Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Gašenje v stolpnicah

Moderatorji: Oskar, BAČO, Gregor K.

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Odg: Gašenje v stolpnicah

Objava mundat » 9. januar 2013, 15:41

to pa je resno ena izmed zelo poučnih in konstruktivnih debat na forumu! RES! =D>
PGD Gornja Radgona IV. kategorija
Gasilska enota širšega pomena
predsednik društva
Uporabnikova podoba
mundat

Objave: 815
Registriran: 29. september 2008, 9:46
GE: Gornja Radgona

Objava janez » 9. januar 2013, 16:04

Mundat havala za mnenje (sicer si smeška na koncu stavka ne znam povsem jasno razložiti). Pohvale tudi pobudniku debate. Skoda, da se jih ni vklopilo več.

Žal smo od precej zahtevne teme (gašenje v stolpnicah) pristali na odpiranju pokrovov hidrantov. In glej ga zlomka, pojavilo se je čudo tehnike - kluka za odpiranje pokrovov. Noviteta de lux!

Ne vem čemu, samo zdi se mi, da naši mladi gasilci ne ločijo nastavka za pozemni (podtalni) hidrant z ločenim ključem (idustrijski) in s centralnim ključem. Tudi polaganje cevovoda (razen dveh cevi po ravnem za trodelca) ni baš jaka strana. Uporaba (vedenje o njih) vodnih armatur - razen najosnovnejših - ni navdušujoče.

Ker sem imel občutek, da je debeta resna sem z veseljem odgovarjal. Vse bolj se mi zdi, da je naše gasilsko znanje le površinsko, če pa greš malo globlje, si pa hitro na mehkem terenu.

Zagotovo se bomo tudi slovenski gasilci srečali s požarom v stolpnici. Bojim se, da se bomo takrat med vožnjo na požarišče pogovarjali kot tista dva gasilca v filmu Peklenski stolp. (poišči na You Tube)

Novinec: "Ali je res tako hudo če gori stolpnica"
Starejši gasilec: "Ne, če požar ni višje od tretjega nadstropja"

Razmislimo o tem!!!!

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objave: 831
Registriran: 19. december 2002, 11:20

Objava Oskar » 9. januar 2013, 19:41

janez je napisal:,
Ne vem čemu, samo zdi se mi, da naši mladi gasilci ne ločijo nastavka za pozemni (podtalni) hidrant z ločenim ključem (idustrijski) in s centralnim ključem. Tudi polaganje cevovoda (razen dveh cevi po ravnem za trodelca) ni baš jaka strana. Uporaba (vedenje o njih) vodnih armatur - razen najosnovnejših - ni navdušujoče.
Janez

Hidrantni nastavek za podzemni - podtalni hidrant s centralnim ključem na Štajerskem ne poznamo , saj jih ne vgrajujejo. To sem videl prvič pri vas v Ljubljani. Ko sem jaz predaval sem vsaj sliko pokazal tečajnikom in povedal anekdoto. Šli smo cisterno na Primorsko vozit vodo- velika suša. Bilo je pred 15 leti ali še prej. Pa gremo dol proti naši beli Ljubljani in proti Sežani s prazno cisterno da bo avto lepše vozil. Bomo že doli napolnili. In glej ga vraga , nikjer podzemnega hidranta da bi šel gor naš nastavek. !!? Smo potem našli en nadzemni hidrant in napolnili. Tak je to izven prestolnice. #-o
Ne vem sicer zakaj ti naš hidrantni nastavek imenuješ industrijski ?
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava janez » 9. januar 2013, 20:46

Nekoč (v zelo dobrih starih časih) so bili v Ljubljani vsi javni hidranti s centralnim ključem ali pa litroželezni nadzemni. V industrijskih območjih (tovarniška dvorišča) so imela večinoma hidrante z ločenim ključem. Zato se je takega hidranta prijel vzdevek industrijski. To ponavljam po mojem gasilskem učetelju Francu Rozmanu, je bil pa v Oskarjevih gasilskih šolskih časih ravnatelj Gasilske šole na Vojkovi.

Hidrant s centralnim ključem je bil praktičen vse do trenutka, ko se ti je snel in je bil ventil odprt. Takrat te je dobro stuširalo, če si ga želel zapreti. Imeti si pa moral poseben ključ, ali pa si čakal gospode od vodovoda. Mi imamo v gasilskem društvu tak ključ - domača izdelava.

Hidrante s centralnim ključem v Ljubljani vstrajno zamenjujejo s hidranti z ločenim ključem že vsaj dve desetletji. Kljub temu imamo v vozilih oba tipa nastavkov. Lahko pa nastavek s centralnim ključem uporabiš tudi pri hidrantu z ločenim ključem, imeti pa moraš tudi kluč.

Za zapiranje hidrantov, ki imajo poškodovan ventil in jih ni moč popolnoma zapreti so imeli pri vodovodu prirejeno kapico. Kapica, ki je na vrhu podzemnega hidranta, ima na vrhu prečko (ki jo zatakneš v ušesa za metuljčka) in vijak s katerim jo pritisneš na vrh dvižne cevi. Tesni! Ko smo neko soboto pregledovali hidrante, enega nismo mogli povsem zapreti. Vodovodarji so prišli, nastavili kapico, privili in konec. Samo strašno so se bali za ta čudežni del. Bil je edini, ki so ga še imeli. Moram naše šlosarje v društvu prepričati, da si nekaj takih napravic izdelamo. Home made.

To da na Primorskem niste mogli uporabiti štejerskih hidrantov je verjetno krivo to, da imajo Primorci veliko hidrantov italijanske tipizacije. Zdi se mi, da imajo kakih 10mm manjši premer. Ja Slovenija je pač na prepihu.

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objava Oskar » 9. januar 2013, 23:45

Vedeli smo da na Primorskem ni vode, ker je suša in smo želeli napolniti tank že v Ljubljani, saj to je bil problem !! :D

ja, Stari Rozman je bil pojava. Nek gasilec iz Sava Kranj ga je tako razkuril da je v žep vtaknil prižgano pipo !!
Pozabil sem priimek tega gasilca, pa mislim da je že pokojni. Problem prve klase, neresen itd.. Pa nekaj ugovarja ravnatelju Rozmanu pa se le ta razhudi: " Kje si ti gasilec in kaj delaš'" ga je vprašal .
Pa mu Škrjanc (sedaj sem se spomnil) odvrne: " Tovariš ravnatelj, jaz sem gasilec šofer parkiranega gasilskega vozila v Savi Kranj " Mi vsi v smeh a ravnatelj resno:"
" kako pri vragu si lahko šofer parkiranega vozila" in že vleče pipo iz ust
" Ja ker nikamor ne peljem ker nič ne gori !"
tedaj je Rozman stlačil pipo v žep in odvihral v pisarno..... :D :D :D
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Re: Gašenje v stolpnicah

Objava Daniel » 10. januar 2013, 0:22

ja...zanimive anekdote :) je pa res, da bi mogli imeti po državi vse hidrante enake

glede tistega pokrovčka si pa ne znam natanko predstavljati prečke kapice in ušes metuljčka niti ne kaj je dvižna cev :S

Mogoče, da se vrnem še nekako h glavni temi. Pa, da začnemo gasiti že takoj od vhoda vse do npr. 3. nadstropja ali dalje. Tokrat je situacija drugačna, ker nismo predhodno napeljali prazne cevi do željenjega nadstropja ampak smo napredovali po večih gorečih nadstropjih. Potrebovali bi pomoč drugih gasilcev, da nam cev pomagajo voditi v vrhnja nadstropja sproti. Pa se spomnim, da smo na nadaljevalnem tečaju pred leti nekako cevi zvili v neke vrste zanke (kolobarje), ker naj bi bilo tako lažje podajati cev napadalcem. Dejansko obstaja tehnika za na videz banalno zadevo. Vendar, ko se cev zatika in, ko po nepotrebnem izgubljamo moči, se zavemo, da je morda tudi še tako preprosto stvar potrebno povaditi oziroma imeti kako tehniko v pristopanju do tega. Pa me zanima, če kdo ve kaj več o tem ....
Na pomoč!
Uporabnikova podoba
Daniel

Objave: 56
Registriran: 3. marec 2004, 14:54

Objava Zbiljc » 10. januar 2013, 1:36

Cev ste "vrteli" naprej, kot kolut? Je to to?
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 631
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Objava Radovljica27 » 10. januar 2013, 4:54

Japonci imajo zanimive pristopke k gašenju stolpnic.
Na žalost ne najdem videa vaje kjer je fajn bilo prikazano. Shranjenega imam tega če se komu ljubi naprek klikat...

V spominu mi je ostal gasilec, ki je stal pri vhodu in mahal z raznobarvnimi zastavicami (sem gledal če maha s pomorskimi signalnimi zastavami pa ni blo to to) no ko je on pomahal npr z rdeče-modro zastavo so se pred njim zbrali gasilci, ki so imeli nahrbtnike enakih barv kot so je bila zastava...nekaj jim pove...in oni gredo v stolpnico...
naslednji kader je bil s temi nahrbtniki ko so iz njih zlagali neke dele...iz njih so v živo v 3 min 31 sek sestavili motorno brizgalno =D> in jo s škipčevjem potegnili po stopnišču nadstropje višje sklepam, da so prikazali različne pristope ker naslednji je bil s helikoterskim desantom na streho kjer sestavijo bazen in dovažajo vodo z bambijem.
Naslednji kader je bil gašenje s fog nail
Radovljica27

Objave: 263
Registriran: 24. avgust 2009, 4:11
GE: Radovljica

Objava Daniel » 10. januar 2013, 14:13

Ja, teli Japonci imajo pa kar čuda tehnike. Sprašujem se, do katere mere si je možno pomagati z znanjem in izkušnjami gasilcev po svetu (izven Evrope) na podlagi ne/kompatibilnosti opreme in značilnosti požarnih okolišev. Bi bilo pa zelo zanimivo nekako združiti moči v znanju in tehniki.

Za namene požarev na višini se je pred leti dala pobuda v New Yorku za izgradnjo posebnega poligona namenjenega tem vrstam intervencij. Video prikaže namen poligona:

http://www.youtube.com/watch?v=aYVAs5-Q5Ps

Zbiljc je napisal:Cev ste "vrteli" naprej, kot kolut? Je to to?
Glede podajanja cevi pa ja, tako nekako, v smislu koluta se jo je vrtelo naprej. Ampak ne vidim neke logike v tem, če tudi kolut pelješ naprej, ostaja dolžina cevi enaka, edini smisel je, da se kolut oži oziroma, da se cev tako premika (kotali) naprej, po stopnicah gre pa to malo težje. :)

Spomnil sem se, kolut se pripravi kjer je to ugodno (dovolj prostora, dovolj nabrane cevi) in ponavadi pred začetkom prostora (tako, da je razdalja "kotaljenja" čim krajša). Kolut ne sme biti prevelik, ker nam razpade in ne premajhen, ker ni učinkovit. Kolut se dela tako, da je cev zavita samo enkrat. Kolut služi le k lažjemu transportu cevi do cilja. Ne bremenimo z dvigovanjem (ker se kotali) in tudi zatika se načeloma ne nikjer. Poanta koluta je, da se cev nabere kjer jo napadalec potrebuje. Tako je napadalcu olajšano vlečenje cevi. Preden je kolut pripeljan, bi mogel napadalec sam vleči celotno dolžino cevi, od mesta kjer je nabrana. S tem "kolutom" to mesto približamo napadalcema. Možnih je več zaporednih kolutov (vendar ne vzporednih). Od oka mislim, da sta bolje dva gasilca na "kolut", da ga premoščata. Upam, da ima smisel kar sem napisal :D
Na pomoč!
Uporabnikova podoba
Daniel

Objava Daniel » 11. januar 2013, 21:33

Še eno vprašanje se poraja in sicer pri premagovanju izjemnih višinskih razlik transporta vode, tako v zares visokih zgradbah kot tudi napeljava vode na vrh kakega hriba. Na strojniku se je naredilo verigo motornih črpalk, ki so sodelovale pri črpanju vode v višje lege.

A) način transporta črpalk v višje etaže
B) kateri tlak še ne preobremeni nizkotlačnih cevi
C) na katerih višinah bi postavljali črpalke
D) kakšen vhodni tlak bi zagotovili
Na pomoč!
Uporabnikova podoba
Daniel

Objava Zbiljc » 11. januar 2013, 22:31

Daniel je napisal:
Zbiljc je napisal:Cev ste "vrteli" naprej, kot kolut? Je to to?
Glede podajanja cevi pa ja, tako nekako, v smislu koluta se jo je vrtelo naprej. Ampak ne vidim neke logike v tem, če tudi kolut pelješ naprej, ostaja dolžina cevi enaka, edini smisel je, da se kolut oži oziroma, da se cev tako premika (kotali) naprej, po stopnicah gre pa to malo težje. :)

Spomnil sem se, kolut se pripravi kjer je to ugodno (dovolj prostora, dovolj nabrane cevi) in ponavadi pred začetkom prostora (tako, da je razdalja "kotaljenja" čim krajša). Kolut ne sme biti prevelik, ker nam razpade in ne premajhen, ker ni učinkovit. Kolut se dela tako, da je cev zavita samo enkrat. Kolut služi le k lažjemu transportu cevi do cilja. Ne bremenimo z dvigovanjem (ker se kotali) in tudi zatika se načeloma ne nikjer. Poanta koluta je, da se cev nabere kjer jo napadalec potrebuje. Tako je napadalcu olajšano vlečenje cevi. Preden je kolut pripeljan, bi mogel napadalec sam vleči celotno dolžino cevi, od mesta kjer je nabrana. S tem "kolutom" to mesto približamo napadalcema. Možnih je več zaporednih kolutov (vendar ne vzporednih). Od oka mislim, da sta bolje dva gasilca na "kolut", da ga premoščata. Upam, da ima smisel kar sem napisal :D

Ja, jaz vem, kako zgleda, mi smo to uporabljali na stolpu na Igu, tako smo lažje "pripeljali" več cevi, sicer je bila še večja muka.
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 631
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Objava janez » 12. januar 2013, 21:18

No nekaj časa sem le zdržal, da se nisem oglasil. Razpravljamo o precej zahtevni temi, gledamo japonske gasilce kaj imajo in kao postopajo, čudimo se poligonu v New Yorku.....

Istočasno pa se čudimo kluki za odpiranje pokrovov. Pa se čudimo še naprej.

Prva in druga slika. Oblika hidrantne kape, kjer lahko dvignemo pokrov tudi z "pajsarjem". Enkrat vidimo odkrito hidrantno kapo, drugič dvigovanje.

Potopljivi podzemni hidrant. Lepo je vidna tudi kljuka za odpiranje pokrovov (leži na pokrovu). Te ne morete kupiti, je ni v nobenem katalogu ali trgiovini. Je home made.

Tega še Japonci nimajo. Ali pa skrbno skrivajo.

LP

Janez
Priloge
DSCN0487.JPG
Dviganje pokrova s "pajsarjem".
DSCN0481.JPG
Utori v obodu hidrantne kape, Sta dva, za lažje dvigovanje.
DSCN0507.JPG
Odkrit pokrov in kljuka za dvigovanje pokrovov.
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objava Radovljica27 » 14. januar 2013, 18:43

POZOR SPODNJI VIDEOPOSNETEK JE GRAFIČNO NADZOREN
OGLED LE TEGA JE NA LASTNO ODGOVORNOST!

http://youtu.be/wfy_0vgy74I
Radovljica27

Objave: 263
Registriran: 24. avgust 2009, 4:11
GE: Radovljica

Objava Aleks97 » 14. januar 2013, 19:40

http://www.youtube.com/watch?v=mqcctXWx818
taktiko majo zelo slabo, glede na število moštva in opreme
Uporabnikova podoba
Aleks97

Objave: 179
Registriran: 7. januar 2013, 20:28

Objava Aleks97 » 14. januar 2013, 21:15

:lol: Nwm no. Predstavlajte si da bi tko delal zdej v Kočevju na lesarski?! Spodi bi raztu bazen, zgori bi biu pa še zmer pekel... teli curki v plamen je enako kot če bi se prpravu gasit drvarnico z brentačo.
Uporabnikova podoba
Aleks97

Objave: 179
Registriran: 7. januar 2013, 20:28

NazajNaprej

Nazaj na Gašenje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov