Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

ZAGOTAVLJANJE OPERATIVNIH GASILCEV V DOPOLDANSKEM ČASU.

Moderator: Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Odg: ZAGOTAVLJANJE OPERATIVNIH GASILCEV V DOPOLDANSKEM ČASU.

Objava Sašo11 » 30. januar 2014, 20:54

Vem kaj si hotel povedati. Vsem je logično, da ko pokličejo pridemo. Ampak lahko se enkrat zgodi da nebo nobenega več in lahko nekateri niso več daleč od tega. Velikokrat se tu po forumu kregamo kakšno tehniko imamo oziroma bi mogli imeti. Kmalu se bomo kdo bo z njo še delal. Tudi mi se ne moremo na nikogar več zanesti. Smo osrednja enota poklicni so uro stran. Imam v mislih, da bo poveljnik odgovoren, da njegova enota ni izvozila. In kako naj bo na to odgovoren, če nima vpliva kje je kdo zaposlen v kraju ni več takih služb itd. To je in bo velik problem. Pa tudi na en večji požar ne more iti samo pet gasilcev. Država in lokalna skupnost imata to nalogo ne gasilsko društvo. Naša naloga je, da smo izobraženi psihofizično sposobni da je tehnika izpravna.
Sašo11

Objava mali_tona » 30. januar 2014, 21:18

V mislih nisem imel poveljnika ampak društvo saj društvo podpiše pogodbo z občino o opravlanju javne gasilske službe.
Je pa res da je za gasilce v naši državi zelo slabo urejeno čeprav so neki zakoni ki se jih delodajalci naj držali ampak se jih ne to pa je tudi zato ker jih pol nobena inštitucija ne preganja oz poskrbi da tega nebi počeli. Dokler se to nebo uredilo bomo na koncu vedno mi potegnili takratko.
Vijolčno sveti se nebo !
Uporabnikova podoba
mali_tona

Objave: 385
Registriran: 16. januar 2010, 12:54
GE: Malečnik

Re: ZAGOTAVLJANJE OPERATIVNIH GASILCEV V DOPOLDANSKEM ČASU.

Objava RescueMajstr » 30. januar 2014, 22:16

Nikoli, ampak res nikoli hvala bogu se nam še ni zgodilo da društvo nebi bilo sposobno izvozit, hotel sem samo povedati da se na sosednja društva lahko zanesemo/zanesete, zato so...
RescueMajstr

Objave: 53
Registriran: 2. maj 2012, 12:08

Objava Radovljica27 » 30. januar 2014, 22:46

Še večji problemi so sedaj ko je tak sneg in je bolj ali manj slabo spluženo...recimo da se čas vožnje poveča za 2x pa smo hitro nad tistimi minutami...
Radovljica27

Objave: 263
Registriran: 24. avgust 2009, 4:11
GE: Radovljica

Objava M-Coki » 31. januar 2014, 11:19

jsinic je napisal: Sicer pa tak, ko se prožijo pozivniki se istočasno kliče poveljnika, in on ponavadi odredi dodatna aktiviranja enot istočasno z aktiviranjem matičnega društva

Zakaj pa takšna praksa ? Nevem zakaj bi se ob aktiviranju pozivnikov klicalo poveljnika ? Saj pa ni on edini operativec v društvu (sploh ni nujno, da pride na intervencijo)... Vodja vozila oz. vodja intervencije naj ob izvozu predvidi ali so potrebe po dodatnem aktiviranju enot ali ne ?! #-o Nevem zakaj bi bilo vse na poveljniku in zakaj praksa, da s 112 ob pozivu kličejo njega.. sem pa slišal, da je to marsikje. :shock:
FIREFIGHTERS we are reversing new side!
Slika
Slika Slika
Uporabnikova podoba
M-Coki

Objave: 987
Registriran: 4. januar 2007, 20:02

Objava Sašo11 » 31. januar 2014, 13:43

Tudi pri nas je tak sistem, da po proženju pozivnikov pokliče še poveljnika oz. naslednji pač po spisku. Ja večinoma je to ostalo zato ker je bila slaba pokritost s pozivniki. Enkrat so lovili drugič ne. Pač je še tako preveril s centra, če smo dobili poziv. Kjer so hribi signal ne leti tako kot pri vas na ravnini ;)
Sašo11

Objava luka_makuc » 31. januar 2014, 13:51

M-Coki je napisal:Zakaj pa takšna praksa ? Nevem zakaj bi se ob aktiviranju pozivnikov klicalo poveljnika ? Saj pa ni on edini operativec v društvu (sploh ni nujno, da pride na intervencijo)... Vodja vozila oz. vodja intervencije naj ob izvozu predvidi ali so potrebe po dodatnem aktiviranju enot ali ne ?! #-o Nevem zakaj bi bilo vse na poveljniku in zakaj praksa, da s 112 ob pozivu kličejo njega.. sem pa slišal, da je to marsikje. :shock:

Koliko informacij spraviš na pozivnik in koliko jih lahko izmenjaš po telefonu? Poveljnik lahko potem po pozivu obvesti moštvo, ki prihaja v enoto. Če je situacija taka da že vnaprej pričakuje težave z moštvom se dodatne/sosednje enote aktivira takoj o prijavi. Saj gledamo na vsako minuto, kajne?
Če je zadeva manjša, zakaj pozivniki in 20 članov na kup za recimo požar kontejnerja? Ponekod (tudi pri nas, sicer samo med vikendi) so manjše dežurne ekipe iz natanko tega razloga - manjše intervencije, kjer ne potrebuješ ne vem kakšnega kadra.

lp!
Makuc Luka
041 297-986
luka.makuc@gmail.com

VIDEO PREDSTAVITEV PGD TOLMIN:
http://www.youtube.com/watch?v=tkYDOfXm2gM
Uporabnikova podoba
luka_makuc

Objave: 99
Registriran: 20. april 2007, 15:26
GE: Tolmin

Odg: Re: ZAGOTAVLJANJE OPERATIVNIH GASILCEV V DOPOLDANSKEM Č

Objava M-Coki » 31. januar 2014, 14:28

luka_makuc je napisal:Koliko informacij spraviš na pozivnik in koliko jih lahko izmenjaš po telefonu? Poveljnik lahko potem po pozivu obvesti moštvo, ki prihaja v enoto. Če je situacija taka da že vnaprej pričakuje težave z moštvom se dodatne/sosednje enote aktivira takoj o prijavi.

Nevem od kod čas še za klicanje in obveščanje moštva ? Poziv je poziv, vse nadaljne informacije pa ti naj da ReCo, saj so za to tam, mar ne ?! #-o Nevem kako komu uspeva, da ko piska pozivnik, vzame gsm in kliče ostale člane ? Enota izvozi, med potjo pa naj vodja komucira z ReCo in tam pridobi vse informacije (obseg požara, lokacija, itd.).

luka_makuc je napisal:Če je zadeva manjša, zakaj pozivniki in 20 članov na kup za recimo požar kontejnerja? Ponekod (tudi pri nas, sicer samo med vikendi) so manjše dežurne ekipe iz natanko tega razloga - manjše intervencije, kjer ne potrebuješ ne vem kakšnega kadra.

Ta pa je dobra, zakaj pa imamo potem sistem aktiviranja preko pozivnikov/gsm idr. ? Vsaka intervencija, naj si bo videti še tako majhna, je lahko nepredvidljiva.. kaj če keson gori tik ob objektu in se je nanj že razširil npr. ? Nevem no, mi na vsak še tako ''nedolžen'' keson izvozimo s posadko ki pripada GVC 16/25... kasneje, če je potreba še s kaj več. Glede dežurnih ekip pa: nismo poklicne enote... [-o<
FIREFIGHTERS we are reversing new side!
Slika
Slika Slika
Uporabnikova podoba
M-Coki

Objave: 987
Registriran: 4. januar 2007, 20:02

Objava kmhslo » 31. januar 2014, 14:49

pri nas tudi prakticiramo, da center obvešča poveljnika ... ponavadi klic pride sprotno s pozivom pagerja. Zakaj ? Zato ker na pozivnik dobiš samo spročilo npr .. požar hiša vas hišna št. ... pri klicu ti pa lahko sporoči še točno kako se piše, približno lokacijo, katere enote so bile še aktivirane, prve informacije, je pa seveda tudi potrditev prejema poročila. Seveda pa ti potem še zmeraj ostane javljane izvoza in morebite ostale informacije.
kmhslo

Objave: 277
Registriran: 3. junij 2008, 22:22

Objava jsinic » 31. januar 2014, 20:30

M-Coki je napisal:
jsinic je napisal: Sicer pa tak, ko se prožijo pozivniki se istočasno kliče poveljnika, in on ponavadi odredi dodatna aktiviranja enot istočasno z aktiviranjem matičnega društva

Zakaj pa takšna praksa ? Nevem zakaj bi se ob aktiviranju pozivnikov klicalo poveljnika ? Saj pa ni on edini operativec v društvu (sploh ni nujno, da pride na intervencijo)... Vodja vozila oz. vodja intervencije naj ob izvozu predvidi ali so potrebe po dodatnem aktiviranju enot ali ne ?! #-o Nevem zakaj bi bilo vse na poveljniku in zakaj praksa, da s 112 ob pozivu kličejo njega.. sem pa slišal, da je to marsikje. :shock:

Točnega razloga ne vem zakaj se po telefonu obvešča še poveljnika. Dejansko se to prakticira že vrsto let, vsaj od takrat ko sem jaz član operativne enote (nekje 5 let). Verjetno pa so razlogi podobni tistim, ki so jih navedli ostali člani (nepokritost s signalom; dodatne informacije, ki niso na pozivniku; preveritev, da je vsaj nekdo seznanjen z dogodkom, itd...).
Drugače pa imajo regijski centri (vsaj mariborski, ker je pač za naše območje), narejen plan aktiviranja preko telefona, če se na javi poveljnik, se kliče namestnika poveljnika, potem dalje pomočnike poveljnikov..., dokler se ne oglasi vsaj nekdo. Mislim, da je na seznamu za naše društvo 6-8 oseb, ki se bi jih dalo dobit na telefon, če bi bilo potrebno. V praksi smo najdlje prišli do tretjega člena v verigi (pa še to 1-krat), v večini primerov se oglasi 1. člen (poveljnik).
Zdaj kako se bo obveščalo, pa se odloči operater na podlagi presoje o nevarnosti situacije. V primerih, ko gre za resno nevarnost (požar...), se tak sočasno izvede aktiviranje preko pozivnikov in obveščanje poveljnika preko telefona.

Prejšnji teden smo imeli ob sneženju intervencijo zaradi 2 podrtih dreves na isti lokaciji, RECO je o tem obvestil poveljnika, in ga vprašal ali proži pozivnike, poveljnik je dejal da ni potrebno da bo sam organiziral ekipo. In tako nas je obvestil 5 članov ("tiho alarmiranje"), ki smo potem odšli na odstranitev dreves. Mislim da je to pravilna odločitev, da se ob življenjsko neogrožajočih dogodkih ne aktivira celotne operativne enote, ker ob takem vremenu in zasneženih cestah bi bilo nepotrebno dirkanje npr. 15 članov v gasilski dom in s tem ogrožanje lastne varnosti. Potem pa ko bi bili v gasilskem domu, pa bi se obrnili in bi lahko šli domov, ker pač z dvemi drevesi nemoreš zaposlit 15 ljudi.

Še en primer iz preteklosti: RECO kliče poveljnika, pač rabijo pomoč pri reševanju obešenca (da bi ga sneli, ker je visel v hlevu na tramu). Poveljnik zavrne aktiviranje preko pozivnikov, ker je nesmiselno, če človek visi že 5 ur, mu verjetno ne boš mogel več pomagat, če boš na kraju v 15 min. Spet poveljnik organizira ekipo npr. 5 gasilcev, ker je spet nepotrebno če bi bilo aktiviranje preko pozivnikov, da bi spet 15 gasilcev prišlo v gasilski dom, potem pa bi jih lahko 10 šlo domov.

Res pa je, da v primeru ko so kakšna neurja, ko imajo operaterji na RECO veliko dela, tudi ni klica z RECO ali pa je z zamikom. V vsakem primeru pa se prožijo pozivniki,

Upam da sem vsaj malo zadel bistvo klica poveljnika, namestnika, pomočnikov...itd

@M-Coki kako pa imate vi aktiviranje, vsaka stvar gre preko pozivnikov, tudi če ni življensko in premoženjsko ogrožujoča?
jsinic

Objave: 41
Registriran: 23. marec 2010, 21:07
GE: Sv. Jurij v Slov. go

Objava gubina » 1. februar 2014, 14:39

ob teh branjih se sprašujem, zakaj so sploh še pozivniki v uporabi.in tiho alarmiranje ni preko telefonskega klica ampak je to alarmiranje preko pozivnikov.tiho alarmiranje je mišljeno kot neuporaba strešne sirene kot je bilo v navadi včasih za alarmirannje enot.
di-du-di-du
Uporabnikova podoba
gubina

Objave: 690
Registriran: 29. oktober 2004, 12:55

Objava luka_makuc » 1. februar 2014, 19:18

Sicer smo (spet?) globoko mimo namena teme, katere naslov je sicer zelo dober za moderne težave gasilskih enot.

Glede odzivov na mojo objavo se sicer ne mislim prav z nobenim prerekati, bi pa povedal samo še naslednje:

M-Coki je napisal:Nevem od kod čas še za klicanje in obveščanje moštva ? Poziv je poziv, vse nadaljne informacije pa ti naj da ReCo, saj so za to tam, mar ne ?! Nevem kako komu uspeva, da ko piska pozivnik, vzame gsm in kliče ostale člane ? Enota izvozi, med potjo pa naj vodja komucira z ReCo in tam pridobi vse informacije (obseg požara, lokacija, itd.).

Glej, če imaš samo dve vozili v garaži in je eno od teh GVM-1, res nimaš česa zgrešiti pri izvozu, kajne? Če je poveljnik odsoten, lahko že pred dejanskim izvozom pokliče osebo, za katero je siguren, da se bo odzvala na poziv, in na podlagi dodatnih informacij lahko spremeni "standarden" način izvoza na podlagi npr. specifične lokacije objekta/nesreče. Če vi teh težav nimate še ne pomeni da jih nima nihče drug, nam ta že utečen sistem deluje že vrsto let in do sedaj ni bilo nikakršne težave, prej nasprotno.

M-Coki je napisal:Ta pa je dobra, zakaj pa imamo potem sistem aktiviranja preko pozivnikov/gsm idr. ? Vsaka intervencija, naj si bo videti še tako majhna, je lahko nepredvidljiva.. kaj če keson gori tik ob objektu in se je nanj že razširil npr. ? Nevem no, mi na vsak še tako ''nedolžen'' keson izvozimo s posadko ki pripada GVC 16/25... kasneje, če je potreba še s kaj več. Glede dežurnih ekip pa: nismo poklicne enote...

Spet, z glavo skozi zid. Okej, vzemimo pa primer podrtih dreves, ki ga je podal kolega jsinic. Ali je po tvojem mnenju smotrno prožiti pozivnike? Meni osebno se ne zdi, ostali presodite pa sami. Predvsem za tako stvar potrebuješ ljudi, ki so vešči dela s specifičnim orodjem, kot je motorna žaga, te pa lahko pokličeš telefonsko, raje kot da zbobnaš na kup 20 ljudi, nakar rečeš 15tim, da naj grejo domov, ker je pač taka zadeva.

Res je, da nismo poklicni, imamo pa že več let med vikendi dežurne ekipe, kar pomeni, da je poveljniku takrat vedno na voljo skupina ljudi za reševanje manjših stvari, na primer reševanju raznih odpiranj vrat, manjših nesreč z NS (posipanje madežev ipd.), odstranjevanje podrtih dreves in podobno. To niso dežurni v gasilskem domu, ampak so doma oz. se gibajo v okolici kraja, da se še ujame ta rok 5 minutnega izvoza. Na vrsto prideš enkrat na dva meseca, poveljniku pa v zameno ni treba klicati po imeniku od začetka do konca, da dobi 5 ljudi, ki so na voljo popoldne, na lepo sončno soboto ali nedeljo.

