo voljo potem lahko gasi sam ali pa še to ne. Nekoč je naš Drago lepo zapisal nekaj o gumi škornjih in dežnih plaščih ki so še vedno glavno zaščitno sredstvo v veliko enotah, pa zaradi tega ne bomo prenehali gasiti !!!
Boriti se moramo za večjo zaščito gasilca . Pričeti pa je potrebno pri županih občin. Moj župan je letos namenil za mestne paznike (to so ljudje na biciklih ki opozarjajo občane na pasje iztrebke, na prevržene klopi v parku, na stari štedilnik ob kakšni garaži itd..) celih 70 milijonov tolarjev Ja prav ste prebrali. Joj koliko Bristolk je to. :evil: :evil:
Kak sem jezen .............
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Re: obleke

Objava Rafter » 23. avgust 2003, 23:37

Oskar je napisal:Boriti se moramo za večjo zaščito gasilca . Pričeti pa je potrebno pri županih občin. Moj župan je letos namenil za mestne paznike (to so ljudje na biciklih ki opozarjajo občane na pasje iztrebke, na prevržene klopi v parku, na stari štedilnik ob kakšni garaži itd..) celih 70 milijonov tolarjev Ja prav ste prebrali. Joj koliko Bristolk je to. :evil: :evil:
Kak sem jezen .............

Oskar, ni nam lahko 8)

Kot veš, sem bil lani ob začetku projekta Mestni paznik vodja izmene, pa sem ob poteku pogodbe (po šestih mesecih) tako podurhal vstran, da se prah še zdaj ni polegel. Sicer pa sva o g. L****varju oz. "Šraufcigru" tako že udarila eno debato v Mercatorju pred kakim letom, če se še spomniš. No, pred sabo imam "Obrazložitev posebnega dela proračuna MOM za leto 2003", v katerem je razvidno, da je za to leto za MP namenjeno 70353k SIT, za Zavod za zaščitno in požarno reševanje Maribor pa 340733k SIT, kar pomeni, da je za 65 poklicnih gasilcev in za vso potrebno mehanizacijo, urjenje, 24urno pripravljenost ter vsaj 100x večjo odgovornost in ogroženost na delovnem mestu namenjeno 5x toliko denarja kot za 40 MP, ki delajo v dveh izmenah 15 ur na dan (delajo ? :oops: ), se vozijo okrog s Krpani II (za tiste, ki ne veste, so to tisti bicikli za poštarje, dvojka pa za to, ker so rdeče barve :roll: ), nimajo nobene odgovornosti in nobenih pooblastil, ter (citiram izjavo enega izmed njih za lokalno TV): Rad se vozim s kolesom, zakaj ne bi bil za to plačan? :idea:

SRAMOTA za Maribor in za g. Soviča !
Rafter
moderator
moderator

Objave: 3021
Registriran: 10. junij 2003, 0:06

Objava Andrej » 23. avgust 2003, 23:57

Oskar. še vedno vztrajam pri trditvi da neprimerno zaščiten in usposobljen gasilec NE SME posredovati v intervenciji. V primeru kakršnekoli poškodbe ali celo smrti bo vso odgovornost (kazensko in matrialno ) nosil vodja intrvencije, ki ni ukrepal in takega gasilca odstranil. Ali si jo ti pripravljen prevzeti? :?: :?: :?: Jaz ne :!: Nudenje pomoči brez ustrezne zaščitne opreme ni dopustno. Spomni se samo zadnje tragedije.

Andrej
Andrej

Objave: 499
Registriran: 27. avgust 2002, 16:44

Re: obleke

Objava Vrsho » 24. avgust 2003, 0:17

rafter je napisal: se vozijo okrog s Krpani II (za tiste, ki ne veste, so to tisti bicikli za poštarje, dvojka pa za to, ker so rdeče barve :roll:

Sam en neumesen podatek bi podal tukaj. Koles z imenom Krpan je več verzij. Pri nas na pošti so tako verzije Krpan I, Krpan II, Krpan III, ta teden pa so dobili še Krpane IV. Sam jih ločim le po tej številki, ki jo imajo na ogrodju. Aja razlika je še v tem, da imajo nekateri črne blatnike, drugi pa v "naravni" barvi pločevine. :)

Pa brez zamere, samo sem moral napisati, ker sem se ravno spomnil! :)
Vrsho
moderator
moderator

Objave: 1755
Registriran: 11. junij 2003, 2:08
GE: PGD Šentvid

Objava Gregor K. » 24. avgust 2003, 0:42

Andrej spravi se malo k pameti!
Ali je potem bolje pustiti da zgori hiša, čeprav se jo da tudi brez zaščitne opreme varno pogasiti? :shock:
Je bolje pustiti da morda nekdo zaradi tega umre?

Naj te opomnim da je v Sloveniji precej društev ki nimajo intervencijske obleke, niti ene, ker pač ni denarja. In kaj naj po tvojem storijo?

Treba je ločiti nekaj :!: Gašenje brez zaščitne opreme tam kjer je ni in tam kjer je, pa se zaradi malomarnosti ne uporablja!

Mislim da sva tule z Oskarjem enakega mišljenja...
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objave: 3061
Registriran: 16. februar 2003, 13:20

Objava Oskar » 24. avgust 2003, 0:48

Andrej se strinjam, vendar še enkrat preberi zadnjo izjavo Petra. In ravno to trdim, da je treba to stanje čimprej urediti v korist zaščite gasilca. Nesreče se pa nažalost dogajajo tudi opremljenim gasilcem. Vem , odgovornost je na vodji, ampak gasilsko srce velikokrat pozabi na nevarnost.
Dajmo prednost zaščitni opremi pred novo fasado na gasilskem domu !!
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava Gregor K. » 24. avgust 2003, 0:54

Tole glede opreme je dvorezen meč. Če vodja intervencije reče da naj pustijo goreti ga bodo "pojedli" župan in prisotni, da ne govorim o tem da bi prišel na prvo stran vseh medijev, če pa pusti da se gasi brez zaščite, spet ne bo prav prisotnim, niti medijem, da ne omenjam če se komu kaj zgodi...

Andrej sicer pa je res da bi bilo treba biti tako oster... Konec koncev bi nam vsaj osnovno zaščitno opremo morala zagotoviti občina ipd.
Druga točka ustavljanja pa je v vodstvih društva, kjer res marsikje prej naredijo novo fasado kot pa kupijo kakšno obleko, čelado, rokavice...

Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objava Gorazd » 24. avgust 2003, 12:11

Da nadaljujem moje prejšnje javljanje. Itak ni panike, da bi se komu kaj zgodilo, ker nimamo ne IDA in ne gasilca usposobljenega za ravnanje z njim, tako, da ko pride do intervencije lepo od daleč špricamo, pa čeprav smo društvo druge kategorije. Špricamo pa z veseljem, če je le voda, ki pa nam je zadnje dni zaradi suše kronično primanjkuje tak da smo najboljši.
Uporabnikova podoba
Gorazd

Objave: 182
Registriran: 28. februar 2003, 22:11

Objava matjaž » 24. avgust 2003, 18:09

Gregor K. je napisal:Andrej spravi se malo k pameti!

:shock:

Ta je pa ... uh (huda)!

Tu pišete o prednostih pri investiranju (fasad, vozila, zaščitna sredstva,...) Glede na to da mora biti poveljnik društva član UO ima vse vzvode da poskrbi da se prej kot se uredi pročelje, .... nabavijo zaščitna sredstva (obleke, čelade, škornji/čevlji, rokavice, ...), in tako zaščiti sebe v primeru poškodb na intervencijah.

Ej, pa mal ustavite konje (navedek zgoraj)!

LP!

Matjaž
"Isti način mišljenja s katerim smo reševali stvari v preteklosti, ne učinkuje za reševanje problemov v prihodnosti!"

Albert E.
Uporabnikova podoba
matjaž

Objave: 1074
Registriran: 19. julij 2002, 11:49
GE: Kostanjevica na Krki

Objava Drago » 24. avgust 2003, 19:05

Ja poveljnik je samo eden izmed članov UO v PGD :o in spomni se samo na moj primer, ko sem kot poveljnik želel opremiti svoje operativce, ostali člani UO pa so si omislili trofazni tok v gasilski dom ( za veselice oziroma ozvočenje pač ne zadostuje več ena faza :evil: ) No in ker sem vztrajal na zaščitni opremi, ki mi je niso odobrili sem pač "razglasil" operativno nesposobnost enote. Dali so me na disciplinsko :lol: :twisted:

Da se kaj takega ne bi ponovilo nikoli in nikjer več, nobenemu poveljniku PGD se pa splača boriti :o :x in če bomo dosegli, da bo poveljstvo nadrejeno razno raznim upravnim odborom, smo 90 % že rešili.

Eno vam pa garantiram, če bi bili vsi poveljniki kot je Andrej, bi bilo že ( skoraj ) idealno in to mislim čisto resno.

lp DC
Uporabnikova podoba
Drago
Naj forumovec 2002
Naj forumovec 2002

Objave: 5141
Registriran: 28. avgust 2002, 20:06

Objava Gregor K. » 24. avgust 2003, 23:08

Ampak samo pod izpolnjenim pogojem da je poveljstvo nadrejeno, ker sicer znajo bt problemi kot pri tebi Drago (pa še verjetno marsikje :lol: ).

Sicer pa se opravičujem za povečano napetost, tale vročina me zdeluje :oops: :cry:

Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objava tomaz » 13. september 2003, 15:59

[quote="Gregor K."]Andrej spravi se malo k pameti!
Ali je potem bolje pustiti da zgori hiša, čeprav se jo da tudi brez zaščitne opreme varno pogasiti? :shock:
Je bolje pustiti da morda nekdo zaradi tega umre?

Tale Gregor K je pa precej brithne sorte. Povej, mi kako se varno pogasi hiša brez zaščitne opreme ????? Ja tako, da čakaš, da ogenj prežge streho, potem pa veselo zalivaj, tako kot Keros, kjer gasilci naredijo več škode kot ogenj. Ja res za zalivanje pe resnično ne rabiš zaščitne obleke.
Gasilec brez zaščitne obleke ne sme biti na intervenciji !!!! To je tako, kot da bi šel reševat utapljajočega, pa reševalec ne zna plavat. Kako boš rešil nekoga, ki se sam ne more rešiti, ko si brez zaščitne obleke?? Dej no Gregor, tukaj pa zelo v temo brcaš. Pojdi v dim in nekoga reši. Še našel ga ne boš, kaj šele rešil in to če je samo dim, brez visoke temperature.
Pa še to.
Ljudje božji, bencinska pumpa pa ne eksplodira kar tako. To je vsevedni poveljnik napumpal novinarja, ki se spozna na gasilstvo kot jaz na vesoljske polete, novinar je pa napisal. Papir pa res vse prenese. Zanima me, zakaj podjetje, ki ima v lasti to pumpo ni dal nobenega komentarja, oz demantija. Če bi res pumpa bila tako nevarna, potem bi bile postavljene sredi polj, 5 km okrog žive duše ne. Verjemite, preveč gledate filme s pirotehničnimi efekti, tako kot cvilijo gume na makadamu, eksplodira tovornjak, ko se je prevrnil, pa ni vozil nobene cisterne, da o vsaki najmanjši prometni nesreči sploh ne govorim, ja res še vsak avto je kar eksplodiral, zarad boljšega efekta
Uporabnikova podoba
tomaz

Objave: 293
Registriran: 2. marec 2003, 22:24

Objava Matjaž Zupan » 13. september 2003, 17:58

Ker je že ravno debata okrog odločitve ali gasiti brez ustrezne zaščitne opreme ali ne,bi povedal tole:
Napadalci v notranjih prostorih (kjer je visoka temperatura,dim,ki je po možnosti strupen,nevarnost rušenja,udara elektrike,itd) in na izpostavljenih mestih izven zgradb MORAJO imeti ustrezno zaščitno opremo. Brez nje se nikdar ne bi dobro končalo za gasilca v taki situaciji :!:
Če zaščitna oprema je,pa je gasilci ne uporabljajo,se to lahko konča tragično zanje,pa tudi vodja intervencije nasrka,ker jih take spusti v območje nevarnosti. Tudi "zalivanje" objekta z vodo je ponavadi nesmisel,saj lahko voda včasih povzroči več škode kot sam ogenj (v trgovskem centru v Rogaški Slatini je bilo po poročilih sodeč nekako tako). Zato obstajajo osrednje enote višjih kategorij,ki so vedno alarmirane za vsak požar in imajo tudi ustrezno zaščitno in reševalno opremo. Društva nižjih kategorij pa-če trpijo pomanjkanje zaščitnih oblek in IDA-naj prevzamejo oskrbo z vodo,ščitenje sosednjih objektov v bližini požara in morebiti tudi požarno stražo. Vodje intervencij so že tako pametni,da bodo naredili tak razpored,sicer bi za svoje napake odgovarjali tisoč in enemu organu ali inšpektorju.
Matjaž Zupan

Objave: 674
Registriran: 21. julij 2003, 20:12

NazajNaprej

Nazaj na Gašenje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 2 gostov