Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Kaj je to???

Vse gasilske teme, ki ne spadajajo v ostale podforume.

Moderatorji: Vrsho, Marko Novak

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Kaj je to???

Objava Dejan Z. » 5. oktober 2012, 17:15

Pozdravljeni, pred nekaj meseci sem dobil od prijatelja neko zadevo, ki pa je ne znam opredelit, kaj bi to bilo in kako vse skupaj zgleda. Na zgornjem delu nekaj manjka, naj bi pa bila to gasilska ročna sirena. Če kdo pozna to zadevo, ga prosim da mi kaj pove o tem ali pa pošlje kako sliko celotne zadeve. Rad bi jo obnovil.
Hvala
Priloge
CAM00416.jpg
CAM00414.jpg
Brez gasilcev res ne gre
Slika
Uporabnikova podoba
Dejan Z.

Objave: 244
Registriran: 23. maj 2005, 21:37
GE: Stojnci

Odg: Kaj je to???

Objava janez » 5. oktober 2012, 17:32

Ko sem na hitro pogledal sliko me je vsa skupaj spominjalo na mlinček za kavo. Pa očitno to ni.

Ker slike niso najboljše je težko ugibati. Vse kaže, da gre za multiplikator obratov. Ko vrtiš ročico zobniki v notranjosti povečajo število obratov na izhodni osi. Pa še izhodna os ni v isti smeri kot os ročice.

Na drugi sliki je videti neko (prikovičeno ali privijačeno) napisno ploščico. Kaj piše na njej, sli se da prebrati? Če dobimo proizvajalca, leto izdelave in podobne podatke bomo lažje iskali.

Tudi podatek, kdo je napravo zadnji uporabljal, kje je bila najdena in podobno lahko veliko pove.
Da bi bila to ročna sirena je povsem verjetna. Samo najka prav tisti del, ki v sireni ustvarja zvok. Rotor in stator. Imamo samo os, ki ima veliko obratov, "gasbilo" pa manjka.

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objave: 831
Registriran: 19. december 2002, 11:20

Objava Peter » 5. oktober 2012, 20:18

Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava Dejan Z. » 6. oktober 2012, 23:53

Ta naprava je iz leta 1966 , ima pa 13000 obratov na minuto. :shock:
Brez gasilcev res ne gre
Slika
Uporabnikova podoba
Dejan Z.

Objave: 244
Registriran: 23. maj 2005, 21:37
GE: Stojnci

Objava janez » 7. oktober 2012, 8:05

Po linku, ki ga je objavil Peter, gre za posnemalnik mleka. Ta je deloval na osnovi centrifugalne sile, torej je potreboval veliko obratov.

Po Podatkih Dejana, da je naprava iz leta 1966, bi to povsem držalo, saj so bile take naprave v tistih letih zelo popularne. Tudi število obratov (13000) bi ustrezalo temu podatku.

Pri vsej zadevi pa manjka zgornji del, torej lonec. Ta je imel dva izliva za smetano in za posneto mleko. To se na prospektu lepo vidi.

Torej je imela stvar samo toliko zveze z gasilstvom (sirena) kot gasilci pojedo masla.

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objave: 831
Registriran: 19. december 2002, 11:20

Nazaj na Ostalo

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 10 gostov