Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Mladina v zimskem času

Moderator: mailo

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Kako motivirati mladino za gasilsko delo?

Objava Aleksander Golež » 27. marec 2007, 19:24

Lep pozdrav vsem skupaj!

Želel bi vedeti različne načine, kako motivirati pionirje in mladince za delo in v njih vzbuditi veselje do gasilske dejavnosti.

Prosim, če mi posredujete vaše načine dela z mladino in kako recimo potekajo vaje pri vas v društvu.

Srečujem se namreč s tem, da počasi iozgubljajo veselje, res pa je tudi, da sem jaz včasih brez idej in nevem kaj naj točno počnemo.
V bistvu se pripravljamo na občinsko tekmovanje, ura pionirjev pa zgleda tako:
Najprej se s tekom okoli zemljišča malo ogrejomo, da ne pride do poškodb, potem se okoli 20 minut igramo (večinoma igre z žogo, skrivalnice, lovi me...), redko kdaj pa spustimo igranje in se malo fizično pripravljamo. Pri vsem tem tudi sam sodelujem in moram priznati, da uživam v tem. Potem pa pripravimo orodje za delo, to vse prepustim pionirjem, da poiščejo ustrezno opremo in se na ta način tudi učijo iskanja po vozilih ali v gasilskih prostorih. Potem pa okoli 20 min več ali manj intenzivno delamo vajo, saj želim, da izboljšamo lanskoletni rezultat na tekmovanju (8. mesto ni sprejemljivo). Potem pa, če ostane čas, če ne pridejo starši "prehitro" po otroke, se še malo igramo.

Želim si pa še bolj popestriti vaje, da bi otroci imeli večje veselje hodit na vaje. Prosim, če mi svetujete kaj bi lahko vpeljal, na kakšne načine bi jih lahko še motiviral in hkrati dosegel višjo stopnjo discipline.

Prosim opišite mi, kako pri vas potekajo pionirske vaje.
Sem informacij žejan, zato se, lepo prosim, razpišite kolikor se da!

Hvala v naprej!
Z gasilskim pozdravom:
Na Pomoč!
Pot v pekel je tlakovana z dobrimi nameni. (Dante)
Aleksander Golež

Objave: 132
Registriran: 4. marec 2007, 21:57

Objava Zbiljc » 28. marec 2007, 0:00

Sploh ne vem, v čem je problem. Pri nas je mladine vedno dovolj, ko koga srečaš, te takoj vpraša, kdaj bojo vaje.
Da vam ostane več časa, pelji sam otroke domov, jim bo še bolj všeč. Pa še starši ne bojo imeli skrbi, kdaj je treba jet po otroke.
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objave: 626
Registriran: 10. september 2006, 19:38
GE: Medvode

Objava Janez Koncilija » 28. marec 2007, 18:37

V tejle temi vsake toliko časa kaj objavim, tako, da lahko pogledaš tu, še več pa na tejle povezavi:

http://www.pgd-topole.si/index2.html

Nekaj je na forumu, še več pa v galerijah slik. Če se ti kakšna stvar zdi pametna, jo kar uporabi, nič ne računam :D .

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4624
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava hec » 28. marec 2007, 20:13

Zbiljc je napisal:Sploh ne vem, v čem je problem. Pri nas je mladine vedno dovolj, ko koga srečaš, te takoj vpraša, kdaj bojo vaje.
Da vam ostane več časa, pelji sam otroke domov, jim bo še bolj všeč. Pa še starši ne bojo imeli skrbi, kdaj je treba jet po otroke.

Ja lahko ti samo rečem, da si en velik srečko :D
Pri nas ki smo blizu LJ, je pa stvar ravno obratna, nikjer nobenega mladca, vsi so tako ali drugače zaposleni z drugimi dejavnostmi, še tiste ki pa jih komaj dobiš jih moraš skor na kolenih prosit da ostanejo, ker imajo še 100 boljših ponudb za preživljanje prostega časa, s katerimi se gasilstvo sploh ne more kosat, ker smo na vsakem koraku omejeni.
Uporabnikova podoba
hec

Objave: 902
Registriran: 17. februar 2006, 1:55

Objava Zbiljc » 29. marec 2007, 15:10

hec je napisal:
Zbiljc je napisal:Sploh ne vem, v čem je problem. Pri nas je mladine vedno dovolj, ko koga srečaš, te takoj vpraša, kdaj bojo vaje.

Ja lahko ti samo rečem, da si en velik srečko :D
Pri nas ki smo blizu LJ, je pa stvar ravno obratna, nikjer nobenega mladca, vsi so tako ali drugače zaposleni z drugimi dejavnostmi, še tiste ki pa jih komaj dobiš jih moraš skor na kolenih prosit da ostanejo, ker imajo še 100 boljših ponudb za preživljanje prostega časa, s katerimi se gasilstvo sploh ne more kosat, ker smo na vsakem koraku omejeni.

Verjemi ali ne, to slišimo vedno, na vsakem občnem zboru ali pa tekmovanju. Mogoče je otrok dovolj zato, ker je skoraj pri vsaki hiši gasilec, in hočejo tudi otroci hoditi na vaje,... Zanimivo je to, da včsaih pride še iz sosednjih vasi kar nekaj otrok. Vem, da zaradi tega ni sosednje društvo imelo ekipe enkrat. Tudi se je že zgodilo, da je nekdo od naših tekmoval za sosednje društvo, ker jih je imelo premalo.
Še skoraj vedno pa smo prinesli domov pokale. Kot zanimivost, pri nas se v domu ne dela skozi celo leto z mladino, dela se nekaj mesecev pred tekmovanjem. To bo potrebno popraviti, saj je naš cilj, da bi prišli z mladiskimi ekipami na državno tekmovanje.
Priloge
zadnje_priprave1.jpg
V zelenih majicah
Kar se govori za mojim hrbtom, je vzpodbudno, saj so tisti, ki govorijo, vedno vsaj korak za menoj
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objava Zbiljc » 29. marec 2007, 15:14

Večino mladine sploh ne poznam več
:oops:
pa še mal slikc:
Priloge
podelitev3.jpg
Sicer so še stare slike, pa so še vseeno vsi pri gasilcih.
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objava Zbiljc » 29. marec 2007, 15:25

Rezultat preteklega leta:
Priloge
slika pokalov.JPG
Vsi štirje zlati pokali od štirih ekip
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objava Oskar » 29. marec 2007, 15:30

Se ne strinjam z terminom "vaje" saj niso pri delu z mladimi pomembne samo vaje in pehanje za sekundami in mesti na tekmovanjih. Če gledamo tako potem ni čuda , da ti zmanjkuje idej in otrokom postaja stvar enolična.
V mojem društvo si kar nekaj mentorjev in tudi sam prizadevamo za raznolikost dela mladih.
Zadnji primer: Naštudirali smo dva skeča, ki sta bila lepo sprejeta.
Včeraj smo bili z štiričlansko ekipo na državnem tekmovanju v igri Križekražem kjer smo zastopali našo OŠ. Dosegli smo osmo mesto, kar je bilo zelo dobro saj smo se takšnega tekmovanja udeležili prvič.
Pa še bi se našlo. Ko bo pa bolj toplo pa bomo zalaufali tudi vedrovke. :D :D
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava PATRIKUS » 29. marec 2007, 18:22

Goleš

Najprej moras spremenit prihot mladine do gasilcev ( reklame,prikazi z opremo itd..) Da bo mladino navdušlo za to delo.Vse se da če se le hoče. :D !

Lp se vidimo v torek na vajah ! :D
Na mladih svet stoji!
PATRIKUS

Objave: 647
Registriran: 7. maj 2005, 14:17

Objava Zbiljc » 29. marec 2007, 19:40

Oskar je napisal:Se ne strinjam z terminom "vaje" saj niso pri delu z mladimi pomembne samo vaje in pehanje za sekundami in mesti na tekmovanjih.

S kakimi "vajami" se ne strinjaš? :?: :roll: :D
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Re: Kako motivirati mladino za gasilsko delo?

Objava Oskar » 29. marec 2007, 20:55

Aleksander Golež je napisal:Želim si pa še bolj popestriti vaje, da bi otroci imeli večje veselje hodit na vaje.

Napisal sem , da se ne strinjam z terminom , oziroma izrazom vaje, ne da se ne strinjam z konkretno gasilsko vajo.
Torej , če se otroci povabijo v gasilski dom samo zardi treninga gasilsko špotrnih disciplin je to slabo ! To je kot priprava na poznejše gasilske dirke.
Potrebno je veliko iznajdljivosti , da animiramo mlade, da pozneje ostanejo v članskih vrstah.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava hec » 29. marec 2007, 22:35

Ja na periferiji je stvar čisto drugačna, kot v urbanih mestnih središčih oziroma njeni okolici.
Nedavno sem se pogovorjal z trenerjem ki uči košarko pionirčke v nekem klubu, zaupal mi je da imajo skoraj neomejen proračun, vrhunske strokovnjake z pedagoško izobrazbo, skratka odličen kader, v društvu imajo celo skupino ljudi ki se ukvarja samo z trženjem in marketingom....itd Organizacija uštimana do potankosti, ljudje so seveda tudi dobro plačani. Ampak na koncu sva prišla do enakih zaključkov, tako kot pri gasilcih se tudi v športnih panogah ukvarjajo z problemom kako pridobiti kader in ga zadržati??? Če to ne uspeva društvom ki imajo neomejena sredstva, tako v materjalnem kot strokovnem smislu, kje smo šele gasilci, ki nam primankuje obojega!
Preprosto imamo preveč različnih dejavnosti za naše otroke, ki so v vseh pogledih bolj interesantni za mladino kot gasilstvo.
ŽAL :cry:
Uporabnikova podoba
hec

Objava Zbiljc » 29. marec 2007, 22:37

Pa mate drugač dost otrok v vasi?
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Objava hec » 29. marec 2007, 22:49

V bistvu nismo vas, ker smo po definiciji predmestje Ljubljane, čez ene 5let bomo pa že Ljubljana. Drugače pa imamo dosti otrok ki so naša ciljna populacija, ampak vsi so potrošniško tržno naravnani (že v zgodnjih letih) in so umerjeni oziroma vezani na center mesta ali mesto kot tako. Pri nas Gasilstvo velja za nekaj kmečkega, in mestnih otrok ti ne boš zlahka prepričal da to ni res. Otroke privlači skupinskost ali kot to antropologi rečejo "čredni nagon" in v mestih se pač z gasilstvom ukvarja manjšina, na periferiji je pa to praviloma obrnjeno.
Uporabnikova podoba
hec

Objava Zbiljc » 30. marec 2007, 7:56

Če je gasilstvo zanje kmečko, potem jim ne boš spremenil mnenja, mogoče ko jim bo ogenj vzel kaj dragocenega, se bodo spomnili, da bi se lahko pri "kmetih" naučili kaj storiti, ko se pojavi požar, še več, s primernim znanjem mogoče ognja sploh ne bi bilo.
Imate sploh kaj otrok, ki hodijo v gasilski dom?
Uporabnikova podoba
Zbiljc

Naprej

Nazaj na Mladina

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost