Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

ZARE, ZARE DMR, ZARE +, PMR

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

ZARE, ZARE DMR, ZARE +, PMR

Objava vselic » 24. januar 2020, 12:48

Zdravo,

za potrebe "Analize telekomunikacij v sistemu reševanja v Sloveniji" sem se odločil kontaktirati vaš forum, ker ste tukaj ljudje iz prakse, gasilci z večletnimi izkušnjami, poznavanjem sistema.

Moja predpostavka pred analizo radijskega komuniciranja je bila, da se sistem komunikacije v gasilstvu in reševanju zelo razlikuje. Kot vsi vemo, uporabljate gasilci sledeče sisteme komuniciranja:
- ZARE + takrat, kadar prejmete pager; Bi pa teoretično lahko na teh kanalih potekal tudi pogovor. Promet je v digitalni obliki na frekvencah od 457.xx MHz do 468.xxx MHz. Bojda bi naj te frekvence uporabljala tudi gasilska društva širšega pomena (večje enote in poklicni?). Vsaj kar se celjskega konca tiče, so ti kanali "mrtvi".
- ZARE: star analogni sistem, ki poteka preko repetitorjev 168.xxx MHz in 174.xxx MHz po neki osnovi bi moral vodja intervencije javiti na ReCO: izvoz, prihod na kraj, vrnitev v enoto in na koncu izpolniti obrazec. Kolikor vem, nekateri javljajo kar preko 112 - boste izkušenejši več povedali. Druge komunikacije z ReCO praktično ni?
- ZARE DMR, namenjeno pogovorom v digitalnem prometu, enako v spektru 168.xxx MHz in 174.xxx MHz; praktično mrtvo
- PMR/simplexni sistem pogovori: med sabo na kraju intervencije z zmanjšano oddajno močjo pod 1W, če sploh kaj komunicirate preko simplexov? Nimam podatka na katerih frekvencah, a mislim da na simplexih malo nad 168.xxx MHz

Zanima me, koliko se dejansko gasilci poslužujete radijske komunikacije med sabo in z ReCO. Zanima me še predvsem, na katerih kanalih delajo tudi poklicni gasilci. Je to sistem TETRA, ali delajo po enakem sistemu kot prostovoljci?

TEŽAVA: trenutno ne slišim preko ukv postaje nobenega prometa, imam tudi RTL SDR ključek in prav tako skoraj ni prometa

Morda še info, na katerih repetitorjih delajo celjske enote? Malič ali katera druga? Govorim za klasični ZARE, na DMR in ZARE + itak ni prometa. Sem pa slišal, da se ogromno prometa dogaja na postojnskem koncu npr.
vselic

Objave: 41
Registriran: 24. januar 2020, 12:31

Odg: ZARE, ZARE DMR, ZARE +, PMR

Objava polo98 » 24. januar 2020, 14:22

TETRA nima z gasilci nič. Vem pa kaj te zanima. Če že imaš RTL SDR pa v googla vtipkaj tetra decoder in veselo branje ti želim.
polo98

Objave: 550
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Objava gubina » 24. januar 2020, 19:30

Sicer ne vem kaj misliš s tem prometom, prej bi rekel zasedenost.
Ne slišiš kaj dosti in to iz čisto praktičnega razloga...ne komuniciramo veliko med seboj ker imamo delo na intervencijah...uporabljamo komunikacijo za kar je res potrebno...sploh če je več enot na istem delovnem kanalu.
Na 112 se pokliče če se ti ReCO ne odzove na klic preko zvez ZARE.
Komuniciranja z Reco je zelo malo s strani enot, samo po potrebi, od njih itak dobiš poziv na intervencijo, jim javiš izvoz in po končani intervencijo podaš poročilo.
Zavedati se moraš, da niso vsi izkušeni uporabniki komunikacij...torej osnove in kmečko uporabo da tko rečem zna in pozna vsak, ostale igračkarije, ki bi jih tko radi eni zvlekli v naše komunikacije so samo balast za marsikoga.
Kar se mene tiče je vse čist ok glede komunikacij.
Bi se dalo še kaj napisati.

če sem kej sfalil me popravite in dopolnite
di-du-di-du
Uporabnikova podoba
gubina

Objave: 734
Registriran: 29. oktober 2004, 12:55

Objava polo98 » 26. januar 2020, 1:23

O DMR je tukaj forum, sicer radioamaterski. Tudi Mototrbo(gasilci, CZ)..., je kompaktebilen z DMR. Mora pa biti TIER 1,2 in po možnosti še TIER 3(ni nujno).
https://www.ham-dmr.si/forum/
polo98

Objava vselic » 28. januar 2020, 14:37

polo98 - ne vem kaj me zanima... imam RTL SDR in tudi TETRA decoder, pa ti lahko iz prve roke povem, da se ne sliši ničesar. Našel sem cca. 4 frekvence, ena je zelo močna na 391.xxx MHz in ti lahko zagotovim, da ima kriptiran zvok, tako da iz digitalnega v analogni signal pretvori, vendar pa je govor zakriptiran s TEA 2 kriptacijo. Na celjskem nema TETRE.

Glede na to, da je na analognem delu ZARE vse tiho, se mi sploh ne da iskati več DMR, ker praktično verjetno ni nič zanimivega.
vselic

Re: ZARE, ZARE DMR, ZARE +, PMR

Objava trsta91 » 28. januar 2020, 15:41

vselic - po zemljevidu sledeč in po podatkih s strani sos112 so v okolici Celja repetiroji za kanale 01 in 03, katerega pa najbolj uporabljajo v Celju, pa nebi vedel.
Denis Trstenjak
Poveljnik PGD Banovci I. kat
V SLOGI JE MOČ, NA POMOČ!
Uporabnikova podoba
trsta91

Objave: 52
Registriran: 29. januar 2018, 20:38
GE: PGD Banovci

Objava vselic » 28. januar 2020, 18:53

Hm, očitno sem imel res nastavljeno napačno, ker sem imel zaporedno številko namesto št. kanala... no. Za zdaj vseen nisem nič ujel. Bomo videli
vselic

Objava polo98 » 30. januar 2020, 13:00

vselic je napisal: imam RTL SDR in tudi TETRA decoder, pa ti lahko iz prve roke povem, da se ne sliši ničesar.

Če imaš to, kako, da ne? Si bom si sam odgovoril, NIMAŠ.
Radioamaterske DMR RPT. pa poišči tukaj http://rpt.hamradio.si/
polo98

Objava vselic » 30. januar 2020, 13:24

Zdravo,

napačno sem izbral izraz. Imam rtl sdr in tetra demodulator. Deluje preko SDR#. Na frekvencah od 391 do 392 sem našel posamezne tetra stalne izbruhe, cca. 4-5. Ko se postaviš na njih slišiš značilen zvok digitalnega signala, ki pri tetri deluje ves čas, malo drugače kot pri ZARE+ ali pa DMR Repetitorjih radioamaterjev, kjer deluje na cca. 30 sekund. Ta signal se s tetra demodulatorjem spremeni v analognega oz. v zvok. Ker je pa zvok dodatno kriptiran s tea varnostno kodo, je zgodba tu zaključena. Sliši se popačen zvok, čeprav npr. na začetku še vedno lahko zaznaš popačen značilen zvok postaje oz. repetitorja, se iz zvoka ne more razbrati govora.

TEA varnostni ključi bi se naj (po aferi Ornig) spreminjali, tako da so verjetnosti za dekriptacijo toliko manjše.

Kar se tiče ZARE in ostalih analiz pa za zdaj stojimo na miru... danes ponovno. Glede na slabo komunikacijo teh zvez bo verjetno ves projekt propadel, ker si na koncu nismo predstavljali tako slabe komunikacije med posameznimi reševalnimi službami.
vselic

Objava polo98 » 30. januar 2020, 18:43

@veselic, poišči microlink pa ti mogoče rata kaj več :)
polo98

Objava vselic » 30. januar 2020, 22:54

Sem vam pisal v zs
vselic

Objava vselic » 3. februar 2020, 13:12

V soboto sem bil terenski, pa sem vzel s sabo svojega baofenga in ujel GZ Vrhnika, ki je preverjala komunikacijo ob 12 uri z ReCO… ostalo nisem ujel, ker sem bil blizu Lukovice... Sicer pa nekaj so delali tudi na DMR, kar pa seveda nisem mogel demodulirati s to postajo... Frekvence so torej ok.

LP
vselic

Objava marjan82 » 3. februar 2020, 15:50

V vednost ker opažam da nihče ne omenja da se za enkrat DMR v gasilstvu uradno ne uporablja in tudi vprašanje časa kdaj se bo
marjan82

Objave: 40
Registriran: 28. oktober 2005, 20:29
GE: Petanjci

Objava vselic » 3. februar 2020, 21:55

Ja se razumemo. Dmr se da dobro poslušati pri radoamaterjih...

Sem pa danes prvič slišal ZARE, kanal 3 na celjskem, nesreča avtomobila blizu Laškega...
vselic

Odg: Re: ZARE, ZARE DMR, ZARE +, PMR

Objava Gasilec75 » 6. februar 2020, 8:59

vselic je napisal:Ja se razumemo. Dmr se da dobro poslušati pri radoamaterjih...

Sem pa danes prvič slišal ZARE, kanal 3 na celjskem, nesreča avtomobila blizu Laškega...

Kar se tiče poslušanja ZARE je to pogojeno z intervencijami. Več je intervencij, več je možnosti, da kaj slišiš. Gasilci/reševalci komuniciramo v bistvu takrat, ko je za to potreba in kar malo tako, ko nam je dolgčas.
Kanali od 1 do 32 ZARE so namenjeni semiduplex komunikaciji, oziroma so to kanali za uporabo govora preko repetitorja in z vspostavoitev komunikacije z ReCo. Kanali od 33 do 68 ZARE pa so namenjeni za medsebojno direktno komunikacijo (simplex). Domet in slišnost pogovora je odvisna od terena in od moči same postaje, ki se uporablja v pogovoru.

Kar se tiče DMR pri gasilcih to že nekje deluje. Kako dobro to deluje ne vem, ker v mojem kraju o tem ni ne duha ne sluha ;-). Da bo DMR v polni funkcionalnosti po celi državi bo preteklo še precej vode....
Gasilec75

Objave: 64
Registriran: 25. november 2014, 7:33

Naprej

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov