Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Mladina od 15.-18.leta starosti

Vse gasilske teme, ki ne spadajajo v ostale podforume.

Moderatorji: Vrsho, Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Objava mailo » 27. januar 2004, 15:02

matjaž je napisal:Pri nas mo imeli preteklo soboto 5. Zbor mladih našega PGD.

Ko smo šli čez dnevni red zbora, smo se na koncu ustavili pri točki razno. Pa vpraša predsednik MK mladino, kaj si oni želijo, kaj bo pri našem delu spremenili, časa manjka, s čim bi popestrili njihov čas, ki ga preživiji v društvu,....

Pa je bilo vse tiho! :roll:

Nihče ni imel nič za dodat, povedat, nobenega predloga,... :x

Kaj narediti v tem primeru?
Lahko prideš s svojo idejo, a jo bodo sprejeli, a bo prava, ali je to to kar oni hočejo, če ni nobene povratne informacije??? :?:

Kako je s tem v vaših sredinah?

LP!

Matjaž

Ja tudi naše društvo je imo preteklo soboto mladinski občni zbor. Tudi pri nas je bil isti problem :oops: Ko sem prebral poročilo za preteklo leto (sem nareč predsednik mladinske komisije) in nato še plan dela za letošnje leto, sem jih pač vprašal, če ima kdo še kak predlog - kaj bi lahko še delali v tem letu. Kar na enkrat je bilo vse tiho - nihče ni nič odgovoril! Nevem a se s planom dela za letos sploh strinjajo ali ne - res da so vsi svignili roko za potrditev le-tega, ampak še vedno nisme čisto prepričan če se vsi strinjajo. Kaj naj naredim?
Letos bom privč poskusil recimo na vsake dva meseca zbrati skupaj mladino od 15-18 leta, da bi jih počasi začeli uvajati v kasnejše operativce. Seveda brez sedanjih oparativcev ne bo šlo. S tem se bodo mladi srečevali z opremo, postopki pri različnih intervencijah,... vpam, da bo tudi kakšna mlada gasilka zraven - da bo vse bolj zanimivo :D

lp
K
Naj bo ogenj naš prijatelj!
Uporabnikova podoba
mailo
moderator
moderator

Objave: 274
Registriran: 4. september 2003, 14:26

Objava Peter » 27. januar 2004, 15:27

mailo je napisal:Tudi pri nas je bil isti problem :oops: Ko sem prebral poročilo za preteklo leto (sem nareč predsednik mladinske komisije) in nato še plan dela za letošnje leto, sem jih pač vprašal, če ima kdo še kak predlog - kaj bi lahko še delali v tem letu. Kar na enkrat je bilo vse tiho - nihče ni nič odgovoril! Nevem a se s planom dela za letos sploh strinjajo ali ne - res da so vsi svignili roko za potrditev le-tega, ampak še vedno nisme čisto prepričan če se vsi strinjajo. Kaj naj naredim?

Pa vidva resno mislita, da se bo kdo oglasil? Večini se je težko oglasiti že zato, da povedo, da se strinjajo, kaj šele, da bi kdo nasprotoval. To vidiš pozneje, ko o tem govorijo za tvojim hrbtom. Mnenje najlažje dobiš tako, da se o planu s posamezniki pogovoriš na samem.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava matjaž » 27. januar 2004, 15:31

Peter je napisal:
mailo je napisal:Tudi pri nas je bil isti problem :oops: Ko sem prebral poročilo za preteklo leto (sem nareč predsednik mladinske komisije) in nato še plan dela za letošnje leto, sem jih pač vprašal, če ima kdo še kak predlog - kaj bi lahko še delali v tem letu. Kar na enkrat je bilo vse tiho - nihče ni nič odgovoril! Nevem a se s planom dela za letos sploh strinjajo ali ne - res da so vsi svignili roko za potrditev le-tega, ampak še vedno nisme čisto prepričan če se vsi strinjajo. Kaj naj naredim?

Pa vidva resno mislita, da se bo kdo oglasil? Večini se je težko oglasiti že zato, da povedo, da se strinjajo, kaj šele, da bi kdo nasprotoval. To vidiš pozneje, ko o tem govorijo za tvojim hrbtom. Mnenje najlažje dobiš tako, da se o planu s posamezniki pogovoriš na samem.