In prosim, ne mi [-o< , mislim da dovolj dobro vemo kakšen sistem nam odgovarja, glede na to da nismo ravno enota z 10 posredovanji letno.

Še off off off topic: Malo mi je žal tega foruma, ki je bil dobro zamišljen in je deloval izredno dobro, sedaj pa se utaplja v osebkih, ki si ne dajo dopovedati, da ni povsod tako kot pri njih doma, da obstajajo načini, ki jih mogoče sprva ne razumejo, vendar so drugje del rutine. Nabijanje objav, pri katerih večina nič ali zelo malo pripomore k reševanju tematike pač spada na kakšen bolj rumen forum, ne pa na strokoven forum, kjer se (ali pa so vsaj se) nahajali strokovnjaki na svojih področjih. Sicer zelo rad preberem strokovne in poučne objave, mi pa kdaj pa kdaj odpre kakšen ventil, kakor sedaj.

Toliko, za vse ostalo sem dosegljiv na zasebnih sporočilih.

Lp!
Makuc Luka
041 297-986
luka.makuc@gmail.com

VIDEO PREDSTAVITEV PGD TOLMIN:
http://www.youtube.com/watch?v=tkYDOfXm2gM
Uporabnikova podoba
luka_makuc

Objave: 99
Registriran: 20. april 2007, 15:26
GE: Tolmin

Objava Saso11 » 2. februar 2014, 14:37

Luka se podpišem!

Ja opažam, da če ni tako kot imajo urejene stvari pri gubini in še kar nekaj tovariših je potrebno pač nas, ki se ne znajdemo in nam gasilstvo res ne gre, pomagat. Za kar se jim zelo iskreno zahvaljujem :)
Saso11

Objave: 17
Registriran: 2. februar 2014, 14:34

Objava gubina » 2. februar 2014, 14:56

Saso11 je napisal:Luka se podpišem!

Ja opažam, da če ni tako kot imajo urejene stvari pri gubini in še kar nekaj tovariših je potrebno pač nas, ki se ne znajdemo in nam gasilstvo res ne gre, pomagat. Za kar se jim zelo iskreno zahvaljujem :)

in kaj te jaz motim??

Luka vse si lepo razložil in napisal.vendar tarnanje da zakaj pa aktivirati toliko ljudi za eno drevo, mislim, a pri vas čisto zares vsakokrat pride najmanj 15 gasilcev v garažo??

po eni strani toliko govora o hitrosti izvoza, tule pa telefonarjenje vsepovprek.me zanima kdaj ima čas telefonirati oziroma po vaših pisanjih naj bi bil najprimernejši čas kar med vožnjo v gasilnega.

vsako društvo ima drugačne razmere in pogoje za delovanje in zato ni potrebe da nam nekateri trobezljate da mi ki smo na ravnem smo pa lahko frajerčki.me zanima kje je več povodenj, v rovtah ali v dolini.pa tudi mi imamo tule naokoli kar hribčkov tko da.

in še enkrat prebrano že milijonkrat:zopet se gasilčki med seboj zajebavate in podjebavate kdo je naj naj in sploh oh
di-du-di-du
Uporabnikova podoba
gubina

Objave: 690
Registriran: 29. oktober 2004, 12:55

Objava Saso11 » 2. februar 2014, 15:22

Ah gubina nič nimam proti tebi, čudovit si :)

Ne zdi se mi pa lepo,da nekateri tako vzvišeno pljuvate po vsem kar imamo pač eni drugače. Nisem rekel, da je to pa top kar imamo mi. Pač se znajdemo kakor vemo in znamo. Saj bi lahko še marsikaj razložil zakaj imamo tako samo škoda besed, če te potem nekdo takoj napade. Aja in nisem iz iste enote kot Luka.
Saso11

Objave: 17
Registriran: 2. februar 2014, 14:34

NazajNaprej

Nazaj na Tehnično reševanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost