Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Kako reševati iz studenca ?

Moderator: Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objave gostov bodo dodane po odobritvi moderatorja.

Kako reševati iz studenca ?

Objava Oskar » 27. januar 2009, 11:23

Temo sem odprl, in upam da se bo moderator strinjal, zato, da malo podebatiramo o takšnih intervencijah. Pa tudi zato da malo pohvalimo naše policiste za hrabro delo.

Zanima me, ali imate v osrednjih enotah in tudi ostali, vedno v vozilu vrv, pas , vrveno lestev , stiklano lestev itd... skratka orodje in opremo s katero bi spravili iz vodnjaka človeka ?? :o :shock:

Iztočnica je današnji članek: VIR: VEČER

Policista rešila varovanca doma upokojencev

Žalska policista Matej Kralj in Tomi Puckmeister ter domačin Ivan Pfajfar pred vodnjakom, iz katerega so rešili 67-letnega moškega.
Celjske policiste so v nedeljo nekaj po 21. uri iz Doma upokojencev Polzela obvestili, da od jutranjih ur pogrešajo 67-letnega varovanca. Povedali so tudi, da varovanec doma, ki hodi le s pomočjo bergel, večkrat odide v graščino Založe, kjer je živel pred prihodom v dom upokojencev, vendar se vedno pravočasno vrne v dom.

Žalska policista Matej Kralj in Tomi Puckmeister sta se takoj po prejemu obvestila odpravila na ogled relacije med Domom upokojencev Polzela in graščino Založe. V bližini graščine sta v enajstmetrskem vodnjaku našla 67-letnega pogrešanega moškega, ki je, kot sta kasneje ugotovila, med zajemanjem vode v popoldanskih urah padel v vodnjak in v njem obtičal. Nad gladino vode v vodnjaku je imel le še del glave.

Ker bi bilo čakanje na prihod gasilcev in reševalcev za podhlajenega in izčrpanega občana lahko usodno, sta policista samoiniciativno začela reševati. Pri tem je policist Matej Kralj pri vrhu vodnjaka držal vrv, policist Tomi Puckmeister pa se je po njej spustil v vodnjak. S skupnimi močmi sta občana izvlekla iz vodnjaka ter mu začela masirati srce in ga ogrevati. Moškega so nato z reševalnim vozilom odpeljali v celjsko bolnišnico, kjer je ostal na zdravljenju. Policistoma je pri reševanju na pomoč priskočil tudi bližnji sosed, ki je prinesel vrv, po kateri se je policist spustil v vodnjak, in odeje, da so poškodovanega in podhlajenega 67-letnika ogreli.

Direktor Policijske uprave Celje Janko Goršek bo v petek pripravil sprejem, na katerem se bo zahvalil požrtvovalnima policistoma in občanu.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Odg: Kako reševati iz studenca ?

Objava Luka19 » 27. januar 2009, 11:37

Oskar je napisal:Zanima me, ali imate v osrednjih enotah in tudi ostali, vedno v vozilu vrv, pas , vrveno lestev , stiklano lestev itd... skratka orodje in opremo s katero bi spravili iz vodnjaka človeka ?? :o :shock:

Na tako intervencijo bi pri nas izvozili s HTV in TRV 2-d. V obeh vozilih se nahaja oprema, s katero bi lahko človeka potegnili ven. Verjetno bi pred samim izvozom s seboj vzeli še nekaj dodatne opreme za vrvno tehniko, ki jo mamo pripravljeno v garaži za tako specifične intervencije.

Če se ne motim, na intervencijo ni bil poslan koncesionar za TR, zato bi bilo zanimivo slišati koliko potrebne opreme za tako akcijo posedujejo manjša društva.

*Verjetno bo kdo hitro repliciral mojo objavo, češ, da ne rabiš toliko opreme. Je že res, da so tega možakarja rešili bolj s "priročnimi" sredstvi in ne eksaktno reševalnimi, ampak je to po mojem zgolj bolj naključje, kajti pri takih akcijah je zelo veliko dejavnikov: širina vodnjaka, globina, suh/napolnjen z vodo (koliko), stanje poškodovanca/utopljenec?, dostopnost do vodnjaka, morebitni nakopičeni plini ipd.
Luka19

Objave: 260
Registriran: 11. junij 2005, 13:03

Objava Marko Š. » 27. januar 2009, 14:07

Smo že posredovali pred leti v takih primerih. Imamo dve koncesiji, ki se tega tičeta in opremo, ki sicer ni prav namenska in je bolj osnovna(letos nabavljamo stojalo z zajlami....). Izvažamo s TV1 in potapljači. Zakaj tako. Enostavna razlaga je ta, da je večinoma že prepozno in je bilo potrebo pod vodo narediti določene zadeve, saj drugače ne moreš do pokojnih (na stari način s kavljem ne bi ravno delali ne?!).
Za sam dostop do vode ali dna pa smo uporabljali 25 meterske mornariške lestve. Za varovanje je vsekakor potrebna naveza na vrv (kakšna reševalna zanka, ki ne ovir giba v ramenih!). V enem primeru, kjer je človek preživel padec cca 24m, smo ga dvignili na roke (dvojna reševalna zanka + varovanje pod stegni zaradi možnih poškodb hrbtenice), preko debla, da ne bi preribali vrvi. Potrebnih je bil occa 8 ljudi, pa še ti so komaj zmogli cca 110kg fanta potegnit ven.
To nam je dalo vedeti, da tehniko, ki nam bo pomagala pri dvigovanju (in spuščanju) rabimo obvezno. Razne manjše stvari imamo: reševalni pasovi, vri, karabini.... Ostalo bo popolnjeno letos.
Zelo primerna če ne že obvezna je uporaba IDAja (če je to potrebno). Delamo pa v neoprenu (zaščita pred mrazom v vodi, delna pred vrezninami). Nepogrešljiva je tudi čelada (gradbinska ali tista za v "šumo").

Tukaj je link na eno takšno reševanje par let nazaj:
npr.: http://www.dnevnik.si/novice/kronika/60278
Uporabnikova podoba
Marko Š.

Objave: 212
Registriran: 5. september 2006, 8:04
GE: Gornja Radgona

Objava rfireman » 27. januar 2009, 14:18

Zanima me, ali imate v osrednjih enotah in tudi ostali, vedno v vozilu vrv, pas , vrveno lestev , stiklano lestev itd... skratka orodje in opremo s katero bi spravili iz vodnjaka človeka ?? :o :shock:

Da imamo, kot je omenil Luka19 bi tudi mi izvozili z enakimi vozili :idea:
"For who so ever shall call upon the name of the Lord,shall be saved"
Uporabnikova podoba
rfireman

Objave: 1803
Registriran: 2. julij 2007, 20:03

Objava Oskar » 27. januar 2009, 14:49

Luka, Marko in naš dežurni policaj prihajajo iz večjih krajev in ne dvomim in vem da imate opremo. Jaz sem mislil manjše kraje, kjer še zaščitnih oblek in dihalcev ni dovolj. #-o
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objava Janez Tratnik » 27. januar 2009, 14:52

rfireman je napisal:Zanima me, ali imate v osrednjih enotah in tudi ostali, vedno v vozilu vrv, pas , vrveno lestev , stiklano lestev itd... skratka orodje in opremo s katero bi spravili iz vodnjaka človeka ?? :o :shock:

Da imamo, kot je omenil Luka19 bi tudi mi izvozili z enakimi vozili :idea:

Imamo seveda.

Bi pa izvozili z GVC 16/25 ker imamo vse notri.
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
Uporabnikova podoba
Janez Tratnik
moderator
moderator

Objave: 2788
Registriran: 7. avgust 2002, 8:47

Objava Oskar » 27. januar 2009, 18:46

No Janez tudi ti spadaš v večji kraj. Je pa pomembno bolj koliko "bogat" je ta kraj. Nekateri imajo še spustnice 30 let stare v garažah. Ko pa se nekaj zgodi (primer Cmurek) potem se najde denar, žalostno toda res.
Ampak se spreminja na bolje. Po teh neurjih in plezanjih po strehah in drevesih mi nihče več ne upa reči ; zakaj nabavljam te haberkorne in osmice pa vrvi, ki so drage. #-o Za takšno opremo tudi ne rabiš biti koncesionar ali osrednja enota.
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objava man 14.284 » 27. januar 2009, 22:21

vedno v vozilu vrv, pas , vrveno lestev , stiklano lestev itd... skratka orodje in opremo s katero bi spravili iz vodnjaka človeka

Tud mi imamo vso našteto opremo v GVC ampak tole se mi zdi dovolj samo v primeru da oseba v vodnjaku ni poškodovana če pa je(po možnosti huje) bo pa tole premalo #-o
Uporabnikova podoba
man 14.284

Objave: 1011
Registriran: 8. januar 2003, 23:25

Objava Rok Ušen » 27. januar 2009, 22:51

Kako reševati iz studenca?

Če je sum na poškodbo hrbtenice in je ponesrečeni še živ, je ena izmed možnosti tudi, da z bagrom skopljemo okrog in okrog vodnjaka in tako pridobimo prostor, za ustrezen iznos ponesrečenega. Ne morem si predstavljati, kako bi sicer poškodovanemu v cca 1 meter premera vodnjaku nameščal KED ali kakšno podobno imobilizacijsko sredstvo.

Sicer je takšno reševanje verjetno zadnja možnost, ki bi jo izkoristili, vendar vseeno mislim, da je možno.

Če se ne motim, je takšno reševanje v tujini že potekalo.

V našem GPO imamo po društvih stikalne lestve, vrvi in ostalo opremo, ki bi utegnila priti prav, vendar rolglisa in trinožca pa nimamo. To dvoje je po moje najbolj uporabno pri tovrstnem reševanju.
Rok Ušen, GČ I. st.
Rok Ušen

Objave: 758
Registriran: 17. marec 2006, 11:58
GE: Savinjska

Objava lipe » 28. januar 2009, 9:42

LP!

Tudi pri nas imamo navedeno opremo, imam pa enake pomisleke kot Blondi.
Sicer pa se mi zdi da je v takem primeru bolj na mestu koncesionar, ki ima TRV-2d, s katerim je reševanje precej lažje.
Uporabnikova podoba
lipe

Objave: 447
Registriran: 15. marec 2003, 17:20
GE: Preddvor

Objava Luka19 » 28. januar 2009, 13:08

Rok Ušen-(Blondi) je napisal:Če je sum na poškodbo hrbtenice in je ponesrečeni še živ, je ena izmed možnosti tudi, da z bagrom skopljemo okrog in okrog vodnjaka in tako pridobimo prostor, za ustrezen iznos ponesrečenega. Ne morem si predstavljati, kako bi sicer poškodovanemu v cca 1 meter premera vodnjaku nameščal KED ali kakšno podobno imobilizacijsko sredstvo.

Z bagrom bi kopal okoli vodnjaka? Kako to misliš?
Luka19

Objave: 260
Registriran: 11. junij 2005, 13:03

Objava janez » 28. januar 2009, 17:47

Malo sem pobrskal po Tipizaciji gasilskih vozil. Vozila morajo imeti naslednjo opremo:

GV 1

Grupa 4 - reševalna oprema
Stikalna lestev 2 dela
Reševalna vrv F30-K s torbico 3 kosi

Grupa 7 - delovne priprave in oprema
Vezalne vrvi dolge 2 m , premera 8 mm 6 kosov

GVV-1

Stikalna lestev 3 ali 4 deli
Reševalna vrv F30-K s torbico 4 kosi

Vezalne vrvi dolge 2 m , premera 8 mm 6 kosov

GVC 16/25

Stikalna lestev 4 deli
Reševalna vrv F30-K s torbico 4 kosi

Vezalne vrvi dolge 2 m , premera 8 mm 4 kosi

Vzel sem le bolj "popolarna " gasilska vozila. Torej opreme preko glave za reševanje iz studenca (vodnjaka). Vsa ta vozila imajo tudi izolirne dihalne aparate na stisnjen zrak, tako je vstop (spust) v vodnjak mogoč brez posebnih tveganj.

Znati je pa treba še nekaj vozlov, no to pa je že druga tema.

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objave: 831
Registriran: 19. december 2002, 11:20

Nazaj na Tehnično reševanje

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost