Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Center javi se, mi gremo z GVM po nakupih !

Vse gasilske teme, ki ne spadajajo v ostale podforume.

Moderatorji: Vrsho, Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Center javi se, mi gremo z GVM po nakupih !

Objava Timo » 19. avgust 2012, 9:54

Oskar je napisal:Ob sedanji reorganizaciji, optimizaciji Regijskih centrov ali kakor koli jo imenujemo je ta tema ponovno aktualna. Predstavljajte si delo v RECO kjer sedijo trije operaterji iz treh regij in na UKV postaji se sliši kako gredo z GVM na pogreb, drugi gredo po gume v mesto, tretji ....

No, prav to se nam je zgodilo v Postojni v primeru zadnjega večjega požara na kraškem robu. Ob izvozu na prometno nesrečo je bil promet preko repetitorja tako gost, da prvih par minut niti izvoza na intervencijo nismo mogli sporočit, ker se je vsako društvo posebej javljalo, da izvažajo z GVGP1 in 4 gasilci na kraški rob.
Prenovljen sistem se mi zdi (tako kot vse ostale novosti v SI) nedodelan in pomanjkljiv. Prav tako pa menim, da stanje naših zvez ni primerno načinu dela, za katerega so se odločili. (preobremenjenost repetitorskih kanalov).

lp, Timo
______
Slika
Slika
Uporabnikova podoba
Timo

Objave: 150
Registriran: 6. januar 2007, 22:36
GE: Postojna

Re: Center javi se, mi gremo z GVM po nakupih !

Objava VladoP » 19. avgust 2012, 17:53

No, treba je ravnati po pameti. Odvisno od vrste in števila vozil pač javiš kaj je pomembno. Mi javimo za izvoze le "pomembna vozila" (HTRV, GVC 16/40, GVC 16/25 in OVVO) kje se nahajata oba GVM-ja pa ReCo iz operativnega vidika nič ne zanima. Tudi, če gre HTRV na črpalko nič ne javiš, ker si ob morebitnem pozivu v minuti ali dveh v garaži, da se ti pridruži posadka.
Tudi, če z nenadomestljivim vozilom zapustiš svoje območje posredovanja si nekako zagotoviš nadomestilo ob primeru intervencije. (druga enota, predhodno preložiš nekaj opreme, karkoli, ...)

Ravnajte po pameti in si ne komplicirajte dela, ko se bo GZS držala vseh pravil, se bomo morali tudi mi :wink:
Uporabnikova podoba
VladoP

Objave: 255
Registriran: 6. januar 2006, 1:41
GE: Radlje ob Dravi

Objava mihec.D » 19. avgust 2012, 20:02

Če ne bomo več javljali neintervencijskih izvozov bo pa preveč tiho in ostali kateri poslušajo ukv dan in noč, nebodo vedeli kdaj je sosednje društvo peljalo vodo ali pa šlo na tehničnega itd,.. :twisted: :twisted: :twisted:

Moje mnenje: ko je intervencija se javi.
Neintervencijski izvozi ni potrebe, ko peljete vodo ste vedno na svojem požarnem rajonu, če greste na kondicisjko vožnjo se tudi vozite po domačem terenu,
GVM pa tudi nima veliko opreme, da bi imel zeloo veliko funkcijo na intervenciji, GVM pa ima čas da pride zadi #-o

Izjema je samo, ko se gre na požarno stražo ali da imaste vozilo v okvari .
Gasilci so zakon!

Karkoli počneš, počni premišljeno in misli na konec !!!

http://www.gasilcidvorjane.com
Uporabnikova podoba
mihec.D

Objave: 124
Registriran: 15. maj 2005, 21:23
GE: Dvorjane

Objava Športnik » 19. avgust 2012, 21:29

mihec.D je napisal:....Neintervencijski izvozi ni potrebe, ko peljete vodo ste vedno na svojem požarnem rajonu...

In kaj so zgodi, ko dobiš poziv za požar "česarkoliže" potem, ko si ravno izpraznil rezervoar ali pa se prazen vračaš nazaj iz recimo 5-6km oddaljene domačije na vrhu nekega hriba, center pa o tem nič ne ve?!? #-o [-X [-o<
Športnik

Objave: 73
Registriran: 26. maj 2010, 22:29

Objava mihec.D » 20. avgust 2012, 8:14

Ja napolniš cisterno in greš na intervencijo. :twisted:

Center ti bo v vsakem primeru prožil intervencijo, če si na ternu ali imaš vozilo v garaži. :?

Če pa imate samo eno vozilo z cisterno, pa pol javiš za pomoč sosednje društvo.

Ne vem kako imate plan alarmiranja pri nam vedno izvozi domače društvo in osrednja enota, tako da ni bojazni če smo z katerim od vozli veni. :wink:
Gasilci so zakon!

Karkoli počneš, počni premišljeno in misli na konec !!!

http://www.gasilcidvorjane.com
Uporabnikova podoba
mihec.D

Objave: 124
Registriran: 15. maj 2005, 21:23
GE: Dvorjane

Objava Športnik » 20. avgust 2012, 8:55

mihec.D je napisal:...Če pa imate samo eno vozilo z cisterno, pa pol javiš za pomoč sosednje društvo...

Potem ti tudi ostalih izvozov (požarna straža, popravilo ali okvara itd.) ni potrebno javiti, saj boš ob pozivu pač zahteval drugo/sosednje društvo. Hmm...sedaj ugotavljam, da sploh ne vem zakaj javljam izvoze vozil, če pa lahko tako ali tako prosimo za pomoč sosednje društvu (ki pa tudi ravnokar opravlja "neprijavljen" prevoz vode)... :oops: #-o

ps: načrti aktiviranja oz. alarmiranja se seveda zelo razlikujejo od društva do društva/občine do občine. Prav tako pa se razlikuje oddaljenost do naslednje enote s primerno opremljenostjo.
Športnik

Objave: 73
Registriran: 26. maj 2010, 22:29

Objava MICKA » 20. avgust 2012, 11:41

Prvo kot prvo bi se morali vsi, ki se javljajo na UKV naučiti kako se stvari streže.
Dogaja se, da nekateri podajajo prijave kot da berejo roman, spet drugi zaradi nepravilne uporabe UKV se pol sporočila izgubi in ga mora operater izvleči od prijavitelja, spet tretji podajo obvestilo tako kot mora biti.

ReCO se javiš in mu sporočiš vse potrebne podatke (kot imate v planih) pa ne bo nikakršnih problemov.
Če bo podatkov preveč vas bo že operater v ReCO prekinil. :D

Pa še to
Res da se sistem po Sloveniji močno razlikuje, vendar če se bo vsak držal predpisanih zadev (kot imate v planih), se bo lahko izdelal ustrezen sistem, ki bo zadovoljiv potrebe vseh.

LP
Polovično znanje je nevarnejše od neznanja (bolivijski)

V vsem imenitno bi uspeli, če dvakrat bi lahko začeli (Johann W. Goethe)
Uporabnikova podoba
MICKA

Objave: 1939
Registriran: 31. december 2002, 16:25

Objava Oskar » 20. avgust 2012, 16:03

Športnik in Micka, tukaj debatoramo o navodilu ali priporočilu GZS da moramo vsak izvoz vozila iz garaže prijaviti RECO, kar je neživljensko, saj na 112 ne zanima to da so šli veterani na pogreb, mladinci pa v sosednje društvo na vajo z brentačo !
Pa kako tega ne morete razumeti. V Pomurju je 240 PGD, sedaj si pa predstavljate promet na UKV postaji. Ko pa gre kaj narobe pa so vse krivi oni tam na RECO. :evil:
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava MICKA » 20. avgust 2012, 16:10

OKI

Se nismo razumel
jaz pravim da če bi gasilci redno javljali vse kar je potrebno,...
bi ReCO kmalu ugotovil kaj je balast pri teh sporočilih,...
in skupaj bi sestavili pravilna navodila, ki bi bila za vse enaka.

Tako pa prihajajo čudne želje ali kako bi temu rekli iz GZS ki ne vodijo nikamor razen v kaos.

LP
Polovično znanje je nevarnejše od neznanja (bolivijski)

V vsem imenitno bi uspeli, če dvakrat bi lahko začeli (Johann W. Goethe)
Uporabnikova podoba
MICKA

Objave: 1939
Registriran: 31. december 2002, 16:25

Objava kekec14 » 20. avgust 2012, 18:56

Za intervencijske izvoze je absolutno smiselno javiti izvoz- saj tako center ve, da je pomoč na poti. Glede neintervencijskih izvozov (prevoz vode, požarna straža,... dogodki, ki zmanjšajo operativno pripravljenost), bi pa lahko naredili posebno aplikacijo, preko katere bi vsak poveljnik označil ali smo operativno sposobni ali ne oziroma nekaj podobno za označiti. Tako bi center ob proženju prek aplikacije videl takoj kakšno je stanje. Seveda bi v tem primeru bilo potrebni biti ažurni s podatki.
kekec14

Objave: 9
Registriran: 27. julij 2011, 20:03

Objava forum » 20. avgust 2012, 19:19

Ti si pa res en kekec:)
forum

Objava mali_tona » 20. avgust 2012, 20:20

eni še rečunalnika uporabljat konkretno ne znajo :roll: zdaj bojo pa še neke aplikacije izpolnjevali kdaj so sposobni kdaj ne ?? Zato je ReCo da se javi kdaj gre avto iz garaže sploh če je to GVC 16/25 ali katero drugo vozilo pomembno za takojšnje posredovanje!
Vijolčno sveti se nebo !
Uporabnikova podoba
mali_tona

Objave: 387
Registriran: 16. januar 2010, 12:54
GE: Malečnik

Objava Tadcom » 20. avgust 2012, 21:02

Nekaj takega kot opisuje "kekec" imajo v Ljubljanski brigadi, kjer imajo tudi aplikacijo, ki kaže operativno sposobnost društev. V posameznih društvih pa imajo "omarico", kjer sta dve tipki: rdeča in zelena. Torej ko društvo ni operativno sposobno pritisne rdečo tipko in v istem trenutku se na zemljevidu v dispečerskem centru GBL tudi spremeni stanje. Kako sistem deluje in kako se obnese v praksi, pa nimam podatkov. Mogoče sem tudi kakšno stvar izpustil saj sem samo delovanje opisal bolj na grobo. Vse skupaj tudi ni tak slaba ideja in ne vsega novega takoj poteptat, saj tako ne bomo prišli nikamor!
Gasilstvo potrebuje novitete, saj je prav da se s tehnologijo razvija tudi naša dejavnost, tako bi nam bila tudi marsikatera stvar prihranjena in olajšana.
Uporabnikova podoba
Tadcom

Objave: 115
Registriran: 26. maj 2009, 16:05
GE: Ptuj

Odg: Re: Center javi se, mi gremo z GVM po nakupih !