Peter ne gre za nasprotovanje, gre preprosto za to, da povedo kaj bi poleg gasilskih vsebin še radi.
Pri nas se na koncu tunela že nekaj sveti, a o tem več kasneje, če bo luč zasvetla. :wink:
Upanje umre nazadnje!

LP!

Matjaž
"Isti način mišljenja s katerim smo reševali stvari v preteklosti, ne učinkuje za reševanje problemov v prihodnosti!"

Albert E.
Uporabnikova podoba
matjaž

Objave: 1074
Registriran: 19. julij 2002, 11:49
GE: Kostanjevica na Krki

Objava Peter » 27. januar 2004, 15:34

Verjetno bi bilo res bolje, če bi napisal "da bi kdo povedal drugačno mnenje". Je pač tako, da večina to vzame kot protokolarno zadevo in bolj ko so tiho, hitreje mine. :lol:
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objava matjaž » 27. januar 2004, 15:38

Peter je napisal:Verjetno bi bilo res bolje, če bi napisal "da bi kdo povedal drugačno mnenje". Je pač tako, da večina to vzame kot protokolarno zadevo in bolj ko so tiho, hitreje mine. :lol:

:lol:

Morda res tako mislijo, a potem se pa oglasmo mentorji in jih peglamo da naj pa nekaj le povedo, in ne damo miru, dokler nekaj pametnega pa le "izustijo". Sej konec koncev nismo represivni organ, ampak njihovi, ja lahko bi rekel kolegi, če že ne prijatelji!

LP!

Matjaž
"Isti način mišljenja s katerim smo reševali stvari v preteklosti, ne učinkuje za reševanje problemov v prihodnosti!"

Albert E.
Uporabnikova podoba
matjaž

Objava Don Micky » 27. januar 2004, 15:47

LP!

Kar zanimiva razprava o mladih. Meni se zdi, da je glavni vzrok njihove zadržanosti to, da na mantorje vendarle gledajo kot na neke učitelje. Kar je sicer uredu iz vidika spoštovanja in distance med generacijama. Vendar pa je v našem šolskem sistemu še vedno preveč enosmernega podajanja snovi in samo enosmernih zahtev. To pa pionirji, mladinci podzavestno prinesejo s seboj tudi na gasilske vaje. Kar nekako so naučeni, da lahko samo poslušajo in povejo samo tisto kar želi slišati učitelj.

Lep pozdrav!
Bolj star, bolj nor!
Uporabnikova podoba
Don Micky

Objave: 452
Registriran: 10. december 2003, 9:24

Objava matjaž » 27. januar 2004, 15:56

Don Micky je napisal:LP!

Kar zanimiva razprava o mladih. Meni se zdi, da je glavni vzrok njihove zadržanosti to, da na mantorje vendarle gledajo kot na neke učitelje. Kar je sicer uredu iz vidika spoštovanja in distance med generacijama. Vendar pa je v našem šolskem sistemu še vedno preveč enosmernega podajanja snovi in samo enosmernih zahtev. To pa pionirji, mladinci podzavestno prinesejo s seboj tudi na gasilske vaje. Kar nekako so naučeni, da lahko samo poslušajo in povejo samo tisto kar želi slišati učitelj.

Lep pozdrav!

To bi res znalo biti tako. Vendar lahko za mentorje iz našega PGD-ja rečem da razmišljamo povsem drugače, stari smo med 25 in 30 let, ter po večini z višjo ali visoko izobrazbo. In mislim da nam mladost daje tisto širino, odprtost za novosti,... kajti na faxu so nas ves čas silili v smoiniciativnost!

LP!

Matjaž

P.S.: Sej ta šolski sistem nam bo še mladino zafrustriru! :evil:

Albert E.
Uporabnikova podoba
matjaž

Objava Janez Koncilija » 27. januar 2004, 17:02

Don Micky je napisal:LP!

Lep pozdrav!

No, lepo, da imate na vašem koncu še tako lepo vzgojeno mladino po šolah in, da so potem poslušni tudi pri gasilcih. Jaz se namreč ne bi rad postavljal v vlogo učitelja, saj jih današnja mladina žal ne jemlje preveč resno. To imam priliko videti pri krožku DMG v OŠ, kjer so otroci vse prej kot pridni slušatelji.

Sicer sem tole že enkrat prej komentiral, vendar je bistvo, kako se zna mentor približati mladim. Ne kot učitelj ali poveljujoči ali neki nadčovek, ampak predvsem kot prijatelj. Seveda pa ne tak prijatelj, ki ga lahko pošljejo u pm, kot to delajo med seboj. Toliko pa mislim, da že morajo in znajo razlikovati. Dejstvo je, da potem tudi ideje kar dežujejo in verjemite, da ima potem človek kar dosti dela, da se to realizira. Nekatere dejavnosti pa je potrebno prepustiti kar mladim, seveda je včasih potrebno malo nadzirati, sam sem prišel letos ob novem letu do zanimive izkušnje, da se to splača.

Mladina je namreč samostojno organizirala novoletno zabavo in to v prostoru, kjer je bila teden prej položena nova talna obloga. Seveda smo se vsi ta stari tresli, kaj bo po fešti, seveda tega nismo kazali pred mladimi. Dobil sem več namigov starejših, na zdaj bodo pa vse uničili, pa kdo bo nadziral itd. Pa sem se kar sam zadolžil, sem si dejal, kar sem zakuhal bom pa tudi požrl.

Pa sem se lepo navečerjal, pa malo pred TV posedel, malo podremal in se mi ni nič kaj dalo v gasilni dom in tudi nisem šel, kar bo pa bo. No, okrog 2. ure pridejo mladinci in pravijo, če grem zaklenit. Seveda sem šel in kar malo presenečen gledal prostor, kjer seveda ni bilo nobene škode in so ga naslednji dan sami spravili v prvotno stanje.

Bolj hudo pa je bilo seveda zunaj, no tam sem pa jaz pomagal, da sem vse škatle od petard in raket zmetal v kontejner, saj so zjutraj odvažali smeti. So mi potem mladi rekli, da so kar ene 100 jurjev v zrak pognal. Ampak žur je bil pa dober.

S takšnim načinom obnašanja so si seveda pridobili zaupanje in mislim, da ne bo več dolgo, ko bo podstrešje samo njihovo, vedeti bo le treba kaj in kako, to pa so že poizkusili.

Sicer pa mentorji, ne bodite zapeti, saj se še spomnite, ko sem pisal, da je mladim največji užitek, če mentorju zabijejo gol pri nogometu, pa če z dekleti poješ karaoke in se greš plesne vaje. No ja, mogoče sem že prestar, pa mi gre na otročje, ampak boljšega leta z mladino, kot je bil lanski, še ni bilo.

Mogoče sem malo zabluzil, ampak na to temo je res treba čimveč debate.

LP

Janez :lol:
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4626
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava Peter » 28. januar 2004, 0:07

Ne, Janez, nisi prestar in tudi nisi zabluzil, kar tako naprej, greš v pravo smer in jaz s tabo. 8)
Mogoče se pa še kakšen pridruži, da nama ne bo dolgčas. :wink:
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objava Gregor K. » 28. januar 2004, 0:16

Janez Koncilija je napisal:Sicer pa mentorji, ne bodite zapeti, saj se še spomnite, ko sem pisal, da je mladim največji užitek, če mentorju zabijejo gol pri nogometu, pa če z dekleti poješ karaoke in se greš plesne vaje. No ja, mogoče sem že prestar, pa mi gre na otročje, ampak boljšega leta z mladino, kot je bil lanski, še ni bilo.

Ko bi ti videl kako jim je všeč, ko se njihov mentor po zgubljeni stavi tudi zares oblečen okopa v Savinji :lol: :roll: :lol:
To, kar vemo, je kapljica, to, česar ne vemo, je morje. (Newton)

In nazadnje jo stakne, ki bila mu je kos...

http://www.facebook.com/pgdokonina
Uporabnikova podoba
Gregor K.
moderator
moderator

Objave: 3061
Registriran: 16. februar 2003, 13:20

Objava matjaž » 28. januar 2004, 8:25

[quote="Janez KoncilijaSicer pa mentorji, ne bodite zapeti, saj se še spomnite, ko sem pisal, da je mladim največji užitek, če mentorju zabijejo gol pri nogometu, pa če z dekleti poješ karaoke in se greš plesne vaje. No ja, mogoče sem že prestar, pa mi gre na otročje, ampak boljšega leta z mladino, kot je bil lanski, še ni bilo.

Mogoče sem malo zabluzil, ampak na to temo je res treba čimveč debate.

LP

Janez :lol:[/quote]

Janez sploh nisi zabluzi!
Kar se pa golov tiče, mi vsako leto v oktobru obiščemo šolo in na koncu obiska odigramo boj med dvema ognjema. In ni ga večjega veselja (pri otrocih seveda), kot to, da nas otroci premagajo!

