Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Nova vprašanja za pridobitev preventivnih značk

Moderator: mailo

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Nova vprašanja za pridobitev preventivnih značk

Objava mito » 20. april 2007, 17:32

Ker sem že dal pobudo v temi izobraževanje, odpiram temo o novih vprašanjih za pridobitev preventivnih značk preprečujmo požare.
Ogledate si jih lahko na:
http://www.gasilec.net/prispevek.php?leto=2007&id=68
Razveseljuje me, da je vprašanj več, vendar pa so določena neprimerna za mladino, nekateri odgovori pa so nestrokovni in izpodbijajo vsakdanjo prakso. Ker je Oskar napisal, da jih bo pregledal in podal popravke predlagam da mu pomagamo in podamo svoja mnenja. Vsekakor pa pred komentarji vprašanja in "pravilne" odgovore preberite.
Piši, vendar ne piši neumnosti, v nasprotnrm primeru povej, da je to tvoje mnenje.
MITO.
Uporabnikova podoba
mito

Objave: 270
Registriran: 12. januar 2006, 11:38

Objava Oskar » 20. april 2007, 18:18

Evo , že kar vprašanje št. 2 je zastarelo !

2.Kateri so najpogostejši vzroki požarov v stanovanjskih zgradbah in gospodinjstvih?
- neustrezna električna napeljava in nepravilno skladiščene vnetljive tekočine.

Sicer pa kom bo vsa posodobil bo lažja debata.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava Janez Koncilija » 20. april 2007, 19:17

1. Kdaj smemo nalivati kurilno olje v peč?
- ko je peč popolnoma hladna

Tudi tale ima že brado. Z DMG jem se ukvarjam že kakšnih 15 let, če ne več in nikoli ne morem dopovedati otrokom, za kakšno peč gre. Jo namreč nobeden več ne pozna, ker jih enostavno nimajo v uporabi.

In si vsak predstavlja, da se olje naliva v peč za centralno kurjavo :shock: in da se tam ravno gorivo ne naliva, vsaj ata tako pravi :D .

LP

Janez 8)
Ne prehitevaj, poglej drevo, ki raste!
Uporabnikova podoba
Janez Koncilija
Naj forumovec 2006

Objave: 4626
Registriran: 21. avgust 2003, 10:38

Objava mito » 20. april 2007, 22:05

Nelogičnih in s stroko skreganih vprašanj je kar nekaj:
Eden za bronasto značko, ki jo opravljajo mladi pri desetih letih: "Naštej osnovne dele dihalnega aparata!" desetletnika naj učim, kako je sestavljen dihalni apartat, pogoj za opravljanje tečaja pa je uspešno zaključen nadaljevalni tečaj za gasilca. Ali pa naslednji:
"Naštej sestavne dele gasilskega varnostnega pasu!" ali pa tale za srebrno:Kaj izrednega je gasilcem dovoljeno uporabljati in izvajati med intervencijo? In te vrste vprašanj je še cel kup.
Piši, vendar ne piši neumnosti, v nasprotnrm primeru povej, da je to tvoje mnenje.
MITO.
Uporabnikova podoba
mito

Objava teoretik » 21. april 2007, 7:10

Najprej se mi postavlja vprašanje zakaj avtor ali avtorji vprašanj niso najprej dali vprašanja v obravnavo (lahko tudi na forum) si pridobili pripombe izločili nelogična in nepravilna vprašanja in šele potem dobra vprašanja objavili.
Strinjam se, da je večina odgovorov nelogična, nepravilna in za pionirje nerazumljiva.
Primer nelogičnega odgovora št. 60 za zlato značko: naravni pojavi, ki so najpogostejši vzrok za nastanek požara v naravi so strela, vulkanski izbruh, statični preskok, samovžig.
Svoboden si ko nisi odvisen od časa.
teoretik

Objave: 348
Registriran: 2. april 2007, 17:56

Objava Peter » 21. april 2007, 8:31

20.Naštej, kaj vse mora imeti na sebi gasilec za vstop v prostor, v katerem gori!
- čelado, podkapo, zaščitno obleko, rokavice, zaščitne škornje
Prav zanimivo, da pozabijo na IDA, na katerega se nanašata sosednji vprašanji.
Uporabnikova podoba
Peter
Upravnik
Upravnik

Objave: 4860
Registriran: 5. julij 2002, 23:40
GE: Zabreznica

Objava teoretik » 21. april 2007, 11:51

Zares rad bi videl vprašanja za nadaljevalni tečaj za gasilca in višje stopnje izobraževanja v društvih iz katerih so sestavljalci vprašanj za preventivne značke preprečujmo požare, če že pionirji obvladajo vso zaščitno in skupno opremo, gasilna sredstva, taktiko gašenja in reševanja ter preventivne ukrepe. :?:
Svoboden si ko nisi odvisen od časa.
teoretik

Objave: 348
Registriran: 2. april 2007, 17:56

Objava mito » 3. junij 2007, 9:50

Vprašanje in odgovor za bronasto značko:
25. Naštej sestavne dele vedrovke!
- ročna črpalka, ročnik, posoda vedrovke z nalepko, posoda za penilo

...in isto vprašanje in odgovor za zlato značko:
43. Naštej sestavne dele vedrovke!
- ročna črpalka, ročnik, posoda vedrovke z nalepko

Kot kaže se je posoda za penilo izgubila ](*,)
MITO.
Uporabnikova podoba
mito

Objava Oskar » 3. junij 2007, 10:38

obe vprašanji sem vrgel ven , ker nista primerni za mladino. Ne vidim niti smisla , zakaj bi otrok moral to vedet.
Pirotehniki so zelo iskani, še posebej ko kaj narobe naredijo !
Uporabnikova podoba
Oskar
Naj forumovec 2004
Naj forumovec 2004

Objave: 8401
Registriran: 8. november 2002, 20:59

Objava toma » 3. junij 2007, 13:03

teoretik je napisal:Najprej se mi postavlja vprašanje zakaj avtor ali avtorji vprašanj niso najprej dali vprašanja v obravnavo (lahko tudi na forum) si pridobili pripombe izločili nelogična in nepravilna vprašanja in šele potem dobra vprašanja objavili.
Strinjam se, da je večina odgovorov nelogična, nepravilna in za pionirje nerazumljiva.
Primer nelogičnega odgovora št. 60 za zlato značko: naravni pojavi, ki so najpogostejši vzrok za nastanek požara v naravi so strela, vulkanski izbruh, statični preskok, samovžig.
Teoretik popolnoma se strinjam s tabo in z vsem kar si napisal .Res se pojavlja kar nekaj vprašanj ,ki morda niso primerna za pridobitev določene začke in bi morda bilo bolj primerno , da bi se vprašanja dala prej v objavo kot si zapisal , samo potem pa nekateri posamezniki ( ki so vprašanja sestavljali ) spet nebi bili najbolj pametni , če bi jim nekdo kaj povedal oziroma jim predlagal,upajmo ,da bodo vsa vprašanja še enkrat res pregledana in smiselno sestavljena .
Gasilec znanja ne proda , ampak ga podari.

NA POMOČ !
Uporabnikova podoba
toma

Objave: 481
Registriran: 9. februar 2007, 17:45

Objava Simona » 4. junij 2007, 13:27

Predlaga, da vsak izmed vas, ki tako uspešno kritizirate ta vprašanja, sestavi za vsako kategorijo 5 vprašanj s pripadajočimi odgovori, ob navedbi uporabljene literature in jih objavi na tem mestu, potem pa se ponovno slišimo!

Velja?
Simona
Vijolica
Vijolica

Objave: 144
Registriran: 27. maj 2003, 14:59

Objava odgovor » 4. junij 2007, 21:08

No dejte napisat simoni vprašanja no, ker kritizirate, potem bo pa ona rekla da so se vprašanja posodobila, no vidite kako gzs strokovno deluje, to je pa stroka ja!
Naj jih ona posodobi če jih zna!
odgovor

Objava Simona » 5. junij 2007, 11:46

Dragi odgovor!

Stroka smo vsi mi gasilci, ki smo pripravljeni delat! In več načinov je kako priti do stroke:
- prebrati kaj v tuji literaturi ali videti v tujini in prinesti v Slovenijo - to je kopiranje in marsikaj v slovenskem gasilstvu so/smo tako naredili
- prebrati kaj v tuji literaturi ali videti v tujini in prinesti v Slovenijo in prilagoditi našemu načinu dela in razmišljanja - to je prilagajanje postopkov - tudi na ta način smo v našo gasilsko stroko marsikaj prinesli
- skupina entuziastov ali kak zagret posameznik se usede in pogrunta kaj novega - to je pa inovativnost, tudi tega imamo kar nekaj v naši gasilski organizaciji!

Vsi zgoraj našteti so se gasilstva nekje in od nekoga učili, tako kot mi vsi. Znanje vedno od nekje, oziroma od nekoga pride, ker je inovacij malo. So, jih je pa malo, ali pa mislimo, da so inovacije, čeprav nekdo nekje to že ve, zna in dela enako.

Je pa v slovenskem gasilstvu dejstvo, da se nas večina s tem ukvarja na prostovoljni bazi, se pravi le del svojega časa posvečamo širjenju našega znanja na tem področju in zato je zaupanje v naše znanje nekoliko manjše! Iz tega izhaja, da redkokateri zbere pogum in tudi nekaj strokovnega zapiše. Jih pa kar nekaj poznam, ki so zbrali ta pogum, potem so se našli pa razni podobni kot zgoraj, ki so zadevo nekorektno skritizirali in dotični niso napisali nič več nič.

Konstruktivna kritika vsebuje:
- podatek kaj ni dobro
- zakaj tisto ni dobro in
- predlog kako bi bilo bolje.

In ali ste že opazili, da se v vlogi kritikov zelo redko znajdejo avtorji člankov in knjig in če se že znajdejo, njihove kritike vsebujejo vse tri zgoraj naštete elemente! Ker vejo koliko dela, znanja in poguma rabiš, da napišeš en članek in ga daš v javnost!

Kritike brezveznikov pa vsebujejo samo prvo alinejo! Ker v življenju še niso zbrali poguma, da bi kaj napisali, ampak si upajo samo kritizirati druge, ker drugega ne znajo!

Vprašanj ne bo nihče napisal meni, ampak jih bo napisal za naše mlade gasilce. Meni se ni treba podpisovati pod tuje delo, se lahko hvalim kar s svojim!

In dragi odgovor ja znam jih napisati, ker sem že marsikaj napisala in še marsikaj bom, ker mi je zelo pri srcu misel Marka Twaina:

"Izogibajte se ljudem, ki poskušajo zmanjšati vaše ambicije. Mali ljudje vedno to počnejo, resnično veliki ljudje pa vam dajejo občutek, da taki lahko postanete tudi vi."
Simona
Vijolica
Vijolica

Objava toma » 5. junij 2007, 13:11

Simona je napisal:Dragi odgovor!

Stroka smo vsi mi gasilci, ki smo pripravljeni delat! In več načinov je kako priti do stroke:
- prebrati kaj v tuji literaturi ali videti v tujini in prinesti v Slovenijo - to je kopiranje in marsikaj v slovenskem gasilstvu so/smo tako naredili
- prebrati kaj v tuji literaturi ali videti v tujini in prinesti v Slovenijo in prilagoditi našemu načinu dela in razmišljanja - to je prilagajanje postopkov - tudi na ta način smo v našo gasilsko stroko marsikaj prinesli
- skupina entuziastov ali kak zagret posameznik se usede in pogrunta kaj novega - to je pa inovativnost, tudi tega imamo kar nekaj v naši gasilski organizaciji!

Vsi zgoraj našteti so se gasilstva nekje in od nekoga učili, tako kot mi vsi. Znanje vedno od nekje, oziroma od nekoga pride, ker je inovacij malo. So, jih je pa malo, ali pa mislimo, da so inovacije, čeprav nekdo nekje to že ve, zna in dela enako.

Je pa v slovenskem gasilstvu dejstvo, da se nas večina s tem ukvarja na prostovoljni bazi, se pravi le del svojega časa posvečamo širjenju našega znanja na tem področju in zato je zaupanje v naše znanje nekoliko manjše! Iz tega izhaja, da redkokateri zbere pogum in tudi nekaj strokovnega zapiše. Jih pa kar nekaj poznam, ki so zbrali ta pogum, potem so se našli pa razni podobni kot zgoraj, ki so zadevo nekorektno skritizirali in dotični niso napisali nič več nič.

Konstruktivna kritika vsebuje:
- podatek kaj ni dobro
- zakaj tisto ni dobro in
- predlog kako bi bilo bolje.

In ali ste že opazili, da se v vlogi kritikov zelo redko znajdejo avtorji člankov in knjig in če se že znajdejo, njihove kritike vsebujejo vse tri zgoraj naštete elemente! Ker vejo koliko dela, znanja in poguma rabiš, da napišeš en članek in ga daš v javnost!

Kritike brezveznikov pa vsebujejo samo prvo alinejo! Ker v življenju še niso zbrali poguma, da bi kaj napisali, ampak si upajo samo kritizirati druge, ker drugega ne znajo!

Vprašanj ne bo nihče napisal meni, ampak jih bo napisal za naše mlade gasilce. Meni se ni treba podpisovati pod tuje delo, se lahko hvalim kar s svojim!

In dragi odgovor ja znam jih napisati, ker sem že marsikaj napisala in še marsikaj bom, ker mi je zelo pri srcu misel Marka Twaina:

"Izogibajte se ljudem, ki poskušajo zmanjšati vaše ambicije. Mali ljudje vedno to počnejo, resnično veliki ljudje pa vam dajejo občutek, da taki lahko postanete tudi vi."
Ga. Simona vsekakor se strinjam tudi z vašo trditvijo in mislijo ,ki ste jo zapisali , pa vendar se mi zdi ,da so nekatera vprašanja malo pretežka . Če pogledamo samo vpr. št. 20 za srebrno značko, ki govori o NEV. SNOVEH ,ta odgovor je podan v knjigi ukrepanje ob nezgodi z nevarno snovjo ,vendar v odstavku pred odgovorom lepo piše kaj je nev. snov in bi avtor vprašanja in odgovora to moral tudi upoštevati.Tudi vpr. št. 52 se mi zdi kar malo težko za mladino. In če pogledamo še vpr. št. 24 za zlato značko - odgovor je , da delimo požare na razrede A, B, C, D, manjka pa še razred F ,ki zajema požare jedilnega olja in maščob ,ki se uporabljajo v prehrambeni industriji in gostinstvu.
( o tem lahko kaj več pove g. Aleš Jug , ki je to predaval pri Požarni preventivi - tečaj VSS in ČVP ).
Zato menim ,da je vsaka nejevolja , če kdo na kaj opozori ( seveda , če je to utemeljeno ) odveč, tako da bi bilo morda prav , da se vprašanja res še enkrat predelajo in pregledajo, sicer pa se na splošno z vami strinjam in verjamem , da je v pripravo takega gradiva vloženega veliko truda in prostovoljnega dela.Če sem kogar koli kako užalil se mu opravičujem , vendar se je treba zavedati , da če se vprašanja pripravljajo se naj pripravijo enkrat in takrat vredu , da nebo potem vsak teden nekih popravkov.
Gasilec znanja ne proda , ampak ga podari.

NA POMOČ !
Uporabnikova podoba
toma

Objave: 481
Registriran: 9. februar 2007, 17:45

Objava Simona » 5. junij 2007, 13:39

Strinjam se s kritiko! Kritika je dobra stvar, nujno potrebna in sama sem konstruktivne kritike vedno vesela, ker smatram, da lahko pri svojem delu še marsikaj izboljšam. In marsikaj človek sam ne opazi.

Rada pa bi v tem primeru kritiko v slogu: Vprašanje št. ta in ta se mi ne zdi primerno, ker je pretežko za to starostno skupino, predlagam, da se to vprašanje skupaj z odgovorom glasi takole .... in se navede vprašanje in odgovor.

Ali predlagam, da se vprašanja št. ta in ta in ta vrže ven in se jih nadomesti z naslednjimi vprašanji in odgovori in se navede vprašanja skupaj z odgovori.

Samo to želim!
Simona
Vijolica
Vijolica

Naprej

Nazaj na Mladina

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost