Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

Reševalci in radijske zveze

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: Reševalci in radijske zveze

Objava polo98 » 5. avgust 2020, 18:00

Pred cca. 25 leti sem prerihtal avtoradijo na frekvence od 108-190MHz. Res je, da nisem mogel poslušat celoten band, brez, da se nebi igral z tuljavicami.
Okoli 20 MHZ je potegnilo z eno tuljavico, nato z drugo pa uglaševanje itd. Avtoradijo je imel display, tako, da nisem bil čisto slep. Tudi squelch sen naredil za njega. Seveda je bilo najbolj zanimivo okoli 160MHZ +-. Naj spomnem, da takrat ni bilo interneta.

Danes pa SDR ponuja marsikaj, na ekranu lepo vidiš, kje se ti pokaže "špica" signala. Ko vidiš greš tja in če, ni kaj hudo kodirano z nekaj znanja to dekodiraš. Lahko pa zudi upališ scan pa je. Vsi bi nekaj na pladnju, malo se je pa le potrebno potrudit.
polo98

Objave: 580
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Objava vselic » 5. avgust 2020, 18:41

polo98 je napisal:Pred cca. 25 leti sem prerihtal avtoradijo na frekvence od 108-190MHz. Res je, da nisem mogel poslušat celoten band, brez, da se nebi igral z tuljavicami.
Okoli 20 MHZ je potegnilo z eno tuljavico, nato z drugo pa uglaševanje itd. Avtoradijo je imel display, tako, da nisem bil čisto slep. Tudi squelch sen naredil za njega. Seveda je bilo najbolj zanimivo okoli 160MHZ +-. Naj spomnem, da takrat ni bilo interneta.

Danes pa SDR ponuja marsikaj, na ekranu lepo vidiš, kje se ti pokaže "špica" signala. Ko vidiš greš tja in če, ni kaj hudo kodirano z nekaj znanja to dekodiraš. Lahko pa zudi upališ scan pa je. Vsi bi nekaj na pladnju, malo se je pa le potrebno potrudit.

Ja lepo vidis, ampak mi clovek trdi da dsz ne delajo med 145 in 174 Mhz, a so ravno par mesecev nazaj dali razpis za dmr postaje tocno v tem frekvencnem spektru.
vselic

Objave: 54
Registriran: 24. januar 2020, 12:31

Objava polo98 » 5. avgust 2020, 20:52

Na 145MHz ni nobenega razpisa. Kje si videl ta razpis?
polo98

Objava vselic » 5. avgust 2020, 22:48

polo98 je napisal:Na 145MHz ni nobenega razpisa. Kje si videl ta razpis?

Lepo sem ti napisal razpon od 139 do 174 je razpis. Kakrsno je pac obmocje pocastaj za vhf. Vsi pa dobro vemo, da te sluzbe delajo na frekvencah od cca. 165 do 174MHz. Zato se mi zdi objava eno natolcevanje, enako kot da imamo krpitiran dmr.
vselic

Objava alc33 » 6. avgust 2020, 8:02

Zakaj bi si nekdo želel poslušati reševalce?
Flying isn't dangerous. Crashing is what's dangerous.
Uporabnikova podoba
alc33

Objave: 181
Registriran: 19. april 2009, 10:10

Objava vselic » 6. avgust 2020, 8:38

Mene osebno vsebina pogovorov ne zanima, me zanima bolj tehnična plat komunikacije - npr. kateri uporabniki vse se poslužujejo komunikacije na uhf in vhf, na kakšen način se poslužujejo, v kakšnem načinu delujejo dmr/analog, simplex/duplex, vsebino bolj poslušam iz vidika, na kakšen način se pogovarjajo sistemsko itd.

To, da nekdo zatrjuje, da delajo preko kriptiranega DMR-ja je pa toliko bolj zanimivo, ker tega na našem območju okolica MB-CE nisem zasledil, pa sem praktično pregledal celoten spekter od 136 do cca. 465 MHz preko rtl-sdr scannerja, ki ti poskenira vse aktivne frekvence.

Iz tega razloga me res zanima delovna frekvenca dispečerskega centra, da vidimo za kakšno enkripcijo gre.
vselic

Objava polo98 » 6. avgust 2020, 11:54

vselic je napisal:

Lepo sem ti napisal razpon od 139 do 174 je razpis. Kakrsno je pac obmocje pocastaj za vhf. Vsi pa dobro vemo, da te sluzbe delajo na frekvencah od cca. 165 do 174MHz. Zato se mi zdi objava eno natolcevanje, enako kot da imamo krpitiran dmr.

vselic je napisal:
polo98 je napisal:

Ja lepo vidis, ampak mi clovek trdi da dsz ne delajo med 145 in 174 Mhz, a so ravno par mesecev nazaj dali razpis za dmr postaje tocno v tem frekvencnem spektru.

Vidiš kaj si napisal? Razpisa pa še vedno ne vidim. Kaj pa sploh sprejemaš na DMR? Nekaj si se par postov višje hvalil, če so tudi malo kodirani se jih da dekodirat :?:
polo98

Objava vselic » 6. avgust 2020, 12:27

polo98 je napisal:
vselic je napisal:

vselic je napisal:
polo98 je napisal:

Vidiš kaj si napisal? Razpisa pa še vedno ne vidim. Kaj pa sploh sprejemaš na DMR? Nekaj si se par postov višje hvalil, če tudi do malo kodirani se jih da dekodirat :?:

https://www.enarocanje.si/Obrazci/?id_obrazec=345272 pa si potegni dol zip datoteko, kjer je razpisni pogoj za dmr mobil in ročne postaje.

Za razliko od tebe in tvojega predhodnika, ki v bistvu samo mešata, da ne rečem kaj, in ne postrežeta z eno pametno informacijo, vama jih jaz lahko postrežem. Zgoraj torej link do razpisa iz letošnjega leta, razpis je končan in mislim da je bilo vključenih kar nekaj dodatnih Zdr. domov v sistem DSZ, ki je bil javno objavljen in lepo piše razpisan frekvenčni obseg in trostopenjsko TIER 3 kodiranje. Imam info, prav tako javno razvidno, kdo je bil podizvajalec, dve izvajalski firmi imata preko AKOSA tudi zakupljene frekvence na UHF in VHF območjih na lokacijah repetitorjev po SLO. Več je teh razpisov že tam od 2015, 2016 leta, ko se je začel snovati sistem. Na razpisih so iste postaje, mislim da od Motorole - ročne, mobilne, razne repetitorske postaje itd.

Poslušati se da pa:
DARS (delajo na VHF, kar precej repetitorjev imajo in delajo preko različnih grup odvisno od baze) - na območju Kozine delajo preko TETRE, ostalo DMR, SINTAL (delajo na UHF), RADIOAMTERJE (delajo na UHF), HAK vzdrževalci Hrvaške AC, ELEKTRO (VHF območje) in morda še kaj, ki delajo preko DMR, pa se ne spomnim oz. se nisem ukvarjal s tem. Frekvenc, time slotov, talk group, CC kod in ostalega za dekodiranje in programiranje pa ne mislim objavljat, ker sem spremenil mnenje glede verodostojnosti nekaterih posameznikov. Glede na to, da ste toliko iznajdljivi, vam to tako ne sme delati težav. Kot sem že lepo napisal, nisem pri nobenem DMR do danes v SLO zaznal, da bi imel kakršno koli vrsto enkripcije.

Lahko morda samo za mojo verodostojnost podam še en primerek za danes zvečer:
ob 21.00, time slot 1, CC 1, 293 groupa na katerem izmed lokalnih repetitorjev sked DMR SLO radioamaterjev... poslušal boš lahko, oddajati tako ne moreš in niti ne smeš. Verjetno ti je pa to tako znano...

Še kakšna obrazložitev česa, kar sem napisal?
vselic

Re: Reševalci in radijske zveze

Objava albrecht12 » 6. avgust 2020, 15:55

Vselic, to da veš, da majo radioamaterji sked je pa res veliko znanje ja. Dispecerski center pa je kriptiran, če te zanima. Pa kako lahko poveš, da nisi našel nobene kriptirane frekvence v Sloveniji? V Ljubljani recimo jih je kar nekaj. Imaš pa tudi v Mariboru ja (dcz).
albrecht12

Objave: 16
Registriran: 1. december 2017, 20:00

Objava vselic » 6. avgust 2020, 17:09

Sem ti lepo napisal, napiši pod privat frekvenco repetitorja na Boču ali Maliču ali kjer koli je postavljen, da ga lahko dobim v okolico Celja in se bova naprej pogovarjala glede enkripcije. Vse ostalo je za mene natolcevanje. Praktično v vseh objavah nisi ene pametne zadeve povedal, razen da ima DSZ kriptiran promet.
vselic

Objava albrecht12 » 6. avgust 2020, 17:50

To je dovolj pameten odgovor. Tudi vojaške DMR repetitorje lahko najdeš, saj veš kje so a ne? To je tudi kriptirano. Frekvence pa ti ne napišem, saj jo boš že sam najdu, si dovolj razgledan :D
Aja, pa če je tako enostavno, napiši pod privat, če mogoče poslušaš reševalce v Ljubljani? So kriptirani, tak da dvomim.
albrecht12

Objave: 16
Registriran: 1. december 2017, 20:00

Objava polo98 » 6. avgust 2020, 20:05

veselič " lepo piše razpisan frekvenčni obseg in trostopenjsko TIER 3 kodiranje."

Torej frekvence poznaš, zakaj tu sprašuješ? Pa malo se pozanimaj kakšna je razlik med TIER 1,2,3.
Kje pa stanuješ, da slišiš primorsko? Menda si tam nekje iz štajerskega konca?
polo98

Objava vselic » 7. avgust 2020, 8:44

Za razliko od vaju, bom spet priložil dokazno gradivo in ne bom pisal v prazno, ker praktično spet z obema komentarjema nista pokazala, dokazala nič: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 0hPrWLWTZ3 - iz pogooglanih razpisnih dokumentacij se lahko vidi, da je trenutno tetra s strani DARS že v uporabi za predora Kastelec in Dekani; in da se povečuje še na druge odseke, kjer so predori + ac ring okoli LJ. Frekvence so in bodo okoli 390MHz - pa ne rabita pisat, da to vsak ve, ker potem mi gospod polo ne bi pisal pod privat, da mu naj dam seznam, kar je še en paradoks... Seveda mu seznama ne bom nikoli poslal, še manj pa ostale podatke. Kakor koli... vse ostalo pri DARS je na sistemu "ASTRO2, kot ga imenujejo in delajo preko DMR, jih slišim večkrat.

Jaz pravim, da napiši frekvence zato, ker praviš da reševalci DSZ LJ in MB ne delajo na spektru 168-173 ( Vem, veliko več kot lahko napišem. Pa za tvojo info, niso nikjer od 168-173Mhz kot običajno tako da se ne trudi preveč, da bi jih tu iskal, ker itak nima smisla.) , iz razpisne uradne dokumentacije pa je jasno razvidno, da delajo na vhf spektru in da so bile izrecno razpisane za ta spekter. Sam si kondradiktoren, ker sem te postavil na laž in mi ne znaš odgovoriti, čemu so na razpisni dokumentaciji potemtakem nabavljali postaje za ta spekter. Prav tako ne znaš napisati za kakšno vrsto enkripcije gre (če se hvališ, da toliko veš), je to enhanced, basic ali kaj drugega, ali ti še to povem, če kdaj najdem kakšno zakriptirano? Ne vidim razloga, zakaj ne bi napisal frekvenc in ti bom lahko dal povraten info, če je kriptiran promet možno poslušati, ker kot rečeno, na mojem območju nisem zaznal nobenega DMR kriptiranega pogovora. Za mene je to nabijanje na forumu, v resnici pa nisi postregel z eno pametno informacijo in v bistvu samo lažeš in polniš forum. V vajinih odgovorih je polovica butastih vprašanj, ki jih postavljata meni, namesto da bi svojo verodostojnost dejansko upravičila in to pove dosti o vaju.

Če je promet kriptiran, potem je ja vseeno, če so frekvence objavljene, ker jih "itak ni možno poslušati" in se je, kot je rekel albrecht12: nesmiselno truditi. [-o< [-o<

V glavnem, če se bosta lotila odgovarjati na moj post, potem ga raje podkrepita z linki in uporabnimi informacijami, ker s takimi otročjimi odgovori sta povsem krenila iz osnovne teme OP-ja, kateremu pa prav tako nista postregla z eno pametno in verodostojno informacijo.
Zadnjič uredil vselic - 7. avgust 2020, 10:26. Skupaj urejeno 1 krat.
vselic

Objava polo98 » 7. avgust 2020, 10:20

veselič, za nas laike si očitno strokovnjak. Zanimivo pa je, da na S5tech forumu zastavljaš začetniška vprašanja okoli tegs :shock:
To je vse od mene v tej temi.
l.p
polo98

Objava vselic » 7. avgust 2020, 10:43

polo98 je napisal:veselič, za nas laike si očitno strokovnjak. Zanimivo pa je, da na S5tech forumu zastavljaš začetniška vprašanja okoli tegs :shock:
To je vse od mene v tej temi.
l.p

Seveda, najpomembnejši je napredek in biti pripravljen pomagati po forumih ostalim. Jaz sem na koncu v malo več kot pol leta večino stvari zbrskal in se jih naučil sam, sem pa te stvari pripravljen deliti s tistimi, ki imajo po forumih kaj pametnega za deliti, ne pa soliti pamet, kdo ve več in soditi kdo česa ne ve in na tem principu deluješ in delujete včasih tudi na s5tech. Me pa veseli, da prepuščaš besedo še komu, ki bo morda postregel s kakšno pametno razlago.
vselic

NazajNaprej

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 13 gostov