LP!

Matjaž

Albert E.
Uporabnikova podoba
matjaž

Objava Don Micky » 28. januar 2004, 9:25

Lp!

V zgornjem prispevku nisem trdil, da so pri nas otroci poslušni in pridni v šoli, bolj kot drugje in niti ne da se mentorji zadržani. Poizkusil sem le odgovoriti na vprašanje zakaj so mladi včasih zadržani in ko jih prosimo za predloga nas le prestrašeno gledajo.
Mislim, kot sem že napisal, da vzrok tega včasih prihaja od zunaj, izven gasilskih vrst in to iz šol kjer preživijo večino dneva.
Zanimiva bi bila raziskava, ki bi pokazala kako vpliva način podajna šolske snovi na otrokovo saminicativnost.

Toliko in lepo pozdravljeni! :)
Bolj star, bolj nor!
Uporabnikova podoba
Don Micky

Objave: 452
Registriran: 10. december 2003, 9:24

Objava mailo » 29. januar 2004, 16:09

Takega mentorja, kot je Janez, bi si pa tudi v našem društvu želeli :D
Saj tudi mi (trenutno smo 3 mentorji, stari povprečno okrog 23 let) poskušamo na tak in podoben način kot to počne Janez, da bi mlade čim bolj pritegnili in mislim, da nam bo počasi tudi uspelo. Res da smo recimo kakšno leto "odzadaj" za Janezovim društvom (mladinsko sobo bomo šele sedaj končno začeli urejat) ampak vseeno, naš mandat poteče leta 2007 in mislim, da bi se takrat že morale pokazat neke spremembe oz. napredovanje dela z mladimi.
Počasi se daleč pride :D
Naj bo ogenj naš prijatelj!
Uporabnikova podoba
mailo
moderator
moderator

Objave: 274
Registriran: 4. september 2003, 14:26

Odg: Mladina od 15.-18.leta starosti

Objava Zbiljc » 1. marec 2008, 21:46

Hm, nekateri se očitno imate dobro v društvih. Resnično delate na tem, da bi ti od 15-18 let, (p)ostali pravi gasilci. S pionirji ni problema, teh imamo tu dovolj, problem je najt kandidate za opravljanje osnovnega in nadaljevalnega tečaja. Takrat jih od generacije, ki je šla na državna tekmovanja in imela dobre rezultate, le nekaj. V gasilnem domu pa si za vse razen za gasilerijo ne. Pospravljaš, pomagaš, popravljaš, na vaje in podobne reči pa hodijo drugi.
Ko pa uspešno končaš z izobraževanjem si pa skoraj dobesedno "na čakanju". Zakaj? Zato, ker nimaš izkušenj, zato, ker si premlad in "neumen( ne smeš delat z orodjem in opremo, čeprav si na tečajih pokazal, da znaš delat)". Kje boš dobil izkušnje v gasilstvu, če pa ne smeš nič delat, na intervencije ne greš, opreme pa ne uporabljaš, razen za vaje(tekmovanje)? Seveda ne smeš vadit z gasilskim orodjem, ker boš polomil, ali pa si kriv da je polomljeno. Zanimivo, da pa bi vsi "vadili " z novim avtomobilom, ki je bil že prvi dan pokvarjen(sami "izobraženci"), in popravilo naj bi trajalo še 3 ali 4 mesece?
Če se še kod dogajajo podobne reči, potem ni čudno, da take starosti večinoma v gasilstvu.
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 631
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Odg: Mladina od 15.-18.leta starosti

Objava M-Coki » 2. marec 2008, 14:56

A poveljnik ni seznanjen s pravicami članov, kot so npr.: :shock:

- da volijo in so izvoljeni;
- da sodelujejo pri delu (enakopravnost!);
- da soodločajo;
- da uporabljajo skupne dosežke;
- da uresničujejo svoje interese;
- da se izobražujejo;
- da so seznanjeni s poslovanjem in finančno materialnim stanjem ??

(vir: povzeto iz predavanj Org. gasilstva)

Pa tudi dolžnost članov je, da aktivno sodelujejo pri društvenih aktivnostih. Takšnih ali drugačnih!
FIREFIGHTERS we are reversing new side!
Slika
Slika Slika
Uporabnikova podoba
M-Coki

Objave: 987
Registriran: 4. januar 2007, 20:02

Nazaj

Nazaj na Ostalo

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov