Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Kako privezati "bombo"

Podforum v katerem se učimo vsi, tako sestavljalec kot reševalec. Znanja ni nikoli dovolj. Obstaja pregovor, ki še posebej velja za nas gasilce: Kjer neznanje se šopiri, tam hudič se ne umiri.

Moderator: Oskar

Pravila foruma
Pravila podforuma »UČIMO SE NA ABC«

- odgovarjate tako, da napišete samo črko pred odgovorom za katerega menite, da je pravilen
- praviloma je samo eden odgovor pravilen, če jih je več ali je potrebno kako drugače napisat odgovor, sestavljalec to tudi posebej napiše
- komentiranje odgovorov ni dovoljeno dokler sestavljavec ne poda pravilnega odgovora
- odgovarjajte »z glave« in šele potem iščite po literaturi, kajti le tako boste preverili svoje znanje

Odg: Kako privezati "bombo"

Objava askubic3 » 1. marec 2010, 20:03

A
askubic3

Objave: 5
Registriran: 9. november 2009, 20:25

Objava rfireman » 2. marec 2010, 4:08

:::: C ::::
"For who so ever shall call upon the name of the Lord,shall be saved"
Uporabnikova podoba
rfireman

Objave: 1803
Registriran: 2. julij 2007, 20:03

Objava VladoP » 2. marec 2010, 13:47

C ...
Uporabnikova podoba
VladoP

Objave: 255
Registriran: 6. januar 2006, 1:41
GE: Radlje ob Dravi

Objava mali_tona » 2. marec 2010, 19:23

jaz sem za D :-k
Vijolčno sveti se nebo !
Uporabnikova podoba
mali_tona

Objave: 387
Registriran: 16. januar 2010, 12:54
GE: Malečnik

Objava DaveP » 2. marec 2010, 22:24

A... :wink:
Uporabnikova podoba
DaveP

Objave: 24
Registriran: 30. november 2006, 17:32

Objava Oskar » 8. marec 2010, 11:06

pravilen je odgovor A

Nekateri ste odgovorili pravilno. Potrebno je samo logično razmišljanje. To so vprašanja , ki jih ne boste našli posebej zapisna v nobenem učbeniku. Torej: V jeklenki je lahko še plin in le ta je v teloči fazi in plinasti fazi. Bolj ko bomo jeklenko obračali na ventil bolj obstaja nevarnost da se morebitno ishajanje plina še poveča. Torej samo privežemo z vozlom. ki je trden in se zateguje (to je križni vozel na sliki A) in počasi spustimo jeklenko na tla. Če je vroča je ne polivajmo z vodo, ker s tem dosežemo hitre spremembe na pločevini posode.

Je pa res, da kdor redno ne trenira vozlov , navadno po nekaj mesecih zna le še tesarskega. :D
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava Peter » 8. marec 2010, 12:23

Tesarski vozel se tudi zateguje in je sam po sebi varnejši od jamborskega brez varovalke. Jamborski vozel je varen samo, če je narejena ustrezna varovalka, to je dodatni vozel.

Na tvoji sliki je varovalka slabo narejena in po moje takšen vozel ni varen oz. ne more biti varnejši/boljši od tesarskega.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava Oskar » 8. marec 2010, 12:53

Varovalka je res narejena bolj na hitro. Ampak razlika med križnim vozlom in tesarskim pa je le velika in tu se ne morem strinjat, da bi bila enakopravna. Pa ne da sem trmast, vozle vežem in učim že 30 let in namen vsakega vozla mi je dobro znan. Tesarski vozel ni druga kot preprosta zanka, ki se zateguje in deluje izključno na principu trenja. To trenje je pa dokaj dobro in se povečuje pri večjem predmetu. Tukaj pa gre za 6mm okrogo železo. Takšno vezanje ne da ni primerno, je celo nevarno za padec predmeta. Najmanjša nepazljivost pri vezanju lahko povzroči razpad vozla in posledično zdrs predmeta.
Križni vozel pa drži pod najmanjšo obremenitvijo in se zateguje na objekt vezanja tudi brez varovalke, čeprav vedno učim izdelavo varovalke.
Je pa res, če nisi navežban lahko zaserješ vsak vozel. #-o
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objava Aleksander Golež » 8. marec 2010, 13:07

Jaz pa imam eno vprašanje. Pa ne me narobe razumet, na področju vozlov sem totalno neizkušen.

Zakaj pa ne bi bil primeren navadni vozel trikrat zavozlan okoli tiste "štangice" na zgornjem delu "bombe"? Dobro, razen tega, da ga je težko odvezat.
A ni važno samo, da pride varno dol? (konkretno pri tem primeru spuščanja te jeklenke)
Pot v pekel je tlakovana z dobrimi nameni. (Dante)
Aleksander Golež

Objave: 132
Registriran: 4. marec 2007, 21:57

Objava Oskar » 8. marec 2010, 13:39

Aleksander, če je res kar si zapisal, da si totalno neizkušen , vpršaj svojega poveljnika, kdaj bo naredli kakšne vaje iz tega področja. :D
Seveda je namen debate, da pride predmet varno do tal, zato pa je potrebno obvladat vezanje.
Pri vsakem vozlu, ki se ga naučimo, moramo najprej poznat njegov namen, nato pa še tehniko pravlinega vezanja. Potem je tu še vrsta vrvi in ime vozla.
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objava alc33 » 8. marec 2010, 13:54

Oskar je napisal:pravilen je odgovor A

Je pa res, da kdor redno ne trenira vozlov , navadno po nekaj mesecih zna le še tesarskega. :D

Ta izjava mi je dala malo misliti, zato sem se odpravil v gasilski dom in ugotovil, da je moje znanje o vozlih....... hmm, priznam...........porazno :oops:

Že treniram!

Lp.
Flying isn't dangerous. Crashing is what's dangerous.
Uporabnikova podoba
alc33

Objave: 181
Registriran: 19. april 2009, 10:10

Objava Peter » 8. marec 2010, 15:03

Vse, kar sem želel povedati je to, da je boljši dober tesarski kot slab jamborski vozel. Nimam nič proti jamborskem vozlu, ga tudi sam pogosto uporabljam in vem, da je uporaben za tisoč in eno stvar. Da se lahko hitro sam razveže, če ni ustrezno narejen, sem videl v praksi.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Nazaj

Nazaj na Učimo se, na ABC

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 4 gostov