Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Vozila v merilu H0, 1:87

Oglase za nakup, prodajo, povpraševanje itd. vpišite tukaj
Forum je namenjen razpravljanju o zbiranju gasilskih značk, našitkov, znamk, opreme itd.

Moderator: pes

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Vozila v merilu H0, 1:87

Objava hyperion » 7. februar 2008, 15:44

Živjo.
Zanima me, ali ima kdo izkušnje s predelavo gasilskih vozil v vozilo, ki gre lahko tako po cesti kot po tirih (na maketi seveda).
Je možno kje nabavit kaj takega, ima kdo kaj naprodaj? Možne ponudbe na zs.
LP
hyperion

Objave: 19
Registriran: 20. julij 2006, 19:34

Odg: Vozila v merilu H0, 1:87

Objava janez » 15. marec 2008, 18:10

»Živjo.
Zanima me, ali ima kdo izkušnje s predelavo gasilskih vozil v vozilo, ki gre lahko tako po cesti kot po tirih (na maketi seveda).
Je možno kje nabavit kaj takega, ima kdo kaj naprodaj? Možne ponudbe na zs.
LP«

Takoj, ko sem prebral vprašanje sem se »spomnil«, da sem tako vozilo že nekje videl; točno rečeno modelček. Ni problema, malo bom pobrskal po starejših prospektih in bom našel .

Figo. Nisem našel, ga ni, se mi je samo zdelo. Ali sem izgubil prospekt. Kaj vem?

Kot primerno osnovo sem našel v katalogu Wiking 2007 pod kataloško številko 622 40 35 model gasilskega vozila TLF Unimog U 400 (Rosenbauer). Takoj moram pojasniti da je kratica TLF v nemščini isto kot GVC v slovenščini.

Modelček je vozilo Unimog z večjo medosno razdaljo, enojno kabino, cisterno in orodnim boksom na zadnjem delu nadgradnje. Torej gre z vozilo s posadko dveh gasilcev ( če bi bili trije, bi tretji čepel na pokrovu motorja, saj ima Unimog zelo majhno kabino). Seveda so na razpolago še druga gasilska vozila, tudi s podaljšano kabino; meni je padel v oko prav ta Umomog. Tudi v resnici so Unimogi pogosto uporabljeni za cestno-železniško kombinacijo.

Treba bi bilo narediti podstavni železniški voziček. To je precej finomehanično delo. Izstružiti bi bilo treba robata kolesa (premer ocenjujem na 7 mm – tovornjaki imajo kolesa 11,5 mm). Sama konstrukcija železniškega podvozja je spodaj pod vozilom in torej slabo vidna. Po mojem bi zadoščal blok iz plastike, prilepljen na podvozje. Pri dimenzijah bloka je treba upoštevati kje se bo vozilo gibalo. Če bo vozilo po cesti, naj bo blok tanjši (dvignjen podstavni voziček), če bo vozilo po železniških tirih, naj bi blok debelejši (podstavni voziček spuščen). Pri tem se morajo tudi na tirih zadnja kolesa dotikati tirnic, saj se le tako tak avtomobil lahko premika. Remek delo bi bilo, če bi se podstavni voziček dvigal in spuščal, ni pa nemogoče.

Kolesa vagonov malih železnic imajo zunanji premer (rob) 14,5 mm in vozni obroč 11,5 mm.
Videl sem, vem pa ne kdo je proizvajalec, vagone za oprtni vlak (Hooke Pack) – vagoni imajo nižjo nakladalno platformo in lahko vozijo cestne tovornjake; zato imajo tudi manjša kolesa. Manjša kolesa so na železniškem modelu malo »nagajala) in so vagoni pogosto raztirjali. V resnici vozi tak vlak po gorenjski progi do Ljubljane, naprej ne more zaradi neustreznih svetlih profilov. Kolesa takih vagonov bi se lahko uporabila za podstavni voziček.

Toliko o tem. Če znaš stružiti in imaš ustrezno stružnico ali strica urarja ne bo problem.

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objave: 831
Registriran: 19. december 2002, 11:20

Objava janez » 9. april 2008, 10:42

Ni se mi le zdelo, da sem videl; resnično sem videl.

Firma Roco (Oestereich: ROCO Modelspielwaren GMBH, A-5033 Salzburg, Postfach 38) ima v svojem katalogu (verjetno nekje v letu 1999-2001 - oznake ne najdem) na strani 32 (zadnja stran) naslednji izdelek:
Zweiweg-Rangierfahrzeug LOCTRAC 100S mit Schiebeplanenwaggon Schimms "DB-Cargo" (v prevodu: dvopotno ranžirno vozilo LOCTRAC 100S z vagonom, ki ima snemljivo streho iz ponjave u napisom DB-Cargo) kot opomba je navedeno "Handmuster" ( v prevodu - ročni vzorec)

Gre za vozilo UNIMOG, ki ima spredaj in zadaj železniška (robata) vodilna kolesa. Po vsej verjetnosti gre za ekskluzivni model, ki je bil narejen v zelo majhni seriji - ročna izdelava. Kataloška številka 1921 V. Pred številko je oznaka lim kar pomeni, da je bil ta model izdelovan samo enkrat in po razpropdanosti vzet iz proizvodnje.

Pri isti firmi sem zasledil na istem podvozju (v nekem drugem katalogu ali prospektu) ševzdrževalno vozilo za zgornji železniško električni vod. Ima orodni del z rolotami (podobno gasilskim vozilom) na strehi pa platformo za delavce. To vozilo bi bilo uporabno na modelu kot gasilsko, če mu odstranimo platformo, ga prebarvamo v rdeče in opremimo z modrimi lučmi. Zraven je bilo še eno vozilo na istem podvozju (cesta-proga) pa se ne spomnim katero.

Firma Roco ima tudi komplete gasilskega orodja (v vrečkah), ki ga lahko dodajamo posameznim vozilom, prav tako ima komplete najrazličnejših modrih (in drugih) signalnih luči in siren. Torej opreme za predelavo vozil dovolj.

V kolikor bi vozilo Unimog ne bilo dovolj veliko (vozilo je kratko, kabina samo za dve osebi) bi lahko železniški del podvozja z UIMOGA uporabil kot opremo drugega že narejenega gasilskega vozila. Glavni problem - kolesa za tire je pa rešen.

Ko bo prilika, bom prosil Petra, da perilepi še sliko.

Nisem želel delati reklame za katerikoli firmo, navedel sem le točne podatke o izdelku.

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objava Janez Tratnik » 9. april 2008, 20:06

Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
Uporabnikova podoba
Janez Tratnik
moderator
moderator

Objave: 2788
Registriran: 7. avgust 2002, 8:47

Objava janez » 9. april 2008, 23:08

Hvala za Janezu za objavljeno. Vendar to je četrti tovrstni model firme ROCO (kar sem jih jaz videl).

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objava Janez Tratnik » 10. april 2008, 6:18

Internet je čudovita reč. Tole bi znalo biti to.

http://www.unimog.ch/unimog/modelle/uni ... (Spur%20H0)&modkey=290&orikey=290&herstNr=1921
Priloge
rocco 1921.jpg
Lep preostanek dneva vam želim.
Janez Tratnik, GSM: 041 587 444.
Uporabnikova podoba
Janez Tratnik
moderator
moderator

Objave: 2788
Registriran: 7. avgust 2002, 8:47

Objava janez » 12. april 2008, 9:20

Vpraša neki hyperion potem si pa izmenjujeta informacije dva Janeza. Vesel sem vsega, kar je Janez tratnik našel, vendar sam sem videl druge slike. Gre pa za isti model. Nič hudega. Ko bom našel prspekt in ko se bom naučil nameščati slike bom to stori, ali pa bom prosil Petra, da to naredi.

Je pa zanimiva Janezova zadnja objava, saj je Unimog poslikan z vseh strani. Dovolj informacije za lastno ozdelavo.

Vse kaže, da se bom moral še kaj naučiti o internetu (sem malo bolj doma v "papirnatih" medijih).

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objava janez » 14. april 2008, 19:44

Ker sam ne znam sem prosil Petra, da prilepi naslednje slike (vse iz kataloga ROCO):
Priloge
Scan10003.JPG
vojaški Unimog, dvojna kabina - primeren za predelavo v gasilsko vozilo, tudi za promet po železniških tirih z ustrezno predelavo
Scan10002.JPG
UN Unimog -gasilski -enojna kabina - primeren tudi za promet po železniških tirih z ustrezno predelavo
Scan10001.JPG
US Army komplet - gasilski Unimog in vlačilec goseničar
Scan1.JPG
Unimog za promet po železniških tirih, isti kot ga je objavil Janez Tratnik samo druga perspektiva
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objava janez » 14. april 2008, 19:46

Hvala Petru za hitro uslugo. malo so zamenjani napisi k slikam, pa saj to ni važno.

Hvala Peter

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objava hyperion » 20. maj 2008, 8:58

janez je napisal:Vpraša neki hyperion potem si pa izmenjujeta informacije dva Janeza.
Hehe, ni panike. Me pa zanima, kje bi se dalo nabavit te Unimoge.
hyperion

Objava rfireman » 24. junij 2008, 9:53

Mene pa zanima če kdo proda kakšen model gasilskega vozila :?: :wink:

Ponudbe z sliko prosim na ZS :roll:

Thanx
"For who so ever shall call upon the name of the Lord,shall be saved"
Uporabnikova podoba
rfireman

Objave: 1803
Registriran: 2. julij 2007, 20:03

Objava miro » 16. september 2008, 20:12

nekaj še iz moje zbirke:

Slika
Uporabnikova podoba
miro

Objave: 36
Registriran: 10. april 2005, 23:05

Objava jmiro » 8. januar 2009, 16:55

Vsi, ki vas zanimajo vozila v merilu H0, 1:87 pojdite na: www.vlaki.net

Mogoče tam najdete kakšno informacijo in kakšno slikico gasilskega doma z vozili.

l.p. Miro
jmiro

Objave: 198
Registriran: 4. marec 2008, 14:59

Objava janez » 2. junij 2009, 7:58

Malo pospravljam. Pravkar mi je v roke prišel prospekt firme Roco (roco@roco-modeltoys.co.at ali http//www.roco.co.at/roco/ ) iz leta 1999. Na strani 10 ima dva modela unimoga za vožnjo po tirih in po cesti:

kataloška številka 1923 dvonamenski Unimog U 1650L s stolpom za pregled in popravilo električnih vodov na železnici
kataloška številka 1926 dvonamenski Unimog LOCTRAC 100S namenjen ranžiranju

Staro, vendar zaniumivo.

LP

Janez
Uporabnikova podoba
janez
dolgoprogaš

Objava hyperion » 17. april 2013, 15:37

Po dolgem času se spet oglašam. Zanima me, če ima kdo ali pozna koga, ki bi mi lahko priskrbel ali prodal dve lestvi ter vitel za cev za ta model gasilskega vozila, Wiking Magirus

Slika
hyperion

Naprej

Nazaj na Zbirateljstvo

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 1 gost