Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Umikanje vozil pri nesreči na avtocesti

Moderator: Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Odg: Umikanje vozil pri nesreči na avtocesti

Objava Luka90 » 24. junij 2014, 14:15

Nažalost je to stvar, ki se jo neda rešiti čez noč :( žal je tako...
predvidevam da bom po teli objavi slišal kakšno ostro na moj račun, ampak kazni za nepravilno razvrščanje so zgleda še premajhne... kaj pa bi koštalo policijo, da bi ob naslednji taki situaciji, nesreči; ki naj bo, če bo že prišlo do nje, brez smrtnih žrtev; lepo z enim avtomobilok in 2 policistoma pisala kazni VSEM voznikom ki se ne znajo pravilno umakniti ob nesreči od začetka zastoja do mesta nesreče. Imam občutek da bi kar veliko pokasirala. Pa verjemiti mi da če bi bila kazen visoka, bi se saj 3/4 teh ki bi dobili kazen, v naslednji taki situaciji spomnilo na svojo denarnico, če že ne na kaj drugega. Tudi sam, priznam, bi lahko dobil kazen, pa kaj potem, bi si že zaslužil kazen, če se ne znam pravilno razvrstiti in mogoče že z pravilnim umikanjem rešim življenje udeležencem v nesreči.
To je zgolj moje mnenje, ampak resnično bo treba nekaj spremeniti.... Če že hočemo biti nevem kako podobni Evropi, potem se tudi obnašajmo tako kot se obnašajo v Evropi in ne da smo vedno in povsod navadni balkanci...
Luka90

Objave: 91
Registriran: 3. julij 2013, 17:48
GE: JGS Škofja Loka

Objava Timo » 25. junij 2014, 8:34

Saj si si že sam odgovoril. Ne gre čez noč. Glavno je učenje in osveščanje ljudstva, ne pa kaznovanje in kasiranje. Kazen je vzgojna, če se nekdo zaveda prekrška in ga stori, kaznovanje za stvari, ki jih sploh ne veš pa ni ravno optimalno. Pomembno je začet že v šoli, AVTOŠOLI! (tega vsaj meni tam ni nihče niti omenil, pa nimam dolgo izpita...)
Pomembna je tudi zakonodaja, ki (če se ne motim) še vedno veleva, da mora odstavni pas ostat prazen, mi pa težimo naj se umikajo do roba, kar lahko povzroča zmedo.
Zakonsko bi bilo potrebno določit, da se to uči že v avtošoli, predvsem DARS pa bi lahko mnogo več naredil s tablami, kjer bi bilo to prikazano. Jaz vem samo za eno na vrhniškem klancu v smeri proti Kopru. Lahko bi jih bilo več postavljenih naključno, ali pa na bencinskih črpalkah itd.
Je pa situacija že mnogo boljša, kot je bila in se še izboljšuje.
______
Slika
Slika
Uporabnikova podoba
Timo

Objave: 150
Registriran: 6. januar 2007, 22:36
GE: Postojna

Re: Umikanje vozil pri nesreči na avtocesti

Objava S.A.M. » 25. junij 2014, 11:30

Sam sem včeraj videl kako se je naredil intervencijski pas, ko so zaprli trojanski predor v smeri Celja. Seveda sta se pa prva dva tko kot se moramo, potem pa so ostali sledili. Morda pa jim je kaj kapnilo še tistim, ki prej tega niso počeli, v glave.
Uporabnikova podoba
S.A.M.

Objave: 73
Registriran: 3. junij 2006, 21:07
GE: PGD Zagorje - mesto

Objava Zabavko » 25. junij 2014, 15:49

Brez veze razpravljati o kaznovanju itd naprej.

Dokler bo DARS no in seveda država imela politiko o praznem odstavnem pasu bo pač tako...
...zgleda da sem jaz malo premalo poučen o stvareh in ne razumem kako lahko gasilski tovornjak stisnemo skozi na način, ki ga DARS zagovarja (umik skrajno levo in skrajno desno DO odstavnega pasu). A kaj mi ni jasno? Predpostavljam idealni scenarij: na levi imamo osebno vozilo (upam, da ne še celo kaj večjega) na desni pa tovornjak. Seveda se vsi "pravilno" umaknejo. Ali je vmes dovolj prostora za prost prehod večjega gasilskega vozila - NE NI!

Torej DARS zagovarja (neuporabo odstavnega pasu)
http://www.dars.si/Dokumenti/Napotki/Pr ... ?mid=83#tm
med tem ko Austrijski Asfinag zagovarja umikanje NA odstavni pas
http://www.asfinag.at/documents/10180/1 ... in-SLO.pdf
Izsek "Po desnem voznem pasu peljite čim bolj desno – pri tem uporabite tudi vozni pas, namenjen okvaram."

Naprej je brez predmetno razpravljati in bo stanje tako kot je! =D>
Slovenski (DARS) način so druge države ovrgle že pred vojno, ampak mi ga še vedno gonimo. [-o<
Gasilci smo čudne žvali! Ko drugi spijo mi na pomoč hitimo!
Uporabnikova podoba
Zabavko

Objave: 354
Registriran: 23. julij 2005, 12:25

Objava gasilec36 » 25. junij 2014, 16:46

Se popolnoma strinjam tako kot si rekel zabavko res je bedarija,da odstavni pas ostaja prazen v primeru zastoja,potem
pa se začne prebijanje z 15 ton težkimi gas.vozili, ampak je še večji problem, da sploh ni voznika v vozilo,da bi sploh lahko
naredil prostor(sprehajanje po avtocesti, firbec...) Žalostno je to, da se take stvari dogajajo tudi na ostalih cestah,ker je nekaterim pač težko postaviti avto za desni rob ceste v zastoju. Jedro teh problemov je po mojem kultura voznikov,noben prometni znak ali pa zakon ne pomaga če ni to v zavesti voznikov da se razvrstijo tako da se da inter.vozilom prostor.

lp martin
gasilec36

Objave: 44
Registriran: 2. december 2012, 10:41
GE: Kozje

Objava robit » 27. junij 2014, 7:57

gasilec36 je napisal:Se popolnoma strinjam tako kot si rekel zabavko res je bedarija,da odstavni pas ostaja prazen v primeru zastoja,potem
pa se začne prebijanje z 15 ton težkimi gas.vozili, ampak je še večji problem, da sploh ni voznika v vozilo,da bi sploh lahko
naredil prostor(sprehajanje po avtocesti, firbec...) Žalostno je to, da se take stvari dogajajo tudi na ostalih cestah,ker je nekaterim pač težko postaviti avto za desni rob ceste v zastoju. Jedro teh problemov je po mojem kultura voznikov,noben prometni znak ali pa zakon ne pomaga če ni to v zavesti voznikov da se razvrstijo tako da se da inter.vozilom prostor.

lp martin

mislim da se je tole že razglabljajo in računalo v tej temi še teoretično ni možno kaj šele praktično #-o
robit

Objave: 204
Registriran: 1. februar 2013, 10:09

Objava MICKA » 27. junij 2014, 11:10

Nekaj o umikanju

Že v avto šolah bi morali poučevati o pravilnem razvrščanju na cestah v primeru zastojev.
Samo tako se bodo stvari spremenile. (kar se Janezek nauči, to Janez zna)

LP
Polovično znanje je nevarnejše od neznanja (bolivijski)

V vsem imenitno bi uspeli, če dvakrat bi lahko začeli (Johann W. Goethe)
Uporabnikova podoba
MICKA

Objave: 1938
Registriran: 31. december 2002, 16:25

Objava robit » 5. avgust 2014, 13:06

kjer piše: Po desnem voznem pasu peljite čim bolj desno – pri tem uporabite tudi vozni pas, namenjen okvaram. Torej tudi odstavni pas, ali pač?
robit

Objave: 204
Registriran: 1. februar 2013, 10:09

Objava Mare » 6. avgust 2014, 21:07

Živjo!
Mislim , da v Sloveniji bo preteklo še veliko časa ,da bomo razumeli pravilno razvrščanje v primeru prometne nesreče na AC in hitrih cestah!
Ni bilo dolgo tega, ko se mi je tole zgodilo na južni obvoznici ( vozil sem voz.6 ,za menoj pa voz.7 ).
prilagam video:
http://www.24ur.com/novice/slovenija/vi ... canja.html
Lp Mare
V službi me kličejo Ježek!
Uporabnikova podoba
Mare

Objave: 172
Registriran: 27. januar 2004, 8:38
GE: GBL in PGD Verd

Objava Jacksy » 20. avgust 2014, 14:56

Zanimiv način urejanja prometa ob intervencijskih vožnjah sem našel na spletu

http://www.youtube.com/watch?v=NAbA-tUFkmc#t=746
Uporabnikova podoba
Jacksy

Objave: 319
Registriran: 30. maj 2007, 18:58
GE: Mozirje

Objava peugeot » 14. september 2014, 12:16

Jacksy je napisal:Zanimiv način urejanja prometa ob intervencijskih vožnjah sem našel na spletu

http://www.youtube.com/watch?v=NAbA-tUFkmc#t=746

Kot je videti imajo v Haagu to odlično urejeno. Bi se to obneslo pri nas?
Uporabnikova podoba
peugeot

Objave: 116
Registriran: 19. oktober 2013, 18:58
GE: Sela

Objava darko » 17. september 2014, 9:59

ŠE ENA SVETOVNA NA NAŠIH CESTAH
Turški voznik je včeraj pred predorom Karavanke obrnil in kar kilometer in pol vozil v napačno smer po avtocesti, nato pa spet obrnil in se odpeljal v smeri proti predoru. Zmedenega voznika, ki bi lahko povzročil tragično nesrečo, so policisti ujeli in ga bodo ustrezno kaznovali.

srečno
Darko
darko

Objave: 2923
Registriran: 18. november 2003, 14:06

Objava lucky » 17. september 2014, 12:18

podobn kot dva majstra balkanskih reg. tablic na 1.00 posnetka :D :D http://4d.rtvslo.si/arhiv/prispevki-in- ... /174290685
Uporabnikova podoba
lucky

Objave: 49
Registriran: 26. september 2007, 12:43

Objava Matjaž Zupan » 17. september 2014, 14:45

Zabavko je napisal:Brez veze razpravljati o kaznovanju itd naprej.

Dokler bo DARS no in seveda država imela politiko o praznem odstavnem pasu bo pač tako...
...zgleda da sem jaz malo premalo poučen o stvareh in ne razumem kako lahko gasilski tovornjak stisnemo skozi na način, ki ga DARS zagovarja (umik skrajno levo in skrajno desno DO odstavnega pasu). A kaj mi ni jasno? Predpostavljam idealni scenarij: na levi imamo osebno vozilo (upam, da ne še celo kaj večjega) na desni pa tovornjak. Seveda se vsi "pravilno" umaknejo. Ali je vmes dovolj prostora za prost prehod večjega gasilskega vozila - NE NI!

Torej DARS zagovarja (neuporabo odstavnega pasu)
http://www.dars.si/Dokumenti/Napotki/Pr ... ?mid=83#tm
med tem ko Austrijski Asfinag zagovarja umikanje NA odstavni pas
Izsek "Po desnem voznem pasu peljite čim bolj desno – pri tem uporabite tudi vozni pas, namenjen okvaram."

Naprej je brez predmetno razpravljati in bo stanje tako kot je! =D>
Slovenski (DARS) način so druge države ovrgle že pred vojno, ampak mi ga še vedno gonimo. [-o<

Pri nas je itak tako, da niti vsi prometni strokovnjaki nimajo enotnega odgovora glede določenega obnašanja v prometu, ali pa sprejemajo tako nenavadne odločitve, kot da bi zanje obstajale posebne ceste s posebnimi pravili in brez nepričakovanih situacij. Nekateri propagirajo umik na odstavni pas, spet drugi to odsvetujejo. Tako obnašanje samo povzroča negotovost udeležencev v prometu.
Potem je pa tu prisotna še lastna interpretacija prometnih pravil s strani nekaterih udeležencev v prometu. Že samo pri sistemu zadrge se rado zatakne, saj se vedno najde kdo, ki se na vse pretege vriva, ali pa se najde nekaj takih, ki za nič na svetu ne spustijo koga predse, čeprav že sam znak ob zožitvi jasno kaže, kako in kaj.
Matjaž Zupan

Objave: 673
Registriran: 21. julij 2003, 20:12

Objava darko » 26. september 2014, 21:45

Danes sem pri čitanju naletel na dve zelo zanimivi novici:
1. Danes se je na gorenjski avtocesti pri Voklem proti Kranju zgodila prometna nesreča, v kateri so trčila štiri vozila. Avtocesta je bila tam dve uri zaprta. Nastal je kaos, nekateri so obračali na CP Torovo, kar je zelo nevarno!
Policija ima tudi podatek, da so nekateri vozniki na cestninski postaji Torovo sneli verigo, ki ločuje smerni vozišči avtoceste, in tam z vozili obračali nazaj proti Ljubljani.

2. Zaradi del je tudi tokrat nastala daljša kolona na primorski avtocesti med Logatcem in Postojno proti Kopru. Darsov posnetek razkriva, kako tovornjakarji načrtno podaljšujejo zastoje. Predstavnik avtoprevoznikov meni, da Dars preusmerja pozornost. Posnetek, ki so nam ga poslali z Darsa, pa nazorno prikazuje, da nekateri tovornjakarji celo načrtno podaljšujejo zastoje. Posnetek je nastal včeraj pri Ivanjem Selu, iz njega pa je razvidno, da dva tovornjakarja vozita vzporedno, in sicer z zmanjšano hitrostjo. Vozita celo tako počasi, da se vmes pogovarjata in ne spustita mimo vozil po levi strani avtoceste. Na Darsu pravijo, da je na odseku postavljena signalizacija, ki izrecno prepoveduje prehitevanje tovornjakov.

Podoben dogodek se je ponovil včeraj popoldne ob 15.40 uri v smeri Ljubljane. Pred delovno zaporo je bil zastoj dolg dva kilometra, nato je bila dva kilometra avtocesta povsem prazna, tej praznini pa sta sledila dva tovornjaka, ki sta vozila vzporedno in preprečevala hitrejšo vožnjo ostalih vozil. Posnetka tega dogodka sicer pri Darsu nimajo.

ALI JE TO RES? ALI JE TO PRIMERNA KULTURA OBNAŠANJA PROFESIONALCEV?
ALI GLEDE NA PRIMERE LAHKO PRIČAKUJEMO OB IZREDNIH DOGODKIH NORMALNO OBNAŠANJE VOZNIKOV?
ALI ŽIVIMO V SLO ALI V ..................?

Srečno v prometu
DARKO
darko

Objave: 2923
Registriran: 18. november 2003, 14:06

NazajNaprej

Nazaj na Tehnično reševanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost