Domov Novice Povezave Mali oglasi Galerija

ARON

Včasih življensko pomemben del gasilske opreme.

Moderator: Mitja Gregorič

Pravila foruma
V tem forumu veljajo splošna pravila foruma, ki jih dobite tukaj

Odg: ARON

Objava aznidaric » 8. april 2016, 16:03

Da mogoče malo obudim staro temo.
Slovenski radioamaterji zadnje čase polagamo kar nekaj truda in časa v ARON (EmComm - komunikacije v sili) del našega hobija. Čeprav so določeni "otočki", ko se je aktiviralo posamezne skupine. Je pa bil na žalost žled večji dogodek, kjer se je pokazalo, kako lahko radioamaterji pomagamo s svojim hobijem. Tega se malenkost bolj zaveda tudi država, vsekakor pa še premalo tistih, ki odločajo o zadevah. Vsekakor ekipe za ARON ne počivajo, mi preostali, ki pa nas to področje tudi zanima pa tudi ne spimo. Tako je bilo v soboto 2. aprila izobraževanje glede teh komunikacij za ARON. Tam smo preleteli različne sisteme, ki delujejo. Slišali za kakšne dobre prakse sodelovanja z ostalimi službami ter tudi probleme v preteklosti in sedanjosti.
Opažam, da v tujini temu področju dajejo velik pomen. Recimo Avstrija je med žledom iskala radioamaterja, da je prenašal sporočila iz "temenga" Logatca v Avstrijo (s tako tehniko bi lahko tudi na katerikoli drug konec sveta). Na srečo so ga našli.
Vsekakor se je izrazila pripravljenost, da se izvedejo tečaji ZARE zvez za radioamaterje. Pri radioamaterjih ni smiselno razlagati razširjanja radijskih valov ipd, ker to preko svojega hobija precej dobro spoznavajo iz prakse. Potem tečaju uradno postanete uporabniki zvez v sistemu ZARE in le to lahko vpište v vulkan. Seveda se lahko udeležite te specialnosti preko gasilskih vrst. Seveda v naši GZ do sedaj nisem zasledil razpisa za tak tečaj :-(. Drugače pa kot radioamaterji nimamo kaj iskati na frekvencah ZARE (razen pod določenimi pogoji, ki pa so hvala bogu ekstremno redki). Mislim da tečaj, če je pravilno predstavljen ni izguba časa, ker ima vsak sistem kake specifike. Predvsem je pomembno, da se slišijo razlike med ZARE in HAM sistemom komunikacij. Zato ga svetujem vsakemu radioamaterju, ki ga to vsaj malo zanima.
To da smo dobri takrat, ko voda teče v grlo, potem pa "prileti " nož v hrbet je pokazal tudi žled, vendar se stvari, kot sem že omenil, počasi popravljajo. Izvajajo se vaje. Opremlja se ekipe. Tudi marsikdo doma razmišlja, kako bi, če bi se zgodilo to pa to. Vaje so zato, da bi se hitreje in lažje znašli, ko pride do neke neljube situacije. Potrebne so tudi skupne vaje za učinkovito sodelovanje med službami.
V upanju da bodo priprave samo priprave, vaje (gasilske in radioamaterske ) samo vaje, intervencij pa čim manj v obeh organizacijah, vas pozdravljam Na pomoč!
aznidaric

Objave: 89
Registriran: 20. maj 2006, 15:45

Objava franci1 » 8. april 2016, 16:47

aznidaric je napisal:..................Seveda se lahko udeležite te specialnosti preko gasilskih vrst. Seveda v naši GZ do sedaj nisem zasledil razpisa za tak tečaj :-(.

Nisem jaz zasledil še nikoli nobenega tečaja za uporabnika radijskih zvez oziroma za pridobitev t.i. specialnosti v zadnjih 20 letih nikjer oziroma itak ga lahko zveze organizirajo pa se žal nič ne dogaja na tem področju :(
franci1

Objave: 123
Registriran: 4. marec 2007, 16:38
GE: PGD Šentjernej

Objava aznidaric » 8. april 2016, 20:51

V sosednji GZ so operaterji že imeli narejen tečaj za uporabnika radijskih zvez ZARE preko gasilskih društev. Vem da je bila nekdaj specialnost v tej smeri. V točno sistematizacijo se trenutno nisem poglabljal. tečaj za uporabnika pa sem naredil kako leto nazaj, ko je za prišlo vabilo za radioamaterje na radioklub.
Nastal pa je mali problem pri vpisu v vulkan. Je treba biti malo tečen glede tega :-).
aznidaric

Objava Jacksy » 8. april 2016, 21:38

Tudi sam sem bil preteklo soboto na tem izobraževanju ARON na Igu. Vsekakor je bilo takšno srečanje/izobraževanje zelo dobrodošlo, in vsa čast Tilnu (Tilen ReCOLJ) za organizacijo predavateljem pa za podane izkušnje.

Glede izobraževanja radioamaterjev za delo v ZARE pa je to v celjski regiji (S50ACE) dobro rešeno. Za to skrbi Franci (S56AFJ). Imeli smo že dva usposabljanja za radioamatersko uporabo ZARE. Tudi na gorenjskem koncu je bilo pred leti eno takšnih usposabljanj katerega so se udeležili tudi člani našega radiokluba.
Na nivoju naše gasilske zveze pa tudi vsaj na vsaki dve leti za gasilce izvedejo usposabljanje za pridobitev specialnosti uporabnik radijskih postaj. Tečaja se je udeležilo veliko gasilcev ampak žal manjka vaj/prakse in je stanje žal na ne ravno najvišjem nivoju ampak stvari se definitivno izboljšujejo.
Uporabnikova podoba
Jacksy

Objave: 323
Registriran: 30. maj 2007, 18:58
GE: Mozirje

Objava polo98 » 10. april 2016, 8:10

"Glede izobraževanja radioamaterjev za delo v ZARE "

Zakaj bi se radioamaterji morali izobraževat, če pa vemo marsikaj več kot gasilci(zveze)?

Mislim, da smo že izobraženi, vsaj jaz.

---------------------------------------------------

6. člen

Za aktiviranje in delovanje po ARON-u se lahko uporabljajo vsa frekvenčna področja, ki so dovoljena za radioamatersko delo. Radioamater uporabi frekvenco, odvisno od aparature, s katero razpolaga oziroma ocene, kako bo najhitreje prenesel obvestilo.

V primeru nesreč in nevarnosti večjih razsežnosti so priporočene frekvence: FM simpleksni kanal V40 145.500MHz, FM simpleksni kanal U280 433.500MHz, repetitorji ZRS in 3700KHz.

V nesrečah ali nevarnostih največjih razsežnosti se lahko uporabijo tudi druga frekvenčna področja. Ustrezna navodila v zvezi s tem izda Zveza radioamaterjev Slovenije na osnovi predhodnega dogovora s pristojnimi državnimi organi.
polo98

Objave: 557
Registriran: 16. oktober 2005, 17:02

Objava aznidaric » 10. april 2016, 12:00

Zakaj bi se radioamaterji morali izobraževat, če pa vemo marsikaj več kot gasilci(zveze)?

Zato, ker je sistem ZARE vseeno malo drugačen od tega, kar poznamo. Neznanje je tudi med razlogi za motnje in z izobraževanjem se to zmanjša.
aznidaric

Objava polo98 » 10. april 2016, 13:19

aznidaric je napisal:

Zato, ker je sistem ZARE vseeno malo drugačen od tega, kar poznamo. Neznanje je tudi med razlogi za motnje in z izobraževanjem se to zmanjša.

Kaj je drugače?
Kakšne motnje?
Prosim za razlago.
polo98

Objava aznidaric » 10. april 2016, 19:40

Bom na kratko povzel.
Radioamaterji precej dobro poznamo radijsko tehniko in komunikacijo. Vendar je pri nas večino časa struktura "ravna". Vsak je enak vsakemu. V ZARE sistemu zvez tega ni oz. če se gremo v kritičnih situacijah takega sistema, lahko pride do totalne zmede. Na malih intervencijah to ni tako velik problem, velikih intervencij pa ni veliko in so zato bolj kaotične glede komuniciranja. Torej hiearhija je bolj izražena. Vedno imaš nekoga nad sabo. Ali CORS, ReCO, vodja intervencije. Vedno si pod nekom. In zaradi tega praviloma ni večjih problemov, ker ta nekdo določa kaj in kako. Čistemu radioamaterju je to tuje, v izrednih situacijah pa ni časa za učenje.
Potem ima sistem ZARE dva podsistema, ki jih praviloma niti povprečen operativec ali radioamater ne pozna v osnovne principe. Ima določene frekvence, kako so te organizirane po kanalih? Kateri so kanali, ki jih lahko uporabiš? Zakaj določenih ne smeš uporabljati. Kdo ti lahko dodeli kanal? Kdo ima prednost pri komunikaciji? Zakaj določeni uporabniki lahko brez problema preglasijo druge. Na katerih kanalih lahko zmotiš delovanje prometa na drugih kanalih ali celo promet na dotičnem kanal. To neznanje povzroča motnje, poleg tistega, da nekdo začne oddajo, ko je drugi že na oddaji (tega ti kot radioamaterju ne rabim ralagat). Zakaj recimo ne moreš komunicirati direktno z uporabniki ZARE+. Zakaj v drugem koncu Slovenije ne moreš na tebi poznanem kanalu dobiti svojega ReCO, pa čeprav ti repetitor odgovarja.
To in še kaj so specifike, ki jih kot radioamater pač ne moreš poznati (tudi večina gasilcev jih ne). Temu so namenjeni tečaji za uporabnike zvez ZARE. Zato bi moral vsak gasilec operativec in to slišati, pa čeprav se ukvarja z zvezami v prostem času . Saj veš, vse življenje se učimo. Upam, da sem ti odgovoril.
aznidaric

Objava polo98 » 11. april 2016, 10:40

Bom še krajši. Ne bom citiral tega posta, delno se strinjam s teboj, delno pa ne.
Če sem pred 20+ leti prerihtal avtoradio v frekvence do 180MHz :shock: potem ti to nekaj lahko pomeni o meni.

Drugo je pa to:
-Če je ogroženo človeško življenje ali karkoli drugega in, če nimam na razpolago telefona (ni signala), če ne dobim
sogovornika na UKV postaji na 2m, 70cm (v mojem koncu je to težko dobit), preko 9A (radioamaterje) pa iskat na pomoč pa res v skrajnem času, si bom sposodil repetitor ZARE.

Lahko bi še o tem...
Lep dan še naprej.
polo98

Objava franci1 » 11. april 2016, 12:45

polo98 je napisal:Bom še krajši. Ne bom citiral tega posta, delno se strinjam s teboj, delno pa ne.
Če sem pred 20+ leti prerihtal avtoradio v frekvence do 180MHz :shock: potem ti to nekaj lahko pomeni o meni.

Drugo je pa to:
-Če je ogroženo človeško življenje ali karkoli drugega in, če nimam na razpolago telefona (ni signala), če ne dobim
sogovornika na UKV postaji na 2m, 70cm (v mojem koncu je to težko dobit), preko 9A (radioamaterje) pa iskat na pomoč pa res v skrajnem času, si bom sposodil repetitor ZARE.

Lahko bi še o tem...
Lep dan še naprej.

To si upa marsikdo naredit.
Če si toliko sposoben in če boš ocenil, da je ogroženo življenje in tvoje posredovanje lahko reši življenje ali prepreči ogromno materialno škodo ali podobno, potem boš lahko seveda tvegal, da boš uporabil frekvence ZARE, samo prej se dogovori v lokalnem društvu, da boš uporabil enega od njihovih klicnih znakov, ki so v rezervi oziroma uradno nezasedeni.
Pa potem sploh ne bo problema.
In na ReCo-ju ne bo nobene zmede.
No, ampak zato je vredno iti na kakšno tako izobraževanje nekaj ur, saj ne more to trajati več vikendov, pa tudi ostala izobraževanja so že mnogo oklestili glede na časovnice pred 10 leti (npr. za mentorje in podobno).
franci1

Objava polo98 » 11. april 2016, 13:56

franci1 je napisal:
polo98 je napisal:Bom še krajši. Ne bom citiral tega posta, delno se strinjam s teboj, delno pa ne.

Drugo je pa to:

Lahko bi še o tem...
Lep dan še naprej.

To si upa marsikdo naredit.
Če si toliko sposoben in če boš ocenil, da je ogroženo življenje in tvoje posredovanje lahko reši življenje ali prepreči ogromno materialno škodo ali podobno, potem boš lahko seveda tvegal, da boš uporabil frekvence ZARE, samo prej se dogovori v lokalnem društvu, da boš uporabil enega od njihovih klicnih znakov, ki so v rezervi oziroma uradno nezasedeni.
Pa potem sploh ne bo problema.
In na ReCo-ju ne bo nobene zmede.
No, ampak zato je vredno iti na kakšno tako izobraževanje nekaj ur, saj ne more to trajati več vikendov, pa tudi ostala izobraževanja so že mnogo oklestili glede na časovnice pred 10 leti (npr. za mentorje in podobno).

Meni nebi bilo težko povedat IMENA IN PRIIMKA + klicnega znaka kdo sem in od kod kličem in zakaj kličem.
No saj "razumem" na kaj se cilja.
V vojski sem tudi moral še enkrat opraviti CPP znanje, čeprav sem izpit imel veljaven, če sem pa hotel služiti v prometni službi sem enostavno moral. Takle mamo.
polo98

Objava franci1 » 11. april 2016, 14:49

V tem primeru ( v primeru tečajev na nivoju gasilskih zvez ali morda celo regij ) bi najbrž marsikateri tečajnik več vedel od predavatelja.
Samo v našem društvu mislim, da sta dva operativca starega B radioamaterskega razreda, kakšnih 5 ali 7 nas ima pa E ali karkoli je že bilo, zdaj imamo itak vsi A po novih dovoljenjih.
Ampak da bi se dalo naše znanje vpisat v Vulkan, ah, to pa res ne gre.
Ne gre že od začetka.
Je treba formalno potrdit, da na nivoju zveze sami sebi nekaj plačamo, potem pa ja.
In da pridobimo specifična znanja, O.K., naj bo :shock:
Komaj čakam na tak tečaj =D> #-o
franci1

Objava polo98 » 11. april 2016, 15:56

franci1 je napisal:V tem primeru ( v primeru tečajev na nivoju gasilskih zvez ali morda celo regij ) bi najbrž marsikateri tečajnik več vedel od predavatelja.

Saj tu je fora.
polo98

Objava gubina » 11. april 2016, 17:36

Drugo je pa to:

Lahko bi še o tem...
Lep dan še naprej.

od kje je ta povzetek?

s čim si boš sposodil repetitor ZARE?
di-du-di-du
Uporabnikova podoba
gubina

Objave: 740
Registriran: 29. oktober 2004, 12:55

Objava franci1 » 11. april 2016, 17:58

gubina je napisal:
polo98 je napisal:
od kje je ta povzetek?

s čim si boš sposodil repetitor ZARE?

Od nikjer, po moje, to je pač on tako napisal. Tako misli, da je prav oziroma tudi če ni, bi marsikdo tako naredil, zakaj pa ne.
( Izven konteksta, se opravičujem: Jaz imam tudi na svojem vozilu marsikaj prikrito montirano, pa eno stvar uporabim 5x , drugo pa še manjkrat (za poprečno 20 hitrejših prihodov LETNO na intervencijo od doma v GD). In se tudi ne sekiram za 500€ kazni za zlorabo znakov za nevarnost. Bi že upravičili.)
Sposodil repetitor, pomeni, uporabil recimo svojo postajo na frekvenci repetitorja za klic na pomoč oziroma poklical preko repetitorja Center za obveščanje, nič drugače ni mišljeno. Tisti, ki imamo postaje, v glavnem vemo in imamo tudi vhodne (vstopne) frekvence repetitorjev pravilno nastavljene :D
No, saj morda bi pa vseeno koristilo malo izobraževanja :lol: :lol:
Zadnjič uredil franci1 - 11. april 2016, 18:05. Skupaj urejeno 1 krat.
franci1

NazajNaprej

Nazaj na Telekomunikacije

Kdo je prisoten

Trenutno aktivni uporabniki: Ni registriranih uporabnikov in 3 gostov