Objava Fireman » 21. avgust 2012, 13:17

Tadcom je napisal:Nekaj takega kot opisuje "kekec" imajo v Ljubljanski brigadi, kjer imajo tudi aplikacijo, ki kaže operativno sposobnost društev. V posameznih društvih pa imajo "omarico", kjer sta dve tipki: rdeča in zelena. Torej ko društvo ni operativno sposobno pritisne rdečo tipko in v istem trenutku se na zemljevidu v dispečerskem centru GBL tudi spremeni stanje. Kako sistem deluje in kako se obnese v praksi, pa nimam podatkov. Mogoče sem tudi kakšno stvar izpustil saj sem samo delovanje opisal bolj na grobo. Vse skupaj tudi ni tak slaba ideja in ne vsega novega takoj poteptat, saj tako ne bomo prišli nikamor!
Gasilstvo potrebuje novitete, saj je prav da se s tehnologijo razvija tudi naša dejavnost, tako bi nam bila tudi marsikatera stvar prihranjena in olajšana.
Priloge
clip_image003.jpg
clip_image002.jpg
INDA-GSM.jpg
Uporabnikova podoba
Fireman

Objave: 211
Registriran: 24. julij 2002, 16:16

Objava Dave D » 21. avgust 2012, 14:11

Zadeva je dobro zamišljena in odlično pelje že cca. 6 let. Rdeča tipka (odsotnost, okvara vozila, neaktivno društvo), rumena tipka (klasična pripravljenost enot), zelena tipka (povečana pripravljenost enot - gasilci v domu). Sistem INDAGSM je povezava med 35 PGD v GZ Ljubljana in telefonsko centralo v GBL.

Če so gasilci v gasilskem domu, pritisnejo zeleno tipko in v primeru potrebe dispečer v GBL to na zaslonu opazi in preko UKV postaje pokliče direktno v dom in aktivira enoto tako, ne preko pozivnikov. Če je nuja pa iz GBL pokliče še na ReCO, ki potem proži pozivnike. Samo zavedati se moramo, da je ključna razlika med nami in Ljubljano to, da enote izbere in aktivira dispečer na GBL in ne na ReCO (ko nekdo pokliče ReCO 112 in ljubljanskega področja, ti po ugotovitvi, da gre za dogodek v Ljubljani takoj prevežejo klic v GBL centralo, kjer klic obdelajo in aktivirajo svoje ustrezne enote, nato pa še preko direktne linije z ReCOm še ostale prostovoljne. Komunikacija s strani operativcev PGD poteka v večini z GBL (na intervencijah) in ne toliko z ReCO (Primer: https://www.youtube.com/watch?v=262FEeiRvPg), GBL pa potem naknadno obvešča ReCO oz. jih zaproša za aktivacijo dodatne pomoči. GBL tudi ponavadi prevzame vodenje intervencije, ko pride na lokacijo.

Izbiranje enot je popolnoma mehansko oz. računalniško, brez kakega osebnega človeškega faktorja izbire. V določenem časovnem okviru, se ob lokaciji na računalniku točno izpiše katero področje pokriva določeno društvo in dispečer na GBL jih brez pomisleka aktivira. Ob večjih intervencijah aktivirajo še sosednje enote iz sektorja, itd. Seveda obstajajo še določene posebnosti (npr. smetnjaki ponoči), ki jih ima vsak sistem, ampak na splošno je pa tako.

Meni osebno je zelo všeč avtomatizacija proženja, tako da iz Ljubljane že kar nekaj let ni bilo slišati pripomb v smislu, nas pa niso prožili, pa na domačem teritoriju je gorelo in podobno, kot slišimo to iz drugih krajev, kjer si zaradi tega stalno mečejo polena pod noge. Stalna ažurnost pripravljenosti PGD na zaslonu računalnika pa je dosti bolj zanesljiva kot nekje na listkih v ReCO, kjer se dve izmeni zamenjata in nihče ne ve več, kaj je bilo javljeno poprej. Če bi tak sistem uvedli na ReCO bi bilo dosti manj prometa na radijskih postajah, ne pa, da se maši radijski prostor s pogrebi, rojstnodnevnimi zabavami in tekmovanji. Takle mamo.
Uporabnikova podoba
Dave D

Objave: 303
Registriran: 29. avgust 2007, 18:19
GE: Loka pri Mengšu

NazajNaprej

Nazaj na Ostalo

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 8 gostov