Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

ZARE, ZARE DMR, ZARE +, PMR

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Re: ZARE, ZARE DMR, ZARE +, PMR

Objava vselic » 6. februar 2020, 15:06

Včeraj je bilo kar pestro... sem pa bil malo razočaran na delovanjem, veliko je prekinjalo, ReCO ni bil najbolj odziven, kot da bi gospod ne bil čisto pri stvari. Daleč od pričakovanega oz. od profesionalne komunikacije, ki je npr. prisotna pri policiji.
vselic

Objave: 25
Registriran: 24. januar 2020, 12:31

Odg: Re: ZARE, ZARE DMR, ZARE +, PMR

Objava Gasilec75 » 7. februar 2020, 8:46

vselic je napisal:Včeraj je bilo kar pestro... sem pa bil malo razočaran na delovanjem, veliko je prekinjalo, ReCO ni bil najbolj odziven, kot da bi gospod ne bil čisto pri stvari. Daleč od pričakovanega oz. od profesionalne komunikacije, ki je npr. prisotna pri policiji.

Verjetno so se enote javljale iz terena. Verjetno tudi iz mobilnih postaj iz vozil na vožnji. Tu pa pride hitro zaradi razgibanega terena Slovenije do prekinitev zveze. Skoraj nemogoče je na slovenskem terenu zagotoviti 100% pokritost. Bi potrebovali še mnogo repetitorjev skoraj na vsakm kuclju. Kar se tiče analogne komunikacije je pač tako, kot je in se to v bodočnosti ne bo kaj dosti spreminjalo, ker se naj bi investiralov DMR. Saj tudi DMR in GSM ni vsemogočen, da se razumemo ;-).....

Kar se tiče odzivnosti ReCo je bil prav gotovo na polno v akciji. Glede na to, da je bilo veliko vetroloma,je bilo tudi veliko klicev na 112. Moraš vedeti, da operater na ReCo sprejema klice iz telefoonskega omrežja, kot klice gasilcev oz. reševalcev in to iz več repetitorjev hkrati. Verjetno je moral operater že presoditi, če je imel nujni klic na telefonski liniji, da lahko gasilci z komunikacijo malo počakajo.
Sam sem bil v živo prisoten v ReCo Ljubljana in v določenih situacijah (večje nesreče, požari, vetrolomi...) ni tako enostavno komunicirat z vsemi službami naenkrat, čeprav sta vedno prisotna dva operaterja.
Gasilec75

Objave: 56
Registriran: 25. november 2014, 7:33

Objava vselic » 7. februar 2020, 9:02

Hvala za obrazložitev.

Včeraj sem poslušal radioamaterski sked preko dmr-ja in deluje odlično, zelo napredujejo. Mislim, da je prihodnost pri zare prav tako v dmr-ju, predvsem s klicnimi skupinami itd..
vselic

Objava marjan82 » 7. februar 2020, 11:52

Gasilec75 je napisal:
vselic je napisal:Ja se razumemo. Dmr se da dobro poslušati pri radoamaterjih...

Sem pa danes prvič slišal ZARE, kanal 3 na celjskem, nesreča avtomobila blizu Laškega...

Kar se tiče poslušanja ZARE je to pogojeno z intervencijami. Več je intervencij, več je možnosti, da kaj slišiš. Gasilci/reševalci komuniciramo v bistvu takrat, ko je za to potreba in kar malo tako, ko nam je dolgčas.
Kanali od 1 do 32 ZARE so namenjeni semiduplex komunikaciji, oziroma so to kanali za uporabo govora preko repetitorja in z vspostavoitev komunikacije z ReCo. Kanali od 33 do 68 ZARE pa so namenjeni za medsebojno direktno komunikacijo (simplex). Domet in slišnost pogovora je odvisna od terena in od moči same postaje, ki se uporablja v pogovoru.

Kar se tiče DMR pri gasilcih to že nekje deluje. Kako dobro to deluje ne vem, ker v mojem kraju o tem ni ne duha ne sluha ;-). Da bo DMR v polni funkcionalnosti po celi državi bo preteklo še precej vode....

Dobro napisano, bi te pa samo popravil da sta kanala 33 in 34 rezervirana za helikoptersko delo:
Helikopterska kanala: - 33 kanal: uporaba pri reševanju v gorah, požarih in drugih intervencijah
- 34 kanal: uporaba pri HNMP intervencijah
marjan82

Objave: 40
Registriran: 28. oktober 2005, 20:29
GE: Petanjci

Objava Gasilec75 » 11. februar 2020, 11:06

marjan82 je napisal:Dobro napisano, bi te pa samo popravil da sta kanala 33 in 34 rezervirana za helikoptersko delo:
Helikopterska kanala: - 33 kanal: uporaba pri reševanju v gorah, požarih in drugih intervencijah
- 34 kanal: uporaba pri HNMP intervencijah

Točno tako, nisem tega prej posebej povdaril. 33 in 34 sta rezervirana za zvezo s helikopterjem.

Naj dodam še to informacijo, da sta kanala 31 in 32 rezervirana za mobilni repetitor.
Če pa prav vem, so eno frekvenco rezervirano za mobilni repetitor, že nekje na gorenjskem "porabili" za fiksni repetitor.? Naj me kdo popravi, če sem brcnil mimo s to informacijo.
Gasilec75

Objava Jacksy » 19. februar 2020, 18:31

Res je, ZARE 32 je v uporabi na področju gasilske zveze Zgornje Savinjske doline (ReCO Celje) in je lociran na Golteh (Mozirska planina).
Naj pa bi pa uporabljali tudi za pomoč pri reševanju pri GRS Kamnik (lociran naj bi bil na Veliki planini) - za to informacijo pa tudi jaz nisem prepričan.
Uporabnikova podoba
Jacksy

Objave: 323
Registriran: 30. maj 2007, 18:58
GE: Mozirje

Objava VladoP » 26. februar 2020, 11:54

In kdo je to tja postavil na 32? V jeseni smo imeli na Koroškem državno mladinsko oriantacijo in za potrebe komunikacije smo na Kopah postavili mobilni repetitor. In evo, kanal zaseden in motje.
Uporabnikova podoba
VladoP

Objave: 255
Registriran: 6. januar 2006, 1:41
GE: Radlje ob Dravi

Objava Gasilec75 » 26. februar 2020, 14:21

VladoP je napisal:In kdo je to tja postavil na 32? .........

Verjetno URSZR, ugibam. To bi tudi jaz rad vedel, kako in kdo je "lobiral" da so kanal, ki je rezerviran za mobilni repetitor, fiksno postavili na hrib.?

VladoP je napisal:.......V jeseni smo imeli na Koroškem državno mladinsko oriantacijo in za potrebe komunikacije smo na Kopah postavili mobilni repetitor. In evo, kanal zaseden in motje.

Kako, oz. s čigavim dovoljenjem, ste pa vi postavili mobilni repetitor na kanalu 32? Če ste dobili dovoljenje od ReCo, potem bi vas moral o zasedenosti kanala menda opozoriti, da bodo lahko motnje. A imate repetitor sami, ali ste se ga izposodili? Da ne bo razumeljeno narobe. Vprašanje ni provokativno in me res zanima kako se to izpelje v praksi, če je potreba po postavitvi mobilnega repetitorja.?
Gasilec75

Objava Jacksy » 27. februar 2020, 14:50

VladoP je napisal:In kdo je to tja postavil na 32? V jeseni smo imeli na Koroškem državno mladinsko oriantacijo in za potrebe komunikacije smo na Kopah postavili mobilni repetitor. In evo, kanal zaseden in motje.

Sosedov Francelj, malo za hec :) (spodaj razložim ta hec)
Kolikor mi je znano je bil repetitor na prejšnji lokaciji sprogramiran na ZARE 02, ob prestavitvi na novo boljšo lokacijo je bilo na 02 ogromno motenj in je URSZR dodelil nov kanal in sicer ZARE 32 kot začano rešitev, ki pa je zaenkrat ostala. Težava je sedaj ker naj bi tudi na Veliki planini uporabljali mobilni repetitor na 32 kanalu in naj bi se občasno motila.

Okej, zdej pa k "Franclu", pred leti je en diler z radijsko opremo iz naših koncev hotel društvom demonstrirati kako njegovi mobilni repetitorji delujejo. Žal je imel smolo da je repetitor postavil nekam malo višje in ga sprogramiral na kanal 32. Ob demonstraciji se mu je na klic odzval operater ne ReCO in ta "Francelj" mu je ponudil če mu lahko predstavi delovanje njegovega repetitorja :)
Uporabnikova podoba
Jacksy

Objave: 323
Registriran: 30. maj 2007, 18:58
GE: Mozirje

Odg: ZARE, ZARE DMR, ZARE +, PMR

Objava vselic » 15. april 2020, 18:00

Zadnjič požar v Šentjurju, pa so delali gasilci na zare 14... kako je to možno? lp
vselic

Objava kekec14 » 15. april 2020, 21:28

V naravi ni mogoče imeti neskončno frekvenčnih kanalov, zato se nekateri kanali frekvenčno podvajajo. Kanal 14 ima enake rx/tx frekvence kot kanal 4, kateri repetitor pa je geografsko blizu Šentjurju.
kekec14

Objave: 9
Registriran: 27. julij 2011, 20:03

Objava polo98 » 16. april 2020, 13:38

kekec14 je napisal:V naravi ni mogoče imeti neskončno frekvenčnih kanalov, zato se nekateri kanali frekvenčno podvajajo. Kanal 14 ima enake rx/tx frekvence kot kanal 4, kateri repetitor pa je geografsko blizu Šentjurju.

Je res.
Očitno imata oba repetitorja na oddaji isti subton. Verjetno je bila intervencija nekje malo višje (hribi,dobra lokacija), da sta se oba repetitorja aktivirala.
polo98

Objave: 537
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Objava mad_milkman » 24. april 2020, 8:30

CH-32 Kamniška bistrica?

GRS ima za svoje potrebe na tistem koncu čisto drugo samostojno frekvenco za repetitor!!!
mad_milkman

Objave: 64
Registriran: 21. april 2006, 10:18
GE: Civilna Zaščita

Objava vselic » 23. maj 2020, 11:14

zanima me, kaj je na frekvenci 173.450? dolgi, ponavljajoči se zvoki...?
vselic

Objava vselic » 25. maj 2020, 15:50

ve kdo*?
vselic

NazajNaprej

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten