Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Radijske postaje in oprema

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Radijske postaje in oprema

Objava polo98 » 4. februar 2014, 11:10

V googla vtipkaj Icom, Kenwood,Yaesu, Wouxon, Baofeng, Motorola.
Da ne delam reklam kar sam poišči link do prodajalcev :D

Pa glede na to, da si sam ne znaš poiskat kje in kaj, je bolje, da za začetek uporabljaš postajo, ki nima možnosti dveh kanalov na enkrat.
polo98

Objave: 557
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Odg: Re: Radijske postaje in oprema

Objava robit » 7. maj 2014, 10:17

tomser je napisal:Laringofoni so v uporabi že nekaj časa in me zanima če ste kaj spremenili mnenje o primernosti uporabe za gasilce.

Občasno spremljam debato o larongofonih v ZDA in v Nemčiji.
Uporabniki se pritožujejo nad tem, da se mikrofon zmakne in ne lovi več. To naj bi bilo rešeno s tem, da se za gasilce uporablja večje mikrofone, ki lovijo zvok kljub temu, da se premaknejo med uporabo.
Nekaterim ni všeč, da jih stiska okoli vratu. To naj bi rešili novi modeli, ki niso oblikovano kot trak okoli vratu ampak v obliki "C".
Slušalke naj bi izpadale iz ušes. Rešitev je lahko ušesni odlitek uporabnika. ki se popolnoma prilega.
Uporaba postaje z laringofonom je možna samo za enega uporabnika. Gasilec, ki stoji poleg ne more slišati radijskega prometa in tudi ne more uporabiti mikrofona. (Zaradi recesije samo ena RP na skupino napadalcev).

Prosim, razpišite se o svojih izkušnjah pri uporabi v v notranjih napadih.

Zadeva se meni kar dopade enostavna uporaba razločnost govora vse super, ni pa mi všeč ker je namestitev kar zamudna predvsem če je vožnja na mesto intervencije kratka (opremljanje v vozilu), mislim dsa bi se mogoče bilo dobro zgledovat po poklicnih kolegih kateri laringofona ne uporabljajo kolikor jast vem ali pač? v matičnem društvu imamo 2 laringofona namenjena za napadalce, verjetno bomo pa prešli na majk sistem
robit

Objave: 207
Registriran: 1. februar 2013, 10:09

Re: Radijske postaje in oprema

Objava b4d » 7. maj 2014, 14:20

Mi smo probali laringofone, a nam ni slo, premalo prakse z namescanjem, vedno premalo casa. Smo prodali oba, ki sta prisla poleg postaj in kupili navadne pogovorke (mikrofone).
Uporabnikova podoba
b4d

Objave: 235
Registriran: 20. julij 2006, 19:14

Objava robit » 8. maj 2014, 7:55

b4d je napisal:Mi smo probali laringofone, a nam ni slo, premalo prakse z namescanjem, vedno premalo casa. Smo prodali oba, ki sta prisla poleg postaj in kupili navadne pogovorke (mikrofone).

Kako ste zadovoljni z tem sistemom, na mikrofon? Kako se sliši skozi masko itd.?
robit

Objave: 207
Registriran: 1. februar 2013, 10:09

Objava b4d » 8. maj 2014, 8:59

Idealnega sistema ni, pac okoliscine so hude, ali je namestitev zahtevna, ali pa komunikacija trpi.

Naceloma smo zadovoljni, pomembno pa je da operativec ve, kje je govorna membrana na maski IDA, da lahko da mikrofon cim blizje, ker ce "na blef" govoris mimo mikrofona se slisnost zelo zmanjsa. Priporocam preizkus med vajami, masko gor, pa malo debatirajte, nekako ze najdes najboljso pozicijo.
Uporabnikova podoba
b4d

Objave: 235
Registriran: 20. julij 2006, 19:14

Objava peugeot » 14. maj 2014, 13:24

robit je napisal:
b4d je napisal:Mi smo probali laringofone, a nam ni slo, premalo prakse z namescanjem, vedno premalo casa. Smo prodali oba, ki sta prisla poleg postaj in kupili navadne pogovorke (mikrofone).

Kako ste zadovoljni z tem sistemom, na mikrofon? Kako se sliši skozi masko itd.?

mi smo kar nekaj časa imeli sistem na mikrofon. Napadalci so se skoz pritoževali da jim komunikacija na ta način vzame preveč časa in da ne slišijo dobro. tudi tisti zunaj so včasih jamrali preko slabe kakovosti, saj se zaradi dihalnega aparata sporočilo ni slišalo najbolj razločno, kljub temu da so si napadalci tiščali mikrofone skoraj že v masko. Potem smo kupili 2 laringofona. Zadeva je vsaj kar se nas tiče odlična, je pa stvar taka da moraš prit tudi kaj na vaje da "skužiš" uporabo in delovanje te zadevice. Jaz osebno z laringofonom rad delam, sem se ga navadil.
Videl sem že ko so si na predstavitvi tehnike neke enote člani neke druge enote, ki laringofona še nikoli niso videli, kaj šele da bi ga uporabili (pač niso vsi z vsem tako na tekočem) začeli tiščati mikrofone na glavo, ker so mislili da so to slušalke, potem pa so opazili slušalko, ki je visela ob strani. Sledil je trenutek zmedenosti, potem pa jim je na pomoč priskočil posameznik z malo več znanja okoli te zadeve. Verjamem da od takrat vedo kam sodi kaj. Dobro da se taka zadeva ni zgodila med opremljanjem v resnični situaciji.
Skratka, laringofoni: kar se mene tiče fajn stvarca, ampak kot za vse drugo tudi za to velja da vaja dela mojstra.
Uporabnikova podoba
peugeot

Objave: 116
Registriran: 19. oktober 2013, 18:58
GE: Sela

Objava linkotite » 6. avgust 2014, 22:51

Zdravo!

V vozilu imamo mobilno radijsko postajo proizvajalca tait in imamo en problem in sice postaja normalno deluje na simpleks kanalih, na dupleks kanalih pa ne deluje. Se pravi z centrom za obveščanje se ne da komunicirati, med postajami na simpleks kanali pa dela normalno. Ima kdo kakšno inf. kaj bi to lahko bilo, pa nismo nobenih nastavitev premijali (vsaj da bi vedli ne).

LP
Uporabnikova podoba
linkotite

Objave: 114
Registriran: 29. marec 2010, 21:28

Objava kmhslo » 7. avgust 2014, 6:37

Ste se na simplekskanalih pogovarjali samo z kom v radiju kakega kilometra ali tudi več ...

Imeli že podoben primer ko je šel konektor za anteno ...
kmhslo

Objave: 278
Registriran: 3. junij 2008, 22:22

Objava linkotite » 7. avgust 2014, 8:39

Ne samo na blizu smo probali.
A je potem možno, da je z anteno kaj narobe?
Uporabnikova podoba
linkotite

Objava Jacksy » 7. avgust 2014, 9:53

linkotite je napisal:Ne samo na blizu smo probali.
A je potem možno, da je z anteno kaj narobe?

Lahko samo da je slab spoj na konektorju med postajo in anteno.
Uporabnikova podoba
Jacksy

Objave: 323
Registriran: 30. maj 2007, 18:58
GE: Mozirje

Objava polo98 » 7. avgust 2014, 12:04

Nasveti:
- SWR meter v roke in vidiš kje si.
-Mogoče ni sprogramirana pravilno? (ste se sploh kdaj pogovarjali z centrom)?
-Vaša lokacija mi ni poznana, imate repetitor v vidnem polju?
polo98

Objava linkotite » 7. avgust 2014, 13:38

Seveda smo se pomenali. Postaja je delala brezhibno, ampak zdaj očitno več ne saj v torek preko nje nisem mogel komunicirati z centrom. Sem pa iz okolice metlike in imamo repetitorje na Trdinovem vrhu 23 kanal in na Mirni gori 24 kanal.
Uporabnikova podoba
linkotite

Objava polo98 » 7. avgust 2014, 14:20

Potem pa ne bo problem, sporoči mi kakšen kontakt po ZS pa bova ugotovila v čem je problem. Sem iz tega območja.
polo98

Objava stkalec » 19. december 2014, 16:36

Je radijska bolj občutljiva na signal, če nastavim Spueleh na Tight. Ima opcijo normal in Tight.
lp
stkalec

Objave: 121
Registriran: 14. julij 2002, 12:06

Objava polo98 » 19. december 2014, 18:48

Za katero postajo se pa gre?
polo98

NazajNaprej

Nazaj na Telekomunikacije