Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

MUCEK

Moderator: Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

MUCEK

Objava Oskar » 1. februar 2003, 9:27

Zanima me , če kdo ve kaj več o akciji reševanja mucka iz studenca, ki je opisan v zadnji številki Gasilca. Naj napiše še kaj več, saj kot sem prebral, tudi tu drži , da se na napakah največ naučimo. :shock:
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava icko » 1. februar 2003, 17:51

No o mucku bo še kdo kaj povedal. Mene pa bolj zanima primer izpred dveh mesecev. ko je nekdo umrl pri izkopu za vodnjak in so ga gasilci rešili šele po dveh urah?? Nekje na dravskem polju naj bi bilo. Kdo ve več o tem. lahko pa se kdo razpiše o tehniki reševanja in opremi. Mi bo zanimivo prebrat.
Uporabnikova podoba
icko

Objave: 462
Registriran: 10. januar 2003, 23:38

Objava stkalec » 1. februar 2003, 18:04

Članek sem napisal, da gasilci v podobnih akcijah ne bi bili toliko v dvomih, kot sem bil sam, ki sem bil prisoten in sem napravil tisti vozel za navezavo gasilca, ter do neke mere kordiniral delo.( Pred leti sem namreč občutil častno sodišče isto kot naš forumovec Drago).
Intervencija je bila opravljena brez kakršne koli priprave in po sektorski vaji, ko je že delal vinček.Reševanje je bilo nekaj dni pred primerom v Šentilju.
Seveda akcija reševanja je na veliko srečo uspela in muc veselo skače na okoli!

Slavko.
stkalec

Objave: 121
Registriran: 14. julij 2002, 12:06

Objava Peter » 2. februar 2003, 4:30

Icko, Šentilj, tukaj.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava icko » 2. februar 2003, 15:17

Hvala za napotek, tudi Oskarju. Veste tega sem pa res spregledal. SORRY :?
Uporabnikova podoba
icko

Objave: 462
Registriran: 10. januar 2003, 23:38

Objava stkalec » 2. februar 2003, 16:27

Pri reševanju se mi je porajalo vprašanje zračnega tlaka-kot je to v primeru potapljanja.Gasilca smo v globino spuščali hitrostjo zmerno, ven je šlo pa kar hitro.Gasilec je povedal, da je imel občutek da mu srce v globini dela čist počasi, z dvigovanjem pa mu je ponorelo.

Slavko
stkalec

Objava stkalec » 2. februar 2003, 17:04

REŠEVALNA AKCIJA IZ 30 M GLOBOKEGA VODNJAKA
članek objavljen v glasilu GASILEC IN ŠTAJERSKI GASILEC

Ali smo gasilci res za vsa akcije reševanja. V informativnih oddajah poslušamo; gasilci reševali muco, ki se je znašla v težavah. Kot gasilec si do neke mere predstavljaš, kako bi rešili gasilci nemočnega muca, ki bi splezal na drevo, hišo ali podobno. Da muc pade v vodnjak, tudi ni tako redko.
Gasilska enota II.kategorije je dobila poziv za reševanje muca iz 30 m globokega vodnjaka. Vodnjak je kopan, premera 1 m. zaščiten z betonskimi kanali, nad zemljo je nadstrešnica in kolo z vitlom za dvig in spuščanje vedra.
Domačini so z vedrom in pripomočki reševali muco pred prihodom gasilcev a brez uspešno.
V ogledu kraja dogodka vodja ugotovi:
- Da so stene vodnjaka betonske - nepoškodovane in ni videti poškodb –deformacij.
- Na stene vodnjaka je pritrjena vodovodna inštalacija in črpalke, kar omejuje gibanje.
- Konstrukcija vitla z kolesom je v dobrem stanju in se lahko uporabi za reševanje
- Jeklenica za vedro je poškodovana in se ne more uporabiti za reševanje
- Da je lahko v vodnjaku zadušljiv – strupen plin, zato se reševalec opremi z gorljivo svečo
- Da osvetlitev z ročno svetilko in pogled – vidnost ne moreta podati popolne ocene
- Med moštvom nima gasilca, ki ima izkušnje z vstopom v vodnjak

Reševanje:

Slika

- S pomočjo vrvne tehnike se spusti gasilca v vodnjak
- Uporabi se konstrukcija vitla z kolesom na katerega se naredi gibljiva zaimka nosilne vrvi
- Reševalna vrv z reševalno zanko se uporabi za navezavo gasilca
- Zadrževanje gasilca –spuščanje in dvig opravljajo trije gasilci s pomočjo nosilne vrvi in enega gasilca pri gonilnem kolesu, ter en gasilec poravnava vrv na vretenu in vodja, ki komunicira z reševalcem.

Slika

Pri reševanju se ugotavlja:
- Slišnost komunikacija- glas gasilec –vodja je na vsej globini zelo dobra.(radijske zveze se ne uporabijo)
- Kam dati gorljivo svečo – nazadnje jo je reševalec držal v eni roki
- Kam bo stopil ob sestopu reševalec, v vodo ali na oporo oziroma kako bo dosegel muca (muc nazadnje skoči gasilcu v naročje)
- Reševalec mora imeti eno roko prosto za usmerjanje – spuščanje, da se umika oviram (inštalaciji itd.)
- Da je omejeno nošenje opreme( prenosne svetilke, radijske zveze, reševalne vreče itd. )
- Stanje izkušnja reševalca- gasilca je bila neprijetna. Z spuščanjem v globino se je dobil neprijeten občutek.
- Zadrževanje bremena – gasilca je bilo kar s težo svojega telesa, breme spuščamo prek stabilnega sidra
- Da je nemogoče z vrha ocenjevati razdaljo gasilec – dno , gladina vode
- Neprijeten občutek, da je nosilna vrv bila spojena

Opombe:
Uporabila se je ena sintetična vrv reševalna 30m in premera 12mm in nosilna vrv 22m 18 mm. Oprema gasilca je bila primerna. Izolirni aparat se ni uporabil.Tri reševalne vrvi,ki jih ima enota v vsakem vozilu po eno so po času nabave že bile delovne in neprimerne za reševanje. Preizkus vzdržljivosti vrvi pred uporabo se ni izvedel (pred spuščanjem iz zgradbe se to naredi, ko je vrv navezana, v tem primeru ..) V gasilski literaturi je zelo malo napisanega o reševanju iz globin, zato se je združila tehnika reševanja iz višin.Več težav in bolj oteženo reševanje iz vodnjaka bi imeli, če bi vodnjak bil brez lesene konstrukcije- nadstrešnice.

Zaključek:
Gasilska enota je opravila reševanje tako kot je usposobljena in opremljena. Izkušnje,ki si je enota pri tem primeru nabrala, pa bodo prav prišla pri naslednjih reševanjih.

Slavko
stkalec

Objava MICKA » 2. februar 2003, 23:31

Stkalec

Zanima me, zakaj niste uporabili IDA? Gasilca je bil s tem ogrožen.
Uporabnikova podoba
MICKA

Objave: 1939
Registriran: 31. december 2002, 16:25

Objava Matej B. » 3. februar 2003, 2:22

ta članek sem prebral v Štajerskem gasilcu. Zanima me kje v občini Ormož ste to vajo izvedli, saj bi tudi nam prišlo prav takšno urjenje?????
Uporabnikova podoba
Matej B.

Objave: 1135
Registriran: 30. julij 2002, 23:39
GE: Tržec

Objava stkalec » 3. februar 2003, 20:59

V tem primeru ni šlo za vajo apak za pravo intervencijo. Urednik v Štajerskem gasilcu je članek uvrstil med srečanja in ga tudi prikrojil.
Hvala petru za postavljene slike, slika ki prikazuje gasilca z zanko je bila posneta po izvlačenju,ko so reševalno zanko snemali iz gasilca in ni v ta pravem položaju za reševanje.

Slavko.
stkalec

Objava stkalec » 9. februar 2003, 22:45

Kaj je vzrok,da se gasilec in vodja nista odločila za uporabo IDA !Če lahko diha mujc- bo tudi gasilec.Dokler ne bo prišlo nošenje IDA v navado jih ne bodo uporabili.
Zadnji primer, enota gasi notranji požar, nato me nosilec IDA drugi dan vpraša zakaj so si morali na usta dati robec v vozilih pa so aparati !!!

LP Slavko
stkalec

ida- mucek

Objava Oskar » 10. februar 2003, 20:24

Tema je sicer tehnično reševanje, vendar se vprašujem , zakaj je tak odpor ali celo strah pred IDA ? Preprosti odgovor je premalo praktičnih vaj. Ko sem sam prevzel funkcijo pom. pov za IDA in pripravil prvo predavanje so me nekateri fantje čudno pogledali , ko smo začeli praznit aparate. Češ , sedaj jih bo pa treba peljati na servis!!! :twisted:
Zavedam se , da takšnih realnih pogojev kot so v Velenju ali na Igu v društvu ne moremo zagotoviti, lahko pa operativcem zmajnšamo strah pred uporabo IDA, če večkrat praktično delamo z napravo , ki v prvi vrsti varuje naše zdravje in življenje. Tisti, ki bodo imeli to srečo in končali tečaj za IDA na gasilski šoli , pa naj svoje znanje posredujejo kolegom v enoti.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

IDA

Objava man 14.284 » 10. februar 2003, 23:46

Oskar imaš popolnoma prav!!

Problem v našem PGD je pa nekoliko drugačen: mi navadni gasilci brez posebnih funkcij si želimo da bi delali več z IDA in imeli kakšne vaje, da se stvari navadiš ampak našo poveljstvo je glede tega tako starokopitno da težko verjameš! naj samo omeni da so vozili IDA na ponovna poljnjenja(predpis 6mesecev) brez da bi jih pred tem spraznili!!! Totalni nesmisel! Zaj smo to sicer spremenil vendar je vaj še vedno izredno premalo!!! :cry: :cry: :cry:

Kak imate to po drugih društvih urejeno??? :?: :?:

lp
Uporabnikova podoba
man 14.284

Objave: 1011
Registriran: 8. januar 2003, 23:25

Objava tomazrak » 11. februar 2003, 1:00

Man 14.284 mislim, da smo o praktičnih vajah nekaj rekli že v frumu Izobraževanje - temi Praktične vaje, tako da se mi zdi nesmisel o tem razpravljati še tukaj! 8)
Kar se Janezek nauči to Janez zna!
Uporabnikova podoba
tomazrak

Objave: 161
Registriran: 26. december 2002, 13:53

izobraževanje

Objava man 14.284 » 11. februar 2003, 1:05

Imaš prav!!

Se opravičujem! :oops: :oops:
Vendar vse teme nekako nanašajo na izobraževanje ki ga je vedno premalo!!

lp :wink:
Uporabnikova podoba
man 14.284

Objave: 1011
Registriran: 8. januar 2003, 23:25

Nazaj na Tehnično reševanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost