Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Požar osebnega avtomobila

Moderatorji: Oskar, BAČO, Gregor K.

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Odg: Požar osebnega avtomobila

Objava Radovljica27 » 23. februar 2012, 20:28

Radovljica27

Objave: 263
Registriran: 24. avgust 2009, 4:11
GE: Radovljica

Objava Oskar » 23. februar 2012, 20:48

Pristop od daleč s polnim curkom je dokaj varna varianta, če so se bali da bi plinske flaše odprlo. Ampak zakaj vodja in strojnik ne data vsaj čelade na glavo mi pa ni jasno. Slika ki jo je dal Rok pa je kar dobra primerjava med pretokom vode in zmogljivosti enega in drugega sistenma hitrogasilnih cevi.
Amerikanci pa tako na izi vse vzamejo, da kar glava boli. In potem jim avto nazaj useka kot bi se maščeval. :D [-o<
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava Gregor K. » 23. februar 2012, 22:49

Z malim premerom VT se ne da pogasit polno razgorjenega osebnega avtomobila? :shock: Aja? Nisem vedel, nam ga je namreč že kar nekajkrat uspelo. Taktika napada z obema VT cevema in strogo razpršenim curkom. Strnjen curek je za tekmovanja. Z osnovno zaščitno opremo se ognju res ni problem približati brez strahu za svojo varnost, toplo pa priporočam uporabo IDA, ker ko te zajame para in dim je za :vomit:
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objave: 3061
Registriran: 16. februar 2003, 13:20

Objava rok č » 23. februar 2012, 23:30

Gregor K.- jaz sicer nekih izkušen z niskopresečno VT cev nimam, govorim samo na podlagi te intervencije s katere je slika, ko smo prispeli na kraj je domača enota s špičalniko in eno vt linijo gasila polno razvit požar na avtomobilu, zgledalo pa je kot da bi po prvomajskem kresu ki gori nekdo opravil malo potrebo s tem namenom da ogenj ugasne. Sicer pa tako kot si rekel, s pravo taktiko se vse da rešit!
lp
rok č

Objave: 282
Registriran: 16. oktober 2006, 18:17

Objava Dave D » 24. februar 2012, 5:59

Torej, da še enkrat povzamem, posnetek sem objavil iz tega razloga, da pridemo do dna zadevi, ki se ji reče avto na plinski pogon, kako ga prepoznati in kako pravilno ukrepati? Naprošam tiste, ki imate več izkušenj in ki ste tak avto že kdaj gasili za odgovor. Govorim o avtu, ki ga poganja LPG (liquid petroleum gas) - propan.

Ko sem namreč gledal filmček sem si tudi jaz najprej mislil, kaj ga pa ti serjejo in se skrivajo za voglom in gasijo z desetih metrov?? Nato sem pa le prebral spodaj nekaj iz komentarjev, da je bil morda avto na LPG pogon in sem se vprašal, kako torej postopati v tej zadevi, glede na to, da nas o tem ni še nihče nič učil (razen požara jeklenke v gospodinjstvu)? Morda je bilo zadaj tudi skladiščeno kaj takega, bolj reaktivnega. Govorim o tem, da slika ne pove vsega, na prvi pogled izgleda dosti bojazljivo, a po drugi strani niti ni tako neumno, če gre res za omenjeni primer. Vendar kako hudiča pa naj veš, kaj človek prevaža zadaj v kombiju, če ga že ravno ne vprašaš, če še stoji ob cesti, ali pa jo je podurhal v bližnjo gostilno, drugih oznak na kombiju pa ni vidnih??

Če že delamo nacionalne primerjave gašenja imam na voljo primer enega slovenskega gašenja, ki je jako drugačno od tega angleškega stila: http://www.youtube.com/watch?v=_mxjKXIXgm0. Bi rekel, da smo Slovenci najbolj neustrašni, saj ne le da pogasimo avto, med gašenjem še celo noter zlezemo s cevjo 8) Menda so zato zaslužne dobre Texport PBI zaščitne obleke :) Pa s šalo na stran, tile naši fantje s posnetka zagotovo vedo kako se zadevam streže, ni to mišljeno, kot kritika, da se ne bo kdo slučajno na pol preklal zaradi tega.

Kar se pa tiče Oskarjevega priljubljenega "špičalnika", mu predstavljam našega z zadnje strani:
http://www.pgd-loka.si/gallery/displayi ... play_media
- Visokotlačna črpalka Zebra (max 90l/min/50bar), rezervoar 450l
- 1 x 50m hitri napad na navijaku, cev fi 13mm
- 1 x jet, možnost drugega napada napada, cev fi 25mm (priklop cevi 25mm - lokacija - med C-spojko in reflektorjem)

Z jetom celotno cisterno (450 litrov), ob polnem delovanju črpalke, spražimo v petih minutah. Seveda bi bilo pri gašenju avtomobila potrebno uporabiti "brazilsko taktiko" - gašenje z razpršenim curkom in ne strnjenim. In mislim, da ga ni avta, ki ga ne bi mogel s tem pogasiti. So pa pred leti enkrat gasili avto (AX ali jugec) tudi z VT 13mm na neki vaji sredi jase, saj je ena cev pri jetu ubrisala (so bile bolj nekvalitetne cevi) in so avto prav tako pogasili s tamalim štrajfiksom (vaja je bila tudi posneta in nekje, verjetno zaprašena, leži na eni stari VHS video kaseti). Res pa je, da ne vem ali jim je uspelo zaradi tega, ker je zmanjkalo gorljivega materiala ali učinka vode. Itak je pa vseeno, če avto tako močno gori je totalka in uporabniku ni več v nobeno pomoč, potrebno je le poskrbeti, da se požar kam ne razširi, za kar pa je špičalnik zagotovo dober, kot tudi za kak goreči smetnjak. Aja pa travniške in gozdne požare, za kar je bil v bistvu izdelan :roll:

Sigurno pa ne gre zamenjevati ta VT 25mm z VT v GVC, saj je tam črpalka dosti močnejša in zagotavlja tudi 190 oz. 200 l/min pri 40 barih. Jasno tu ni primerjave.

Me pa še vedno zanima, kaj storiti v primeru požara avtomobila na plin oz. avtomobila/kombija, ki prevaža potencialne nevarno reaktivne snovi. V neki fazi bo treba do kombija in odpreti vrata, stalno ne bomo mogli izvajati "angleškega" stila?
Uporabnikova podoba
Dave D

Objave: 302
Registriran: 29. avgust 2007, 18:19
GE: Loka pri Mengšu

Objava RomanB » 24. februar 2012, 10:02

No če na hitro odgovorim Dave D:
Od daleč avtomobila na LPG ne moreš prepoznati, edina zagotova sled je priključek za tankanje. Veliko avtomobilov ima na zadnjem odbijaču na novo zvrtano luknjo kamor se priklopi pipa LPG črpalke.
Slika

Ampak to tudi ni več zagotovo. Vse bolj je razširenja oblika priključka, ki je skrita za serijska vratca za tankanje. Tam je manjši priključek na katerega se navije večji, ki ustreza pipi LPG črpalke.
Slika
Če je izvedba na ta način je edini indikator, da avto poganja plin, ko odpreš prtljažnik in notri vidiš dodatni rezervoar. Včasih pa še tega ne vidiš, ker ga dajejo vprostor za rezervno kolo in je pokrit s kakšno tapeto ali kaj podobnega.

Ni pa vse tako črno. Rezervoarji za avto plin so strogo A-testirani, bolj kot navadni rezervoarji za naftna pogonska sredstva. Tlačni preiskus se izvaja pri skoraj 10x višjem tlaku od delavnega. Poleg tega se rezervoar polni samo 80% kar nam da dovolj prostora za raztezanje plina pri vročini. Še zadnja varnost je so pa naprevi, ki so priključene na rezervoar, ki omogočajo postopno izpuščanje plina in tako preprečijo eksplozijo.

Na splošno moje mnenje je, da se nam ni treba bati LPG avtomobilov. Mogoče le s tujimi tablicami bivše Juge, tam je zakonodaja bolj šunšun... :)
RomanB

Objave: 250
Registriran: 13. december 2010, 12:29
GE: PGD Repnje-Dobruša

Objava mikimaki » 24. februar 2012, 10:24

http://www.youtube.com/watch?v=3zSjZVln ... re=related

v 2. min videa začnejo spuščat varnostni ventili...
mikimaki

Objava GASOLEN » 24. februar 2012, 10:55

rok č je napisal:Vsem ki trdite da je mogoče s špičalnikom pogasiti razviti požar avta; da se ga sam v avtu prej zmanjka gorljivih snovi in zato ugasne ;) kot z špičalnikom ugasneš ogenj .

lp, borec brez IDA in špičalnika :)

Rok, oba sma bila prisotna, debata na to temo sva že imela in jo tudi zaključila. Da boste pa še ostali vedeli gre namreč za požar avtomobila pred Lenartom, ko sem bil na poti v gasilski dom sem se peljal mimo požara in videl, da lastnik avtomobila, kljub razvitemu požaru v zadnjem delu avtomobila, še vedno brska in išče papirje v kabini. Zato sem se tudi ostavil, ga odstranil iz avtomobila in zapr vrata. Gasilec, ki pa gasi pa je komaj naredil izpit za izprašanega gasilca in mu je bila to prva intervencija. Tehniko gašenja smo ga že naučili, tako da jo bo v bodoče tudi znal pravilno uporabljat. Po curku sodeč pa je ročnik nastavljen na polni curek in odprt na 1/4. S " špičalnikom" se da ugasnit avtomobil v polno razvitem ali začetnem požaru. Črpalka je visoko tlačna 50 bar, pretok 90 l/min ter možnostjo preklopa na peno. Zaradi IDa pa na napakah se učimo, v bodoče ga bo uporabljal.
Pa lep pozdrav.
GASOLEN

Objava VladoP » 24. februar 2012, 12:03

Če je predelava vozila bila izvedena tako kot mora biti, neke velike dodatne nevarnosti ni. Varnostni ventil ob požaru popusti, za nekaj sekund je plamen močnejši...

Uporabnikova podoba
VladoP

Objave: 255
Registriran: 6. januar 2006, 1:41
GE: Radlje ob Dravi

Objava J.Andrej » 24. februar 2012, 13:32

Pri vseh posnetkih in slikah objavljenih v tej temi nikjer nisem zasledil, da bi kdo za gašenje avtomobila uporabil peno, ki kot vemo je mnogo učinkovitejša kot samo voda. #-o Sedaj pa se mi poraja vprašanje, ali pozabljamo na to opcijo, ali pa je tudi v gasileriji recesija že tako velika in šparamo pri gašenju. :twisted:

LP, Andrej
Vice-commander of voluntary fire fighting association Rut-Grant!
Uporabnikova podoba
J.Andrej

Objave: 84
Registriran: 26. januar 2009, 10:26

Re: Požar osebnega avtomobila

Objava Suban » 24. februar 2012, 14:17

Če bi se razlilo gorivo, bi potrebovali peno kot gasilno sredstvo, v nasprotnem primeru je požar avtomobila požar razreda A in je voda dovolj učinkovita in kot si sam ugotovil, cenejša.

Zakaj bi si delali stroške po nepotrebnem. Tudi stanovanjem bi lahko gasili recimo s težko peno potemtakem...

lp
A. Suban
Uporabnikova podoba
Suban

Objave: 133
Registriran: 17. november 2010, 14:00
GE: Sečovlje

Objava Oskar » 24. februar 2012, 14:20

Gregor K. je napisal:Z malim premerom VT se ne da pogasit polno razgorjenega osebnega avtomobila? :shock: Aja? Nisem vedel, nam ga je namreč že kar nekajkrat uspelo. Taktika napada z obema VT cevema in strogo razpršenim curkom. Strnjen curek je za tekmovanja. Z osnovno zaščitno opremo se ognju res ni problem približati brez strahu za svojo varnost, toplo pa priporočam uporabo IDA, ker ko te zajame para in dim je za :vomit:

Grega, govorili smo o "špičalniku" GVGP 1 . Kolikor pa vem imate vi gasilsko vozilo GVV1 pa 1000 vode če se ne motim. Vam je uspelo, ker ste znali uporabljat ročnik- curek in imeli ste dovolj vode. Vidiš tu pa je razlika napram vozila za gozdne požare z 300 litri vode in eno 12 mm cevjo.

Glede Pernice in Lenarta pa je najbolje da prekineta in začnete sodelovat, kajti druga vam ne preostane saj ste mejaši. Sam pa globoko obžalijem, ker ste se ob 130 letnici odločili za nov "špičalnik" in ne za GVC 16/25 ki bi vam vsekakor pripadal glede na požarni okoliš. Lenart je namreč mesto in to ne več tako malo mesto.
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objava GASOLEN » 24. februar 2012, 14:36

Moj namen ni se prepirat z nekom, ker mogoče ga bom že čez trenutek rabil, tudi v bodoče upam da bodo ostale nove spremembe aktiviranja glede regionalnih cest in AC v primeru požara ali druge intervencije in se ne bo več gledalo na GZ ampak bližino. Zakaj so se odločili za tak nakup Oskar ti neznam odgovorit sem komaj 2 leti v tem društvu, prihajam namreč iz tvoje zveze. Nakup opreme in vozila upam da bo stekel v bodoče malo boljše, ker sedaj delamo z minimalno opremo, ki pa še ta crkuje. Brez sredstev občine, samo s požarno takso pa nemoreš kupovat vozil, kvečjemu za novega gasilca osebno zaščitno opremo. Če bo pa novi občinski odlok šel ven takšen kot je sedaj, pa ne vem kdo bo še pri gasilcih, ker po novem tisto kaj delaš prostovoljno bo še sankcjonirano in finančno kaznovano.
GASOLEN

Objava rok č » 24. februar 2012, 16:06

Oskar brez skrbi, mi že sodelujemo. Vidim da nisi na tekočem z informacijami, od lanskega leta se mejno območje pokriva in sodelujeta obe enoti ( v lanskem letu dve intervenciji) lahko pa nas aktivirajo kjerkoli v občini Lenart- so nas že prej lahko, sam lani se je podpisal dogovor in nesel na RECO, ki je to že začelo izvajati.

lp
rok č

Objave: 282
Registriran: 16. oktober 2006, 18:17

Objava Oskar » 24. februar 2012, 18:02

OK smo razrešili in zaključujemo debato , ker tu je govora o gašenju vozil. Moramo paziti da nas moderator ne začepati. :D

Dave D je prilepil filmček ki nam je dal misliti. In to je to , kar želimo na tem foromu, nova spoznanja, nove izkušnje. Poglejte našo malo državo in spoznali boste, da se niti gašenja kesona za smeti ne lotimo povsod enako, kaj šele če pogledamo v Evropo. Sodelujem z fanti ki so bili na izobraževanji na Nizozemskem. Toliko posebnosti so mi natresli da skoraj ne moreš verjeti.
Pri gašenju vozil pa se je marsikaj spremenilo. Če se spomnite predavanje Aleša Juga na Rogli kjer je pokazal tabelo o vrstah materialov vgrajenih pred 30 leti v vozila in danes. Ogromne spremembe. Če bi si jaz pred 25 leti nadel dihalca pri gorečem avtu bi me kolegi imeli za totalnega bedaka. :D [-o<
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

NazajNaprej

Nazaj na Gašenje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost